Başbakan Onu da Davet Etti!

Başbakan Onu da Davet Etti!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine milletvekili aday adaylığına karar verdi...

HAK- İŞ Genel Başkanı Salim Uslu, AK Parti'den milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etti.

Uslu, Konfederasyon Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, istifa kararını açıklayarak, bundan sonraki sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Genel Başkanı Salim Uslu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine milletvekili aday adaylığına karar verdiğini belirterek, ''Sayın Başbakanın daveti, yeni süreçte partide bulunmam şeklinde. 'Niçin' ve 'nereden' şeklinde sorum olmadı. Sayın Başbakan hangi seçim bölgesinden takdir ederse...'' dedi.

Uslu, Konfederasyon Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, ilkeleri ve tutarlılıklarının HAK-İŞ'i, Türk sendikal hareketinin nitelik olarak en etkin ve saygın konfederasyonu konumuna getirdiğini söyledi.

HAK-İŞ'in nicel olarak Türkiye'nin ikinci büyük işçi konfederasyonu olduğunu dile getiren Uslu, konfederasyonun, çalışma hayatının ve uluslararası sendikal hareketin vazgeçilmezi, güçlü ve saygın bir kuruluşu olduğunu ifade etti.

Uslu, Konfederasyonun öyküsünün gerisinde erdemli insanlar, adanmış hayatlar bulunduğunu kaydetti.

Kimi zaman ön planda kimi zaman arka planda olsa da HAK-İŞ'in bugüne kadar demokrasinin ve demokrasi isteyen aydınların her girişiminde taraf olduğunu anlatan Uslu, bu kapsamda demokrasinin bir hayat biçimi olması için sözcülük ve öncülük yaptıklarını kaydetti.

Deneyimlerini, birikimlerini eğilip bükülmeden Parlamento'da savunmak gerektiğine inandığı için HAK-İŞ Genel Başkanlığı görevinden istifa ettiğini bildiren Uslu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetinin kendisine dün geç saatlerde iletildiğini belirtti.

Daha önce de bu konuda davetler aldığını ancak tercihini sendikacılıktan yana kullandığını anlatan Uslu, ''Yoğun, yorgun ama mutlu bir mücadeleden sonra yeni bir başlangıç yapıyorum. Mücadelemi birikimlerimle birlikte siyaset kulvarında sürdüreceğim. Bugüne kadar işçilik yaparak sürdürdüğüm sendikal mücadeleyi bundan böyle siyaset işçiliği yaparak politika kulvarında sürdüreceğim'' dedi.

Tüm siyasi partilere çağrıda bulunan Uslu, seçim beyannamelerinde ''uçuk kaçık vaatler yerine ayakları yere basan projeler, AB sürecine ilişkin bir ajanda ve yeni anayasa konusundaki görüşlerinin'' yer alması gerektiğini belirtti.

Uslu, ''Kimi hata ve eksiklerim olmuş olabilir ama bilerek ve isteyerek yaptığım bir hata söz konusu değildir. Geriye dönüp baktığımda utanacağım, başımı önüme eğeceğim bir ayıbım, defom olmamıştır. HAK-İŞ'ten ayrılırken arkamda tertemiz bir geçmiş bırakıyorum'' diye konuştu.

Salim Uslu, nereden aday adayı olacağına yönelik bir soru üzerine ''Sayın Başbakanın daveti, yeni süreçte partide bulunmam şeklinde. 'Niçin' ve 'nereden' şeklinde sorum olmadı. Sayın Başbakan hangi seçim bölgesinden takdir ederse... Biz sendikal mücadeleden geliyoruz. Bizim için hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır'' diye konuştu.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com