'Başbakan gömleğini gizlemişti'

'Başbakan gömleğini gizlemişti'
CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün AKP’nin tutuklu vekillerle ilgili tutumunu sansursuzhaber.com’dan Serap Belovacıklı’ya değerlendirdi.

AKP’nin tutuklu vekillerle ilgili kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben bu kararı bir sürpriz olarak değerlendirmiyorum. Bu kararı doğru okuyabilmek için biraz geriye bakmak lazım. Sayın Başbakan AKP’yi kurarken ‘Üzerimizdeki gömleği çıkardık’ demişti. Aslında Sayın  Başbakan gömleği çıkarmamıştı. Gömleğin üzerine sadece bir kazak giyerek gömleği gizlemişti. Bu süreç öncesinde Başbakanın demokrasi hakkındaki görüşleri çok açık ve netti. ‘Demokrasi bir amaç değil araçtır, bizim amacımız başka şeylerdi’ diyordu. Sayın Başbakan ‘gömleği çıkardım’ dedikten sonra kendisini ‘demokrat bir başbakan’ olarak tanıttı. Bazı aydınlarımız bile buna inandılar. Başbakan’ı demokrasi istediği gibi bir yanılgıya düştüler. Sayın Başbakan yeterince güçlü olduğunu hissedince o gün giydiği kazağı çıkardı. Üzerinde yine milli görüşün gömleği var. Demokrasi sadece bir araç ve onlara göre istedikleri yere gelindi. Hatırlarsanız Başbakan’ın ‘milletin iradesi her şeyin üzerindedir’ şeklinde demeçleri oldu. Ama bu olay gösteriyor ki Başbakan için milletin iradesinin hiçbir anlamı ve önemi yok. Yeter ki kendi hedeflerine ulaşabilsinler. Onların asıl amacı Türkiye’de bir İslam devleti kurmak. Bizim için sürpriz olmadı. Biz CHP olarak tutuklu arkadaşlarımızın haklarını korumaya devam edeceğiz. Gerekirse daha da sertleşerek uygulayacağız.

RÖPORTAJIN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

CHP’nin tutuklu vekillerini düşünürsek bu kararı biraz da CHP’ye tepki olarak değerlendirebilir miyiz?

Elbette. Belki bu mücadelede biz de yeteri kadar etkili olamadık. Bunu da bir özeleştiri olarak söylemek lazım. Ama bundan sonra bu demokrasi  mücadelesi bizim adımıza daha da sertleşerek devam edecek. Çünkü biz CHP olarak ne AKP’den ne de başka bir odaktan korkmayız. O anlamda kimse endişe etmesin.

HABER: SERAP BELOVACIKLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com