Başbakan sorgulamayı yapan savcıyı mı aradı?

Başbakan sorgulamayı yapan savcıyı mı aradı?
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Deniz Yıldırım’ın tutuklanmasından bir saat kadar evvel, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık makamından sorgulamayı yapan savcılık makamı aranmış mıdır? Yazışma yapılmış mıdır?” diye sordu.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Başkanlığı’na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

“Silivri yargılamalarında, savcı ve yargıçlar dışında, kritik aşamalarda karar mercii gibi devreye giren ‘bir el’ vardır. Bu el, ‘Görünmez bir eldir’. Yine bir başka ifadeyle, Silivri soruşturmalarında, kritik karar mekanizmalarında ‘illegal bir karargah’ görev yapmakta ve belirleyici olmaktadır” diyen Kart, şöyle dedi:

“Aydınlık gazetesinde bugün ortaya çıkan bulgulara ve tarafımıza ulaşan bilgilere göre; Deniz Yıldırım ile ilgili olarak Temmuz 2010 ve Eylül 2010 tarihlerinde vuku bulan tahliye talepleri hakkında, savcılık makamı tarafından 'olumlu' yönde mütalaaa verilmiş, mahkeme ise bu talepleri oy çokluğuyla reddetmiştir. Ancak, enteresan ve kabul edilemez olan husus, her 2 süreçte de, normal ve mutad prosedürün dışında, evrak üzerinde, mahkeme savcısı ve mahkeme heyetiyle ilgisi olmayan ve 'itirazın reddi-tutukluluğun devamına' notunun bulunmasıdır.”

Kart, şu soruları yöneltti:

“İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin 2010/106 esas sayılı dosyasında 02.07.2010 ve Eylül 2010 tarihli tahliye talepleriyle ilgili yazışmalarda, el yazısıyla yazılmış olan ve sırasıyla 'itirazın reddi, tutukluluğun devamı' , 'itiraz red, tutukluluğun devamı' şerhlerini taşıyan yazılar kime aittir?
Bu yazıların mahkeme evrakında ne işi vardır?
Mahkeme heyeti bu yazıların dosyaya girmesine neden izin vermiştir?
Mahkemelerimizde ya da Ceza Muhakemesi mevzuatımızda, savcı ve yargıçlar dışında, tahliye talepleri hakkında değerlendirme yapan bir merci var mıdır?
Yukarıda anlatımı yapılan bulgular, Ergenekon olarak adlandırılan soruşturma ve yargılamalarda, savcılık ve mahkeme makamları dışında, illegal bir karargahın bulunduğu ve bu karargahın karar aşamalarında doğrudan etkili olduğu anlamına gelmez mi?
Bu şartlar altında yargılama yapan bir mahkemenin adaletinden söz edilebilir mi?
Deniz Yıldırım’ın tutuklanmasından bir saat kadar evvel, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık makamından, sorgulamayı yapan savcılık makamı aranmış mıdır? Yazışma yapılmış mıdır?
Arandıysa ya da yazışma yapıldıysa hangi konuda yapılmıştır?”
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com