Başbakan savcıları susturamadı

Başbakan savcıları susturamadı
MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı ifadeye çağıran Özel Yetkili Savcı Sadrettin Sarıkaya’nın soruşturmadan alınması savcıları durdurmaya yetmedi. Başsavcı Vekili Fikret Seçen, "Bazı görevlilerin eylemlere yardım ettiğine dair şüpheler var" demesinin ardından sav

MİT-yargı arasında soğuk rüzgarlar esmeye devam ediyor. Savcılar, Özel Yetkili Savcı Sarıkaya’nın görevden el çektirilmesinin ardından sessiz kalmadılar. İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen, gerilimi tırmandıran altı maddelik bir açıklama yayımladı. Seçen, “Bazı devlet görevlileri görevinin dışına çıkarak örgütün eylemlerini gerçekleştirilmesine yardım ettiklerine dair güçlü deliller var” dedi. Seçen’in açıklamasında, önceki gün savcının yasayı yanlış yorumladığını, MİT’in görevini yaptığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a da yanıt niteliğinde dikkat çekici cümleler yer aldı.

Savcılar iddianame mi hazırlıyor?

Savcıların MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile yakalama kararı verilen MİT eski müsteşarı Emre Taner, müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ve görevli iki MİT mensubu ile ilgili iddianame hazırlığına girdikleri iddia edildi. İddianamenin hazırlanması halinde sanıklarla ilgili suçlamalara ve ele geçirildiği belirtilen güçlü delillere yer verilebileceği, iddianameyi mahkemenin kabul etmesi halinde ise tüm belgeler alenileşebileceği belirtiliyor.

Fikret Seçen’in 6 maddelik açıklaması

1- CMK’nın 250. maddesi uyarınca, terör suçlarını da soruşturmakla görevlendirilen Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğimiz, görevini aktif bir biçimde yürütmektedir.

2- Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğimiz, yasal zeminle ve yasaların verdiği yetki çerçevesinde adli görevini yürütürken, elinde dosya ve soruşturmadan elde edilen delillerle bağlı olup, yapılan her işleme karşı yasal yollara başvurulabileceğinin ve ayrıca bunların yasalar çerçevesinde denetime tabi olduğunun bilincindedir.

3- Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğince yürütülen soruşturmaya son günlerde yanlış anlamlar yükletilmeye çalışıldığı görülmekte ve bu tutum üzüntü ile karşılanmaktadır.

4- Soruşturma kapsamında, yasama ve yargı ile birlikte devletin temel 3 erkinden biri olan yürütme organı tarafından terörün önlenmesi, huzur ve güvenin temin edilmesi amacıyla yürütülen iyi niyetli girişimlerin, Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğimizce soruşturma konusu yapıldığı iddiası, gerçeği yansıtmamaktadır.

5- Yürütme organı tarafından terörün sona erdirilmesi amacıyla icra edilen politikaların soruşturma konusu yapılması hiçbir şekilde söz konusu değildir.

6- Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğimizce KCK terör örgütüne yönelik olarak yapılan bu soruşturma sırasında, bazı devlet görevlilerinin kendilerine yürütme organı tarafından verilen görevinin dışına çıkarak hareket ettikleri, bu suretle örgütün eylemlerini gerçekleştirilmesine yardım ettikleri şüphesini doğuracak deliller elde edilmesi nedeniyle başlatılmış olup, sadece bu görevlilerin eylemlerine yöneliktir.
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com