'Başbakan ve ekibi uluslararası makemelerde yargılanır'

'Başbakan ve ekibi uluslararası makemelerde yargılanır'
'Eğer gerçekten yardım malzemesi ise neden savcının tırı aramasına izin verilmiyor, neden devlet sırrı deniliyor?'

Türkiye gündeminde ‘büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu’nun yanı sıra Hatay’da silah ve mühimmat ile yakalanıp serbest bırakıldığı açıklanan TIR’a ilişkin konuşan Doğru Yol Partisi(DYP) Genel Başkanı Çetin Özaçıkgöz “Başbakan ve ekibi uluslararası mahkemelerde yargılanırlar” dedi.

Çetin Özaçıkgöz, silah ve mühimmat yüklü olduğu iddia edilen, ancak insani yardım taşıyor denilen bir tır hakkında savcılığın arama emri verdiğini belirterek, “Haftalardır gördüğümüz film yeniden devreye giriyor ve savcılık emri askıda bırakılarak, tırın ve sürücülerinin serbest kalması sağlanıyor. Hükümet bunu nasıl izah edecek? İçişleri Bakanı ‘Türkmenlere yardım götürüyor’ diyor ama valilik resmi yazısında ‘tır ve içindekiler MİT elemanı, serbest bırakın’ diyor. Yardım malzemesini neden MİT taşısın? Eğer gerçekten yardım malzemesi ise neden savcının tırı aramasına izin verilmiyor, neden devlet sırrı deniliyor? Belli ki tırda savcının ve kamuoyunun görmesinin istenmediği bir şeyler var ifadelerini kullandı.

Tırın güzergahının da Suriye, iç savaşın devam ettiği, silahların, bombaların patladığı yer olduğunu vurgulayan Özaçıkgöz şunları kaydetti:

“Eğer Suriye’ye gerçekten silah gönderiliyor ise Başbakan da, ekibi de uluslararası mahkemelerde yargılanırlar. Türkiye’de mahkemelere müdahalelere alıştık, peki uluslararası mahkemelere nasıl müdahale yapılacak? Başbakan ilk dönemlerinde böyle bir insan değildi. AKP’den istifa edenlerin açıklamalarına bakılırsa, önemli kararlarda milletvekillerinin görüşü alınmadan üst kademelerde oligarşik yapı ile kararlar alınıyor. Bunu eski İçişleri Bakanı söylüyor. Danışman kadrosu Başbakanı yanıltıyor. Mitingler her zaman işe yaramaz. Uluslararası kamuoyu zaten yargıya müdahalelerden rahatsız. Şimdi bir de devleti silah kaçakçısı durumuna düşürmeyin.

Bunun bedelini sadece Başbakan ve ekibine değil tüm Türkiye’ye ödetirler. Ambargolar, yaptırımlar, tazminat talepleri başlar.”
(LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com