Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajı

Başbakan Erdoğanın 1915 olaylarına ilişkin mesajı
Ermeni asıllı er Sevag Şahin Balıkçı'nın annesi Ani Balıkçı:

İSTANBUL (AA) - EMRAH GÜNEY - Vatani görevini yaparken arkadaşının tüfeğinden çıkan kurşunla şehit düşen Ermeni asıllı er Sevag Şahin Balıkçı'nın annesi Ani Balıkçı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarıyla ilgili mesajına ilişkin, "Mesajın, iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Acılar paylaşılsın. Artık bu ırkçılık, karşıtlık, birbirlerine yanlış fikirler beslemek olmasın, başka kişilere zarar gelmesin" dedi.

Balıkçı, AA muhabire yaptığı açıklamada, 1915 olaylarının ardından dedesinin Sivas'tan İstanbul'a taşındığını ve çocukluğunun ise Beşiktaş'ta geçtiğini anlattı. 

Oğlunun 7,5 aylık dünyaya geldiği için bebeklik ve çocukluk döneminin zor geçtiğini dile getiren Ani Balıkçı, Sevag'ı anneannesinin büyüttüğünü, üniversite eğitimin ardından da evlenmeden önce askeri gitmeye karar verdiğini kaydetti.

Askerliğinin bitmesine 23 gün kala oğlunun vurulduğu haberinin geldiğini hatırlatan Balıkçı, "Acemi birliğinde yemin törenine gittik. Orada bana 'anne bana silah verdiler' dedi. 'Oğlum verdiler ama korkma içi boştur' dedim. Korkusundan değil, hiç oyuncak silahı bile olmamıştı. Silahla hiç işimiz olmamıştı" diye konuştu.

Olaydan bir gece önce oğluyla telefonda görüştüklerini aktaran Balıkçı, telefonda oğlunun kendisine Ermenice "iyi geceler" dediğini ve ses tonundan moralinin iyi olduğunun anlaşıldığını aktardı.

Anne Ani Balıkçı, oğlunun ölümüne ilişkin davanın 3 yıldır devam ettiğini belirterek, "Davam burada çözülsün. Burada gerçekler görülsün. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gitmeye utanırım" diye konuştu.

- "İyi bir başlangıç"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarıyla ilgili mesajını okuduğunu ve olumlu karşıladığını ifade eden Ani Balıkçı, şunları söyledi:

"Geç kalınmış bir açıklama. Ama buna da şükür diyorum. Hiç olmazsa güzel bir dil kullanmış. Ben o Ermenilerin torunuyum. Bizden özür diliyor. Önemli olan kafa yapısının değişmesi. Mesajın, iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Acılar paylaşılsın. Artık bu ırkçılık, karşıtlık, birbirlerine yanlış fikirler beslemek olmasın, başka kişilere zarar gelmesin.

Yurt dışından gelen Ermeni dostlarımız da mesajı olumlu değerlendirdi. Onlar da memnun. Büyük bir kısmı memnun. Ama arkasından amaları var." 

- "Evladını kaybedenin adı yok"

Tarihin araştırılması için ortak bir kurulun oluşturulmasını desteklediğini anlatan Balıkçı, "Önce insan sonra Ermeniyim. Oğlum da öyleydi. İnsan sevgisiyle doluydu" şeklinde konuştu. 

Oğlunun odasındaki eşyaları kaldırmayan ve odayı fotoğraflarıyla donatan anne Ani Balıkçı, "Eşini kaybedene dul, anne ve babasını kaybedene öksüz deniliyor ama evladını kaybedenin adı yok. Yakınını kaybedenin içinde 40 mum yanarmış. Herhalde onun için 40'ı yapılıyor. Her gün bir mum sönermiş ama biri hiç sönmezmiş. Valla evlat kaybedilince 40'ı da yanıyor, hiç sönmüyor" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com