Başbakan Terfi Konusunda Kararlı

Başbakan Terfi Konusunda Kararlı
Başbakan Erdoğan, 3 generalin açığa alınmasıyla ilgili net konuştu: Aldığımız karara karşı farklı adımlar atacaklarsa hükümet olarak bizim de atacağımız adımlar var...

Başbakan Erdoğan iki günlük resmi ziyarette bulunduğu Lübnan dönüşünde uçakta gazetecilere konuştu. Generallerin açığa alınmasından Kürt sorunun çözümüne kadar çok önemli mesajlar veren Erdoğan, seçimlerden sonra yapmayı düşündükleri yeni anayasanın birçok sorunu ortadan kaldıracağını ifade etti.

ŞURA'DA EMEKLİ OLMALARINI İSTEDİK

Türkiye tarihinde ilk kez gerçekleşen üç generalin görevden alınmasıyla ilgili Yüksek Askeri Şura'da gerekeni yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, “Yaptığımız terfi istendiği halde terfi ettirmemekti. Yani benim ve milli savunma bakanı ile içişleri bakanımın ortak kanaati aslında 30 Ağustos'ta bu üç arkadaşın emekli olması istikametinde. Çünkü terfi olmadılar dolayısıyla biliyorsunuz korgenerallerde bekleme süreleri 4 yıldır. Eğer 4 yılda terfi etmezlere 4 seneyi doldurunca emekli olurlar. Bugüne kadar böyle uygulandı. Arkadaşlarımız onu uyguladılar açığa aldılar” dedi.

BU KONUDA ISRARIN AÇIKLAMASI YOK

Açığa alınan askerlerin kararı ortadan kaldırma yönünde farklı adımlar atmaları halinde hükümet olarak kendilerinin de atacağı adımlar olduğunu ifade eden Erdoğan, “O da şudur: bir kere şunu bilmek lazım sivil irade karar vermiştir. Sivil iradenin verdiği bu karar farklı yollarla aşılmaya çalışılırsa sivil iradenin de bu noktada atabileceği yasalar çerçevesinde veya yasama organiyle bir çok adımlar vardır, bu adımı atar. Şu anda tabi ben nihai şeyi bilmiyorum duydum. Tekrar AYİM'E gideceklermiş bir üst mahkeme filan diye. Gideceklerse gerekçeleri nedir? değerlendirmeleri yapacağız. Terfiye uygun değildir diye bakarken zorla terfi ettirilmesine yönelik yaklaşımı anlamakta zorlanıyoruz. Bu konudaki ısrarın bir açıklaması da yok” diye konuştu.

BEN GÖRÜŞÜNCE MESAFE ALMALIYIM

Erdoğan, “Kürt sorunu nereye gidiyor? Önümüzdeki 4-5 yıl da ne olacak?” sorusuna da şu cevabı verdi: “Şu ana kadar sorunu çözmek için attığımız adımları görmüyor musunuz? Biz dayattık onlar verdi diyorlar. (BDP'yi kast ederek) Görüşme noktasında zaten bir sıkıntı yok. Zaten arkadaşlar da görüşüyor. Görüştüğümüz kişiler sözlerinde sadık kalmayınca bir daha neden görüşeyim diyorum. Ben görüşünce mesafe almalıyım. Alamıyorsam kayıp zamandır.” Erdoğan Öcalan'la devlet arasındaki görüşmelere dair de, “Sorunu çözeceksek bu işin tarihine baktığımızda hep görüşmüşler. Siyasetçi görüşürse durup düşüneceksin. Biz hükümet olarak devleti yönetiyoruz yönetirken de bütün enstrümanları kulanırız şu anda yaptığımız da odur. Ülkemizde sosyal barışı sağlamakla ekonomik noktada adaleti tesis etmek için. Özellikle de milli birlik ve kardeşlik projesi de sürdürmeye devam edecek. Ondan da geri adım atamayız. Fakat ülkemizin birliğinde gölge düşürecek adımlara da müsaade etmeyiz” diye konuştu.

