Başbakan Erdoğan'ın örtülü ödeneği niye araştırılmıyor?

Başbakan Erdoğan'ın örtülü ödeneği niye araştırılmıyor?
Başbakan Erdoğan’a, ailesine ve yandaşlarına gelince de devletin tüm imkanları peşkeş çekilen, düne kadar mal varlığı yokken bugün dünyanın en zenginleri arasına giren 11 yıllık AKP Hükümeti’nin ‘’Yeni Türkiye’’sinden bahsediyoruz

Başbakan Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başına geçer geçmez hayallerindeki ‘’Yeni Türkiye’’ için canla başla çalıştı. (Canla başla çalışması elbette bir ironi)

Öyle ki Başbakanlığı süresince zenginliğine zenginlik kattı. Sadece o da değil ailesi, akrabaları ve yandaşları da öyle.

-Eşi Emine Erdoğan’ın ev hanımlığından hastane zinciri sahipliğine,

-2 oğlu Bilal ve Burak Erdoğan’ın gemicik diye küçümsenen; ama bilinen koskoca 7 adet gemi, çok sayıda sektörde şirketleriyle gündeme oturmaları,

-Esra Albayrak’ın (Başbakan Erdoğan’ın kızı),damat Berat Albayrak’ın ve ailesinin vakıf adı altında ‘’yurt yapıyoruz’’ diyerek aslında otel yaptıkları vs vs. liste uzayıp gidiyor.

Başbakan Erdoğan’ın yırtık ayakkabıyla siyasete girdim diyerek, mağdur edebiyatı yapması sonrası The Economist'in haberine göre dünyanın 8. zengin başbakanı olma vasfına sahip.

Siyasette bu kadar devasa zenginliğin dürüst yollarla yani sadece Başbakanlık maaşıyla olmayacağını artık herkes biliyor olmalı.

Bilmeyenler için de söyleyecek bir söz yok.Türk halkına yani vatandaşına gelince kemerleri sıktıran, çocukları açlıktan ölen anne ve babaları umursamayan; çocuklarına bir lokma ekmek bulamadığı için intihar eden anne ve babaları görmezlikten gelen, vergi üstüne vergi alıp, zam üstüne zam yapan ve vergilerini zamanında ödemeyenlerin tepesine anında binip cezaevlerine tıktıran bir AKP Hükümeti’nden bahsediyoruz.

Başbakan Erdoğan’a, ailesine ve yandaşlarına gelince de devletin tüm imkanları peşkeş çekilen, düne kadar mal varlığı yokken bugün dünyanın en zenginleri arasına giren 11 yıllık AKP Hükümeti’nin ‘’Yeni Türkiye’’sinden bahsediyoruz.

Yani ‘’Yeni Türkiye’’ sözünü duyan herkesin bunu Türk Halkı için daha fazla demokrasi, daha fazla ekonomik refah olarak algılaması çok yanlış olur. Zira Başbakan Erdoğan’ın ‘’Yeni Türkiye’’ si sadece kendisinin, ailesinin ve yalakalarının zenginleştiği,  halkı soyup soğana çevirdikleri bir Türkiye.

Eski Türkiye söylemleri de bu nedenle çok hatalı. Eskisinde istediği gibi at koşturamayanlar bugün ‘’Yeni Türkiye’’ diyerek saltanata geçtiler.

Devlet imkanlarından söz etmişken örtülü ödenekten de bahsetmek gerek. Örtülü ödenek direkt olarak Başbakan Erdoğan’a bağlı yani sadece onun bilgisinde ve izninde harcamalar yapılırken yine Devlete bu harcanan paraların hesabının verilmemesi de ayrıca çok tehlikeli bir durum.

Bütçede, “gizli hizmet giderleri” başlığı altında kaydı tutulan örtülü ödenekten, 2012 yılında 1 milyar 175 milyon lira harcanmıştı. ‘’Gizli hizmet gelirleri’’ deniyor; ama ayrıntılı rapor asla devletin arşivine girmiyor. 2013’te de örtülü ödenek harcamaları “rekor” kırdı.

Başbakan’a 2014 yılında harcaması için, bütçe kanunu ile 2014 yılı bütçesinin “binde 5’i oranında” yani 2.2 milyar TL ayrıldı. Hayal edilmesi bile imkansız bir rakamdan bahsediyoruz.

Örtülü ödenekten yapılan harcamalar; MİT’in, 5 Bakanlığın, Cumhurbaşkanlığı’nın ve TBMM’nin ödeneğinden bile fazla!

Örtülü ödenek; “kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, devletin millî güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili Hükümet icapları için kullanılmak üzere Başbakanlık bütçesine konulan ödenektir”

Başbakanlık ve diğer ilgili idare bütçelerinde yer alan örtülü ödeneklerin kullanılma yeri, giderin kimin tarafından yapılacağı, hesapların tutulma ve kapatılma yöntemi, gideri yapanın değişmesi halinde yeni yetkiliye hangi belgelerin aktarılacağı Başbakan tarafından belirleniyor.

Başka bir anlatımla, ülke yararı için yapıldığı gerekçesiyle, örneğin 50 milyon liralık bir ödeme, nereye ödendiği dahi bir yerlere yazılmadan, ileride belge ibrazı da gerekmeden yapılabiliyor. Böyle bir hukuksuzluk var ortada.

Kısacası; örtülü ödenekten yapılan harcamalar nedeniyle, Başbakan’ın kimseye “hesap verme mecburiyeti yok”.

Herkesten hesap soran Başbakan Erdoğan’a halkın paralarını ne yaptığını, nasıl ve nerelere harcadığını soran hiç kimse Türkiye’de yok mu acaba?

Demokrasiden, hukuktan bahseden Başbakan Erdoğan’a birilerinin de hukuktan bahsetmesi, 11 yıllık AKP Hükümeti iktidarı boyunca sorulmayan hesabın sorulması gerekmiyor mu geç olmadan? (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com