Başbakan Merkel, Burkhalter'le "referandumu" görüştü

Başbakan Merkel, Burkhalterle referandumu görüştü
Angela Merkel:

BERLİN (AA) – Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsviçre'de 9 Şubat'ta gerçekleştirilen ve Avrupa Birliği'nden göçü sınırlama kararı alınan referandumla ilgili aşırı bir tepki verilmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Merkel, İsviçre Cumhurbaşkanı Didier Burkhalter ile Başbakanlık'ta yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmede 9 Şubat’ta yapılan ve sonucunu üzüntüyle karşıladığı referandum üzerine de konuştuklarını belirtti.

Sonuca saygı duyulması gerektiğini ifade eden Merkel, şimdi bu referandum ışığında AB ile İsviçre arasındaki ilişkilerin mümkün olduğu kadar yoğunlaştırılması gerektiğini belirtti.

Referandumda alınan kararın uygulanması için 3 yıl zamanın bulunduğuna dikkati çeken Merkel, bu zamanın gerekli görüşmeler geçirilerek kullanılması gerektiğini kaydetti.

''Avrupa Birliği prensiplerine ve aynı şekilde referandumun sunucuna saygı duyarak karşılıklı makul çözümün bulunmasından yanayım. Almanya da bunun için çaba gösterecek'' diyen Merkel, aynı zamanda iletişim yollarının erkenden kesilmemesini istedi.

Buna İsviçre tarafının da hazır olduğunu görmekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Merkel, çeşitli alanlardaki işbirliğinin nasıl şekillendirileceği ve mümkün olanın nasıl gerçekleştirilebileceğinin sakin bir şekilde düşünülmesi gerektiğine inandığını kaydetti.

-  ''Bunun için bir süreç var. Bunu tartışmak lazım''

Burkhalter de referandumdan sonra bir anayasal görevin ortaya çıktığını belirterek, halk oylamasından dolayı henüz yasal olarak hiçbir şey değişmediğini, serbest dolaşım hakkının geçerli olduğunu belirtti.

Referandumun yükümlülüklerini yerine getirmek için 3 yıllık zamanları olduğuna dikkati çeken Burkhalter, ''Bunun için bir süreç var. Bunu tartışmak lazım'' dedi.

Referandumun sonucunda hemen bir taslak geliştirmeye karar verdiklerine işaret eden Burkhalter, bunun birkaç ay zaman alacağını, ardından bir yasa tasarısı hazırlanacağını belirtti.

-  ''Bunun için bir süreç var. Bunu tartışmak lazım''

İsviçre'nin Avrupa Birliği ile serbest dolaşım konusunda görüşmeler yapmak istediğini belirten Burkhalter, ''Şimdi her şeyi durdurmaya bir sebep yok'' ifadesini kullandı. Burkhalter, enerji anlaşması konusunda müzakerelerin devam etmemesinin hem Avrupa’nın hem de İsviçre’nin çıkarına olmadığını kaydetti.

Avrupa Birliği'ne üye olacak 28. ülke Hırvatistan için de ayrımcı olmayan bir çözüm aradıklarını ifade eden Burkhalter, ''Bunun için çözüm bulabiliriz. Zamana ihtiyacımız var. Bu zaman içinde Avrupa Birliği ile İsviçre arasında araştırma çalışmalarının durdurulmasına sebep yok'' dedi.

Burkhalter, bu çalışmalarının durdurulmasının Avrupa'nın da çıkarına olmayacağını kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com