Yargıdaki iki başlılık yeni anayasayla kalkacak

Erdoğan'a uçakta “Askeri yargı, Sivil yargı tartışması var. İki başlı yargı konusunda bir adım atmayı düşünüyor musunuz?” sorusu da yöneltildi. Başbakan, “Yeni anayasa da değerlendireceğiz. Yeni anayasa hepsini içerecek inşallah. Bazıları yeni anayasa için iktidar ipe un seriyor filan diyor. Bizim böyle bir sözümüz oldu mu? Ben 12 Eylül'ün akşamı da söyledim. Dedim ki hemen buyurun çalışmaları başlatalım. Bu çalışmalar da haziran da yıpalacak seçime kadar bitsin. Uzlaşma komisyonu kurabiliyorsak kuralım. Kuramıyorsak herkes kendi çalışmasını yapsın. Haziran sonu meclisteki tabloyla birlikte yeni anayasayı çıkaralım. Aksi sözümü bulsunlar bulunduğum yeri bırakırım. Bir kere halkımıza sözümüz var. Uyum yasalarını çıkaracağız. Bizde çıkarabildiğimiz kadar uyum yasalarına yüklendik. AYM ile ilgili çalışmalar bitti. HSYK ile ilgili çalışma meclise gönderildi. Bunların üzerinde arkadaşlarımız komisyondaki çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürüyorlar. Diğer maddelerle ilgili arkadaşlarımızı çalışıyor. Sayıştay kanunu var seçim öncesi gündemimizde. Onun dışında torba kanun olarak maliye ile ilgili var. Borçların yapılandırılması ile ilgili .. yetişirse 2b yi getirmek istiyoruz. Böyle 8-9 kanun var. Çalışmalar sürüyor. Yeni anayasanın kendisi bana göre seçim beyannamesinde önemli yer alacaktır. Bir de bizim eylem planımız ayrıca var” dedi.

Çözüm net: Silahı bırak dağdan in

Erdoğan, “Kürt sorununun çözümü için çok enstrüman kullandınız. Bundan sonra ne gibi enstrümanlarınız olacak?” sorusuna, “Tüm bu yaptıklarımız çözüm değil mi? TRT 6 çözüm değil mi, bilbordlarda Kürtçe afişler, ilanlar çözüm değil mi?. Kursların açılması değil mi?” karşılığını verdi. PKK'nın dağdan inmesi içi mesajlarının çok net olduğunu söyleyen Başbakan, “Silahı bırak dağdan in. 221. madde aslında bu işin önünü açıyor. Kalkıp da birileri PKK ağzıyla ordumun silahını bırakmasını istemesi haksızlık değil mi?” diye sordu.

Başörtülü milletvekili olacak mı?

Erdoğan 2011 seçimlerinde adaylar arasında yeni isimler olup olmayacağı yönündeki soruya, “Bizde vekil olmak Tayyip Erdoğan'ın tasarrufunda değildir. 7-8 kişilik ekip var sonunda ona riayet eder. Süreç, en alt kademede ilçe teşkilatlarında başlar. Mevcut kadroda elenenler tabiki olacaktır. Şu 4 yıllık performans bunun çok açık net göstergesidir. Devamsızlık yapanlar elenecektir. 336 kişi olacaksın yeri gelecek toplantı yeter sayısı olmayacak bize bu acıyı çektirenlerle yola devam edemeyiz. Hedeflerimiz içinde 25-30 yaş arası birkaç genci parlamentoya sokacağız. Bayanlarda daha çok arkadaşı parlamentoya taşıyacağız” cevabını verdi. “Başörtülü vekil görebilir miyiz?” sorusuna da Başbakan'ın karşılığı “Bu yolu siz açacaksınız. Siyasette her şey olabilir” oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com