"Başbakan itiraf etti"

"Başbakan itiraf etti"
CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Başbakan Erdoğan'ın Antalya'da yaptığı konuşmayı değerlendirdi.
Başbakan Erdoğan Antalya’da yaptığı konuşmada, İstanbul’un iki ilçesi Bakırköy ve Kadıköy’ün şehircilik ve belediye açısından Türkiye’ye örnek olduğunu belirtmişti. Erdoğan’ın Bakırköy ve Kadıköy’ü övmesi Cumhuriyet Halk Partisi ve seçmenler tarafından garip karşılanmıştı.
 
Erdoğan’ın yaptığı konuşmanın ardından bir basın açıklaması yapan Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Erdoğan’ın bir itirafta bulunduğunu ifade ederek, “İstanbul’un da CHP’ye ihtiyacı var” dedi. Salıcı konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Antalya’da yaptığı konuşmada çok önemli bir gerçeği vurguladı. Sayın Başbakan, İstanbul’da Cumhuriyet Halk Parti’si ile özdeşleşmiş Kadıköy ve Bakırköy’ü modern şehircilik uygulamalarına örnek olarak gösterdi. Her iki ilçenin de eskiden köy olduğunu belirten Başbakan, “Ama şimdi artık onlar köy olmaktan çıktılar. Şehir oldular. Alt yapılarıyla üst yapılarıyla modern şehirciliğin buralarda uygulamasını görüyorsunuz” dedi.
 
Anlaşılan o ki sonunda Başbakan Erdoğan da doğru yolu buldu. AKP’nin hiçbir dönem yönetme fırsatı bulamadığı ilçelerin bugün Türkiye’nin örnek şehirler ve belediyeler olması şaşırtıcı değil. İstanbul’da sahip olduğu ilçe belediyelerinin üstün çalışmalarıyla(!) çarpık kentleşmenin en güzel örneklerini ortaya koyan AKP iktidarının, Cumhuriyet Halk Partisi’nin belediyecilik anlayışından öğreneceği daha çok şey var. Kentsel dönüşüm adı altında tarihi ve kültürel dokusu yok edilen, rant alanı haline getirilen İstanbul’un, Başbakan’ın da itiraf ettiği gibi CHP’nin belediyecilik anlayışına ihtiyacı olduğu ortada.
 
Yerel seçimlere sayılı günler kala siyasi rakibimiz olan AKP hükümetinin lideri, CHP’li belediyelerin çizgisine ulaşmak için çalışacaklarını söylemekte haklı. Başbakan Erdoğan’ın on yıllardır CHP’li belediye başkanlarımız tarafından yönetilen iki ilçeyi modern şehircilik uygulamalarına örnek gösterdikten sonra “Şehircilik bizim işimiz” demesi ise içinde bulunduğu hazin tabloyu ortaya koyuyor. Türkiye, Başbakan Erdoğan’ın bu sözlerinden sonra ülkedeki yüzlerce AKP’li belediyeden “Şehircilik bizim işimiz” diyebileceği tek bir il veya ilçe bulamayan bir siyasi liderin çaresizliğine tanıklık etmiş bulunuyor. İstanbul’un tamamında modern şehirciliğin ve sosyal demokrat yönetimin iktidarına çok az kaldı.(MUE)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com