Başbakan Erdoğan’ın 4+4+4’üne bir tepki de Abbas Güçlü’den

Başbakan Erdoğan’ın 4+4+4’üne bir tepki de Abbas Güçlü’den
’Genç Bakış’ programının yapımcısı Abbas Güçlü Başbakan Erdoğan’ın yeni eğitim sistemini eleştirdi. Güçlü, “Başbakan Türkiye’de her şeyi yapabilir ama dershaneleri kaldıramaz. Eğitim sistemini 1 gecede değiştiremez" dedi.

Bursa’da bir toplantıda konuşan Milliyet Gazetesi Yazarı ve Kanal D’de yayınlanan ’Genç Bakış’ programının yapımcısı Abbas Güçlü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 yıl önceki "Çocuklarımızı sınav, dershane garabetinden kurtaralım" sözünü hatırlatarak, "Anadolu liselerine girişte tek sınav vardı. ’Kurtaralım’ dedi. Yerine 3 sınav getirdi. Başbakan Türkiye’de her şeyi yapabilir ama dershaneleri kaldıramaz. Eğitim sistemini 1 gecede değiştiremez" dedi.

‘BUGÜNKÜ SİSTEMDEN KÖTÜSÜ OLAMAZ’

Abbas Güçlü, Uludağ Üniversitesi Rektörlük B Salonu’nda düzenlenen ’Eğitim, istihdam ilişkisi’ konulu programa konuşmacı olarak katıldı. Türkiye’de üniversiteye girenleri adeta işsizlikle ödüllendirildiğini savunan Güçlü, sayısal olarak üniversite sınavına girenlerin sayısının arttığını ancak üniversitelerin kontenjan doluluk oranının düştüğünü kaydetti. Mevcut sistemin insanları rahatsız ettiğini belirten Güçlü, "Türkiye’de insanları nasıl mutsuz edebiliriz? diye bir sistem oluşturmaya kalksalar bugünkü üniversiteye giriş sınavı sisteminden daha kötü bir sistem olamaz" dedi.

’10 YILDIR AKLINIZ NEREDEYDİ?’

Abbas Güçlü konuşmasına şöyle devam etti: "Doğru bir davranış ama 10 yıldır aklınız neredeydi? Kaldırdım demekle bu iş olmuyor. Yarın nasıl bir sistem getireceksiniz? Üniversiteler kendi sınavlarını, kendileri yapsınlar ya da ÖSYM sıralama yapsın, puanlar versin, kayıtlarını yapsın, dediğimiz zaman da çok büyük sorunlar çıkar. ’Dershaneleri kaldıracağız’ diyorlar. Eğitimde bu kadar kalite farksızlığı olduğu sürece siz Robert Lisesi ile Şırnak Lisesi’ndeki öğrenciyi aynı yarışa soktuğunuz zaman aynı soruyu sorduğunuz zaman o çocuklar açığı kapatmak diğerlerine yetişmek için paraları varsa dershaneye gideceklerdir. Paraları da yoksa hayata, ülkeye küsecektir."


‘5 MİLLETVEKİLİNİN EĞİTİMLE ALAKASI YOK’

Gündemde olan 4+4+4’ün yeterince tartışılmadığını ve alt yapısının incelenmediğini dile getiren Güçlü, burada bir çelişki olduğunu anlattı. Abbas Güçlü, bu tasarıyı Milli Eğitim Bakanlığı’nın değil, AKP’den 5 milletvekilinin getirdiğini belirterek, şöyle dedi:

"5’inin uzaktan yakından eğitimle alakası yok. Milli Eğitim Bakanlığı Komisyonu’nun, komisyon üyelerinin uzaktan yakından eğitimle alakası yok. Bakanın alakası yok bakan yardımcısı, müsteşarın uzaktan yakından alakası yok. Tıpkı önceki bakanların koltuktan indikten sonra eğitimi unuttukları gibi bu bakanda, bakanlık koltuğundan indiği zaman muhtemelen unutacak. burada yeterince olgunlaşmayan, tartışılmayan, pedogojik açıdan ele alınmayan bir tasarı var. Burada eleştiri o. Eğitim bu kadar kolay bir iş mi? Oturuyorlar, kendileri ile ilgili olmayan bir konuda karar alabiliyorlar. Meclis her şeyi yapabilir ama insanların 30-40 yılı ülkenin geleceğini bu kadar kolay karar vermemeli."

"BAŞBAKAN DERSANELERİ KALDIRAMAZ"

Bu tarz uygulamalar Avrupa’da yapılırken 3-5 yıl pilot uygulama yapıldığını dile getiren Güçlü, artı ve eksilerinin tartışıldığını buradan çıkacak sonuca göre yaygınlaştırma kararı verildiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan’ın 4 yıl önceki "Çocuklarımızı sınav, dershane garabetinden kurtaralım" sözünü hatırlatan Güçlü, "Ne oldu arkasından? Anadolu liselerine girişte tek sınav vardı. ’Kurtaralım’ dedi. Yerine 3 sınav getirdi. Sonra dershane sayısı 3 binlerden 4 bine çıktı. 7’nci, 8’inci sınıfta dershaneye başlayan çocuklar 5’inci sınıfta başladı. Siyasetçilerin söylediklerini ciddiye almıyorum. Başbakan’a dün CNN Türk’te ’Hodri meydan’ dedim. Başbakan sınavları dershaneleri kaldırsın, ’Oyumu da vereceğim, elini de öpeceğim’ dedim. Ama kaldırması mümkün değil. Başbakan Türkiye’de her şeyi yapabilir ama dershaneleri kaldıramaz. Eğitim sistemini 1 gecede değiştiremez. Çünkü bu 20 milyon öğrenciyi, 30 milyon veliyi ilgilendiren durum. Bugünden yarına yapılabilecek bir şey değildir" dedi.
(SRE) 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com