Başbakan Erdoğan'ın Almanya ziyareti

Başbakan Erdoğanın Almanya ziyareti
CDU Federal Meclis Milletvekili Cemile Yusuf:

BERLİN (AA) – Almanya Federal Meclis milletvekili Cemile Yusuf, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Köln’e yapacağı ziyarete tepki gösteren Alman siyasetçileri eleştirerek,  “Türkiye ile Almanya arasında uzun yıllara dayanan bir dostluk var. Tabii ki Başbakan Erdoğan, her zaman Almanya’ya gelebilir, konuşma yapabilir. Bu tartışma konusu olamaz” dedi.

Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) ilk Türk kökenli milletvekili olan Cemile Yusuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın ziyareti konusunda Alman kamuoyu ve medyasında devam eden tartışmaları değerlendirdi.

Bazı Alman siyasetçilerin yaptığı ziyaretin iptal edilmesi çağrılarına tepki gösteren Cemile Yusuf, “Ziyaretin iptal edilmesi çağrıları çok saçma. Alman politikacıların da yurtdışına gidip, bu ülkelerde yaşayan Alman vatandaşlarına hitap etme hakkı var ve de bunu yapıyorlar. Ayrıca Yunanistan’dan, Hırvatistan’dan başka ülkelerden de Almanya’ya gelip buradaki seçim kampanyalarında göçmen vatandaşlarına hitap eden siyasetçiler var” şeklinde konuştu.

“Bazı Alman siyasetçiler arasında da Başbakan Erdoğan Almanya’ya gelmesin, burada kampanya yapmasın tutumu var. Bu tutum çok yanlış” diyen Yusuf, “Türkiye ile Almanya arasında uzun yıllara dayanan bir dostluk var. Tabii ki Başbakan Erdoğan, her zaman Almanya’ya gelebilir, konuşma yapabilir. Bu tartışma konusu olamaz” ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan’ın Köln ziyaretinin Almanya kamuoyunda çok yoğun tartışılmasının iki nedeni olarak Soma’daki maden faciası ve Avrupa Parlamentosu seçimlerini gösteren milletvekili Yusuf, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başbakan’ın konuşmasından bir gün sonra, 25 Mayıs’ta Almanya’da Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri yapılacak.  Almanya’daki aşırı sağcı gruplar, popülist partiler bunu kullanmak istiyorlar. Almanya’da tabii Başbakan Erdoğan da eleştirilebilir. Ancak buradaki tartışma, ziyaret konusunda tartışma bazen aşırı uçlara kaçıyor. Erdoğan, bir demokratik ülkenin başbakanı. Bir diktatör değil.  Ama burada tartışmanın uçlara kaçması aşırı sağ gruplara da malzeme sağlıyor”

CDU milletvekili Yusuf, 24 Mayıs’ta Köln’de farklı görüşteki grupların aynı saatlerde etkinlik ve gösteriler düzenleyecek olmasının yol açtığı güvenlik endişeleri konusunda ise “Bizim partimizde de bazı siyasetçiler arasında çok büyük sorun yaşanabileceği kuşkusu var. Ben polisimize güveniyorum” şeklinde konuştu.  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com