Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajı

Başbakan Erdoğanın 1915 olaylarına ilişkin mesajı
Kardinal Sandri ile görüşen Başbakan Yardımcısı İşler:

VATİKAN (AA) – Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Vatikan’da görüştüğü Doğu Dünyası Katolik Kiliseler Bakanı Kardinal Leonardo Sandri’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 olaylarına ilişkin mesajının olumlu intiba yarattığını ilettiğini söyledi.

Katolik dünyasının gözünü çevirdiği yarınki Papa 23. Ioannes (Jean) ile Papa 2. Ioannes Paulus’un (Jean Paul) azizlik mertebesine yükseltileceği törende Türkiye’yi temsil edecek olan İşler, Vatikan’da Kardinal Sandri ile yaptığı görüşmenin detaylarını Türk basın mensuplarıyla paylaştı.

Kardinal Sandri ile son derece verimli bir görüşme yaptıklarını belirten İşler, “Özellikle Sayın Başbakanımızın (1915 olaylarına ilişkin) yayımlamış oldğu taziye mesajının buradaki olumlu intibalarını kendileri ifade ettiler. Bu mesaja önyargısız yaklaşılması gerektiğini ve mesajın umut verici olduğunu kendileri de söyledi” dedi.

İşler, Sandri’ye, o dönemde Osmanlı coğrafyasında yaşayan hemen her halkın din ve etnik ayrım gözetmeksizin büyük acılar çektiğinin altını çizdiklerini Ermenistan ile ilgili konuda da 2005 yılında ortak tarih komisyonu kurulması teklifini Türkiye’nin yaptığını, sonrasında 2009’daki protokol ile bu sürecin henüz tam istenilen seviyeye gelememiş olmasına değindiklerini anlattı.

“Kendilerine, Çanakkale savaşlarının 99. yıl dönümü anmalarını yapıyoruz. O gün dedeleri savaşanlarının bugün torunlarının çok güzel dostluklar geliştirdiler. Bir benzerini bu Ermeni meselesinde de bu bölgede yapabileceğimizi ifade ettim” diyen Başbakan Yardımcısı İşler, barışı, istikrarı, huzuru hedefleyen ve özellikle komşularıyla sıfır sorun ilkesiyle hareket eden Türk dış politikasıyla Ermenistan'a yönelik bu olumlu adımların atıldığını, Türkiye’nin elini uzattığını, karşı tarafın da uzatması halinde iki ülke arasında herhangi bir sorunun kalmayacağını ifade ettiklerini vurguladı.

İşler, ortak komisyon kurulması durumunda işin aslının ne olduğunun herkes tarafından anlaşılacağını Kardinal’e anlattığını aktararak, şöyle devam etti:

“Bizim Türkiye olarak çıkacak sorunla yüzleşmeye hazır olduğumuzu ifade ettik. O dönemde pek çok Türk’ün, Kürt’ün, Arap’ın, Ermeni’nin ciddi acılar yaşadığını ve kayıpların söz konusu olduğunu aktardım. Balkanlardan, Balkan Savaşları sırasında 5 milyona yakın insanın göç etmek durumunda kaldığını, aynı şekilde Kafkaslar’dan Anadolu’ya göçler olduğunu dolayısıyla o dönemde ciddi anlamda göç hareketlerinin olduğunun altını çizdim. Bu konuda Türkiye olarak biz elimizi uzattık, eğer elimiz sıkılırsa Ermenistan ile ilişkilerde hal yoluna girer ama aynı zamanda bu Ermeni meselesinin Azerbaycan boyutu var. Karabağ konusuna da dikkati çektim. Dolayısıyla karşılıklı iyi niyet olursa üstesinden gelinmeyecek sorun olmadığını belirttim.”

-Suriye ve Irak-

İşler, görüşmede Sandri’nin, “Türkiye’nin, Suriye ve Irak’taki sorunların çözümü konusunda insanlığın haysiyeti adına çok büyük bir çaba sarfettiğini ve bu çabalardan memnuniyet duyduklarını” söylediğini ifade etti.

Kardinal’in geçen yıl kaçırılan Hristiyan din adamlarının kurtarılması konusunda Türkiye’nin desteğini istediğini belirten İşler, “Bu konuda elimizden gelen bir şey olursa memnuniyetle bu katkıyı vereceğimizi ifade ettik” dedi

-Papa’ya davet-

Sandri’nin, yarınki törene katılımından dolayı memnuniyetini birçok kez ifade ettiğini anlatan Başbakan Yardımcısı İşler, “Vatikan ile diplomatik ilişkilerimiz 1960 yılında başladı. 62’de burada büyükelçiliğimizi açtık. O günden bugüne kadar pek çok üst düzey ziyaretler gerçekleştirildi. 2006 yılında da Papa (16. Benediktus) ziyaret etti. Şu anki Papa Franciscus’a da geçtiğimiz yıl bir davetiye gönderdi Türkiye’yi ziyaret etmesi konusunda. Bu daveti yineledik” dedi.

İşler, Türk dostu olması sebebiyle Kardinal Sandri’yi de Türkiye’de ağırlamaktan duyacakları memnuniyeti kendisine söylediklerini dile getirdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com