“Başbakan meşru gücünün sınırında”

“Başbakan meşru gücünün sınırında”
Milliyet gazetesi yazarı Kadri Gürsel, Erdoğan’ın gündem değiştirme çabalarına yönelik olarak yaptığı açıklamaların aslında zihninden geçen şeyler olduğunu yazdı.

Başbakan’ın nasıl bir ülke istediğinin söylediği sözlerden anlaşıldığını yazan Kadri Gürsel, Erdoğan’ın  meşru gücünün sınırına dayandığını iddia etti.
 
İşte Kadri Gürsel’in o yazısından bir bölüm:
 
“Sayın Başbakan konuşunca sadece gündemi değiştirmiyor, memleketin siyasi kültürünü de değiştiriyor. Açıklamalarıyla, daha otoriter, baskıcı, yasakçı, ceberut, daha çoğunlukçu ve daha muhafazakar bir siyasi kültürün ülkeye egemen olmasına hizmet ediyor.
 
Başbakan Erdoğan ülkenin gündemini ne zaman değiştirse, onun nasıl bir ülke istediğine dair biraz daha çok fikrimiz oluyor.
 
Bir de tabii Başbakan’ın nasıl ve neyle gündem değiştirdiğine bakarak, onun ideolojisi ve siyaseti hakkındaki bilgimizi güncelliyoruz.
 
Başbakan, meşru gücünün sınırına dayanmıştır. Ötesi boşluktur, karanlıktır.
 
İdam cezasını gerçekten de geri getirmek istiyor. Ama bunu ancak Türkiye’yi AB’den tamamen koparıp, Ortadoğu tarafından da örnek alınması mümkün olmayan bir Ortadoğu ülkesine dönüştürmek pahasına yapabilir. Yani yapamaz.
 
Erdoğan, Kürt vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırmak istedi; kendi partisindeki Kürt vekillerin muhalefet duvarına çarptı.
 
Yerel seçimleri öne çekmek istedi, başaramadı.
 
Başbakan Erdoğan ve partisi, seçimler yılı 2014’e yüksek ekonomik büyüme hızının yerden kesen siyasi itici gücü arkasında olmadan girecek; öyle görünüyor. (CTE)
 
Yazının tamamı için tıklayın: http://dunya.milliyet.com.tr/mesru-gucunun-sinirlarinda/dunya/dunyayazardetay/24.12.2012/1645955/default.htm

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com