Başbakan o ucubeleri sustursun

Başbakan o ucubeleri sustursun
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.
Salonda oldukça yüksek bir enerjinin hakim olduğu gözleniyor. Kılıçdaroğlu'nun sözleri sık sık sloganlarla ve alkışlarla bölünüyor...

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:


Sorunların yoğun bir şekilde yaşandığı bir dönemde Meclis'teyiz.
 
Bugün kapıları açık, iradesi ve duruşu sağlam TBMM'deyiz. Bunun için biraraya geldik. Tarihi sorumluluğu yeniden yüklenmiş, vatanına ve milletine bağlı CHP olarak yeniden biraraya geldik.

VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN!

BÖLÜM 1
BÖLÜM 2
BÖLÜM 3
BÖLÜM 4
BÖLÜM 5
BÖLÜM 6

 
Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyen bir parlamentoda en acı sorunlarımıza çözüm bulmak için biraraya geldik. Bunun içindir ki bugün hepinizi Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir düturuyla selamlıyorum ve saygılar sunuyorum.
 
Değerli milletvekilleri sınırlarımızı topyekün balık fıçısına çeviren günler yaşarken, en son tatil yapması gereken yer TBMM'dir.

TBMM YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİLDİR
 
Bizde iktidar partisi parlamentoda gelip hesap vermekten korktuğu için CHP tarihi misyonuna uygun olarak Meclis'i toplanmaya çağırmıştır.
 
İktidar partisinin muhalefetin görüşlerini alması esastır. Bu iradeyi bilgilendireceksiniz. TBMM ortak aklımızın da mekanıdır.

TBMM HALKIN İRADESİDİR
 
Halkın iradesini parlamentoda seslendireceğiz.
 
Demokrasiyi savunan, çzgürlükleri savunan, milli iradenin güçlendiği bir mak olarak Meclis'te hepimizin bulunması ve sorunlara çözüm üretmesi gerekmektedir. CHP olarak, kendilerini ve ülkeyi bataklığa sürükleyenlere izin vermeyeceğiz.

Burada milli irade var. Talimat alan insan psikolojisinden kurtulun.
 
Halkın oylarıyla seçilen TBMM'ye gelin. Cesur olun, yürekli olun, sorunlara sahip çıkan. Çözüm üreten mercinin TBMM olduğunu asla unutmayın.

Yeni bir devlet kurmanın ne anlama geldiğini bilmeyenler, TBMM'yi baypas edenlerdir. TBMM Ulusal Kurtuluş savaşını vermiştir ve o devleti yönetmiştir.
 
Hiçbir zaman mecliste "Meclis'i tatil edelim" denilmemiştir.

Biz tarihi görevi üstlendik. Ülkemizin sorunlarını ciddiye alarak TBMM'yi çözüm için toplantıya çağırdık. Bu çağrı, fuzuli bir iştir demek millet iradesine saygısızlıktır.


Bunun terör örgütü propagandası olarak algılayan zihniyeti de milletimizin vicdanına havale ediyorum.

Demokrasilerde muhalefet partilerinin muhalefeti eleştirmesi samimiyetsizliktir.

İktidar yanaşmalığı yapılarak iktidar olunmaz. İktidar hedefi olmayanlar muhalefe muhalefet olurlar.

Bizim bir hedefimiz var. Biz iktidar olmak istiyoruz. Biz iktidar adayıyız.


Bizim hedefimiz bu ülkede kardeşlik ve barış iklimini yaratmaktır.
 
BAHÇELİ'YE SİTEM
 
Sayın Bahçeli, "Türk vatanı PKK kuşatması altına alınmıştır ve soluk alamaz hale getirilmiştir." diyor. Durum bu kadar ciddi ise AKP'nin politikalarına destek vererek mi sorunu çözeceksiniz.
 
Türk vatanı hiçbir zaman bir başka gücün kuşatması altında olmayacaktır.

CHP HALKIN UMUDUDUR

CHP sağduyunun sesidir. CHP geleceğin sesidir. CHP demokrasinin güvencesidir. Politika yapmak, halkı ürkütmek değildir. Bunun için CHP halkın umududur.


OSLO'YA ALET OLMAYACAĞIZ
 
Meşrutiyetimizi asla başka bir kaynakta aramayacağız. Oslo'dan gelen planlarınıza asla alet olmayacağız. Çünkü bizim adımız CHP'dir, devletimiz Türkiye Cumhuriyeti'dir, zeminimiz Meclis'tir, Başkentimiz Ankara'dır. Bunu herkes bilsin.

Hüseyin Aygün'ün kaçırılmasını şiddetle kınıyoruz. Arkadaşımız halkın oylarıyla seçildi. Halk adına görev yapıyor. Silahsızdı ve korumasızdı. Herkesin ortak bir paydada buluşup bu olayın şiddetle kınanmasını istiyoruz. Tasada ve kıvançta artık beraberiz.
 
Hal böyleyken bu arkadaşımızın kaçırılmasına bazıları "oh olsun" bile diyebiliyor. Bunlar insan bile olamazlar. İnsan olanlar zaten böyle konuşamaz. "Bizden koruma istemedi" gibi savunmalar, görevini yapmayanların bahanesidir.
 
