Başbakan Ne Yapmak İstiyor?

Başbakan Ne Yapmak İstiyor?
“Şeyh uçmaz onu müritleri uçurur” diye güzel söz vardır. Gerek çevresi ve gerekse de her sözünde keramet arayan bir kısım medya Başbakan’ı yakında mehdi ilan ederlerse şaşırmam.

Evrensel ERDOĞAN | evrenselerdogan@sansursuzhaber.com

Yeniçerilerin astığı astık, kestiği kestik devri... Pera’da (Bugünkü Beyoğlu) bir yeniçeri ağası dolaşırken bir Yahudi’ye rastlar. Birden celallenir ve hışımla Yahudi’nin üstüne çullanır. “Ulan alacağım kelleni” der. Korku içinde titreyen Yahudi ağlamaklı bir sesle “Etme eyleme paşam nedir günahım?” diye yalvarınca, ağa “Hazreti İsa’yı siz çarmıha germişsiniz.” deyince Yahudi “Paşam öyle bir rivayet var. Ama bu söylediğin olay bin sekiz yüz küsur sene önce yaşanmış, benim ne suçum var.” der. Ama ağa daha da celallenir.” Uzatma ulan! Ben dün akşam öğrendim” der.

Bu fıkra da nereden çıktı demeyin. Başbakan’ın batan bankalar nedeniyle devleti zarara uğrattığı gerekçesi ile Bahçeli için bir araştırma komisyonu kurduracağını duyunca aklıma geldi.

Artık herkes Başbakan’ı çok iyi tanıyor. Eleştiriye zerre tahammülü yok. Çünkü yaptığı her şeyin mutlak doğru olduğuna inanmakla kalmıyor karşı düşüncede olanları da hain gibi görüyor. Herkesten mutlak itaat bekliyor. Şeyh uçmaz onu müritleri uçurur” diye güzel söz vardır. Gerek çevresi ve gerekse de her sözünde keramet arayan bir kısım medya Başbakan’ı yakında MEHDİ ilan ederlerse şaşırmam. Zira AKP Bursa milletvekili Hüseyin Şahin “Başbakan’a dokunmak ibadettir.” demedi mi? Daha ne desin?

Ünlü yazar Stefan Zweig dilimize “İnsanlık Tarihinde Yıldızın Parladığı Anlar” adıyla çevrilen eserinde tarihte yaşanmış çok önemli sonuçlar doğuran olayların bazı küçük tesadüflere bağlı olduğunu anlatır.

2002 yılı seçimleri öncesi bahar aylarına dönüyorum. DSP-ANAP-MHP koalisyonunda özellikle DSP ile MHP arasında bazı anlaşmazlıklar su yüzüne çıkıyor. Arkasından koalisyonun bozularak MHP yerine DYP’nin alınarak yeni bir koalisyon hükumeti kurulacağı söylentisi yayılıyor. Deyim yerinde ise durumdan işkillenen Bahçeli bir hafta sonu Bursa’da yaptığı konuşmada erken seçim çağrısı yapıyor. Hafta başında fırsatı kaçırmayan DYP de meclise derhal bir erken seçim önergesi veriyor. Çok partili siyasi hayatımızı yaşım gereği izlemiş biri olarak bu olayı sonuçları itibariyle ülkenin kaderini değiştiren ön önemli olaylardan biri olarak görüyorum. Ve diyorum ki seçimler erken değil de Derviş’le başlayan ve olumlu bir trend yakalayan ekonomi ve para politikaları (AKP ayni politikaları izlemiştir) ile yaşanacak başarılı bir koalisyon döneminden sonra 2003 yılında yapılsaydı AKP’nin tek başına iktidar olma şansı olamazdı. Halk koalisyonun zamansız kendi içinden yıkılması üzerine uzlaşamayan üç partiyi cezalandırarak parlamento dışı bırakmış, verdiği tepki oyları ile kendi partisi tarafından milletvekili bile yapılmayan yurt sathında fazlaca da tanınmayan eski bir belediye başkanının lideri olduğu partiyi iktidara taşımıştır. 2002 seçimine yasaklı olduğu için katılamayan ve milletvekili olamayan Erdoğan, CHP Başkanı Baykal’ın da desteğiyle muvazaalı bir şekilde milletvekili ve daha sonra da Başbakan olmuştur.

Bu hatırlatmadan sonra Başbakan’a haklı olarak bazı sorular sormak istiyorum.

 • Yeniçeri ağası misali yeni öğrenmediğiniz, yani yıllardan beri bildiğiniz halde ülkeyi çok büyük zarara uğratmakla suçladığınız Bahçeli için bugüne kadar hiçbir girişimde bulunmamakla siz de görevi ihmal suçu işlemiş olmuyor musunuz?
 • Size iktidar yolunu açan seçimin yapılmasına neden olan ve bir anlamda Başbakan olmanızın yolunu açan, iktidarınız döneminde de sert muhalefet yapmasına rağmen en sıkışık günlerinizde partinize payanda olarak Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasını sağlayan, kesintisiz temel eğitim ile ilgili yasanın çıkmasında verdiği önemli destek için kendisine teşekkür ettiğiniz bir kişiyi siyasi hayattan silme girişiminizi etik buluyor musunuz?
 • Tuzak kurularak düzenlenmiş kasetlerle en büyük rakibiniz Baykal’ı parti başkanlığından düşürmeyi ve yine son seçim öncesi MHP’nin üst düzey kadrosundan çok önemli kişilerin, yine ayni metotlarla siyaset dışı bırakılmasını doğru buluyor musunuz?
 • Bu dönem gerek mecliste ve gerekse de katıldığı söyleşilerde yaptığı çok etkili konuşmalarla dikkatleri üzerine çeken ve bazı çevrelerce CHP’ye başkan olması gerektiği söylenilen Muharrem İnce’nin, Silivri’de yaşanan olayların elebaşısı gibi gösterilerek hakkında soruşturma açtırılması kendisinin bu dönemin önde gelen kurbanı olarak seçildiğinin bir işareti midir?

Ama unutulmayacak bazı gerçekler vardır ki asla değişmez: RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER ve ALLAH’IN SOPASI YOKTUR…
(SANSURSUZHABER.COM)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com