Hani her metrekareden sen sorumluydun? Hani her metrekare ile ilgili senin tespitlerin vardı? Yolu kesilecek ve alınıp götürülecek... Akıl alır bir iş değildir.
 
Gittiğimiz her yer Türkiye Cumhuriyeti topraklarıdır. Oraya güvenle gideceğiz. Devletin olduğu yerde eşkiya olmaz. Devlet burada, hükümet nerede?
 
Bu olay bizim teröre bakış açımızı değiştirecek değildir. En yakınlarımıza dahi yöneltilmiş olsa, bizim teröre vereceğimiz tek cevap şudur: "İnadına demokrasi".
 
Asla öfkeye yenik düşmeyeceğiz. Asla şiddet sarmalına kendimizi kaptırmayacağız.
 
Kurtuluş savaşından başlayarak tüm acılarımıza tanıklık etmiş bir partiyiz. Bugün de bı sıkıntıları aşacağız. Terörü ancak ve ancak CHP çözer.
 
Türkiye'yi çatışma-ayrışma ortamından çıkarıp barış ortamına ancak CHP getirir.
 
Çünkü biz yurtseveriz. Biz milli iradeye saygılıyız. Dış politikalara alet olmayız.
 
Türkiyeyi sıfır terörden devralıp bugün bataklığa sokan Hükümeti de yurttaşlarımızın vicdanına havale ediyorum. Türkiye çaresiz değildir, Türkiye aciz değildir. Adres CHP'dir.

Sayın Başbakan'a bir çağrım olacak. Şehitlerimizi küçümseyen ve milletvekili arkadaşımız için "oh olsun" diyen ucubeleri de susturmasını istiyorum.
 
Sorunların büyüklüğü beni asla yıldırmıyor.
 
Emin olun ki bütün bu sorunları biz çözebiliriz.
 
Bizim şu andaki en önemli sorunumuzu ülkede bir siyasi yönetim boşluğunun olmasıdır.

Türkiye'de son bir yıldır ciddi bir yönetim boşluğu var. Aksini iddia eden varsa hodri meydan. Bu hükümetle geldiğimiz nokta normal sayılır.
 
İktidar partisi hangi çözüm siyasetini belirledi. AKP terör konusunda hangi politikayı üretti?

Terörle mücadele konusunda bu kadar sığ düşünen bir Başbakan gördünüz mü? Dünyada örneği yoktur. Bir yıldır Türkiye'de siyasi boşluk var. Kimin neyi nasıl yönettiği belli değil. Siz kendi özgün çözümlerinizi üretmezseniz çözümler size dayatılır. Siz çözüm üretemeden ülkeyi bataklığa sokarsınız.
 
SURİYE'DEKİ KAOS
 
Sayın Başbakan, Sizin Suriye politikanızdan kim karlı çıkıyor? Bu politika hangi güçlerin yararına? Dış politika kin ve intikamla yürütülmez. Suriye konusunda bir ortak deklarasyon yaratalım dedik. Metni bile hazırladık. Reddeden yine AKP oldu. Milletin iradesi yansımasın diye...
 
Dış politikada blöf olmaz. Egemen güçlerin taşeronluğu Türkiye'ye yakışmaz.
 
Birilerinin telkini ile politikanızı yürütüyorsunuz.Geldiğiniz nokta budur. Ülke politikasını egemen güçlerin dış politikanıza endekslerseniz kaybedersiniz. Suriye'de silahı kim veriyor? Bütün dünya biliyor, Türkiye veriyor. Irak'ta binlerce Müslüman öldürüldü. Bir nota bile vermeye cezaretiniz olmadı. Onun için sana diyorlar ki deliğe bile süpürmeyin, kullanın.
 
Irak'a demokrasi götüreceklermiş... Bir buçuk milyon insanın hayatı hangi demokrasi ve özgürlükle bağdaşabilir. Askerlerimizin başına çuval geçirildi. Adama sormazlar mı? 
 
Sayın Başbakan'a bir önerim var. Sayın Başbakanımız Hatay'a gitsin. İnsanlar huzursuz, insanlar tepkili, insanlar korkuyorlar, insanlarda gelecek endişesi var. Biz bunu kabul etmiyoruz.
 
AKP'nin Suriye politikasındaki özü ve tavrı nedir? Bunu öğrenmek istiyoruz.
 
Beyzbol sopasıyla tehdidi içine sindiren Hükümeti sağlıklı görmüyoruz.
 
CHP demek her soruna çözüm üreten parti demektir.
 
Suriye politikamızı Meclis'te konuşmak ve bunu tutanaklara geçirmek isterdim. Türkiye bu bataktan nasıl çıkar?
 
Önerilerimi sunacağım:
 
Parçalanmış bir Suriye mi, egemenliği, bağımsızlığı korunmuş bir Suriye mi istiyoruz?
Kan akmasını istiyor muyuz?
Tüm etnik grupların haklarının güvence altıuna alınmasını istiyor muyuz?
Suriye'de şiddet istiyor muyuz?
 
Önce bu sorulara yanıt aranmalı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com