Başbakan Yardımcısı Arınç: (1)

Başbakan Yardımcısı Arınç: (1)
"(Güvenlik toplantısının illegal dinlenmesi) Buradaki konuşma eğer gerçekse ki büyük ölçüde gerçek, bundan, bunun erişime sokulmasından, bunun yayına verilmesinden sadece Suriye istifade eder, rejim istifade eder, El Kaide istifade eder, IŞİD istifade ede

BURSA (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin, "Buradaki konuşma eğer gerçekse ki büyük ölçüde gerçek, bundan, bunun erişime sokulmasından, bunun yayına verilmesinden sadece Suriye istifade eder, rejim istifade eder, El Kaide istifade eder, IŞİD istifade eder" dedi.

Arınç, Bursa'da bir otelde düzenlediği basın toplantısında, yerel seçim kampanyasında hükümetin karşılaştığı bazı olumsuz tutum ve davranışların, herkesin dikkatini çektiğini bildirdi.

Özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar, hükümet ve partilerini hedef alan bir kampanya yürütüldüğünü vurgulayan Arınç, "Biz bu tür kampanyaları başka şekillerde görmüştük. AK Parti'nin de partilerden biri olduğuna, hükümette fazla kalamayacağına, kalmaması gerektiğine inananlar vardı 2002'de. Bunlar 2003'ü biraz şaşkınlıkla izlediler, 2004'ü biraz şaşkınlıkla izlediler, sonra bizim kalıcı, başarılı olacağımızı anladılar, birtakım geçmişten kalan alışkanlıkları, demokratik yöntemlere gayri meşru müdahaleleri akıllarına getirdiler" ifadesini kullandı.

Arınç, adli soruşturma olmadan, cumhuriyet savcıları bir soruşturma bile başlatmadan, bunlar iddianameye dönüştürülmeden, daha ortada sadece soyut iddia varken bir başbakanın, bir bakanın, ağız dolusu hakaretlerle "hırsız", "baş çalan" gibi sözlerle itham edilmemesi gerektiğini anlattı.

Güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine değinen Arınç, şöyle devam etti:

"Dün akşam, kişilere, Başbakan'a, hükümete yönelmenin dışında büyük bir rezalet yaşandı, büyük bir alçaklık icra edildi. Türkiye Devleti'ne karşı, devletin güvenliğine karşı bir sır mahiyetinde olması gereken, askerin, MİT'in, Dışişleri'nin bulunduğu bir toplantı, ortam dinlemesi suretiyle elde edildi ve bu, Youtube üzerinde erişime konuldu. Bir şahısla ilgili her şeyi söylersiniz, 'serbestsiniz' anlamında demiyorum, söyleyebilirsiniz, o kişi bundan üzülür, yapacağı bir şey varsa yapar, kızar, bağırır, çağırır, size küfreder, hakaret eder. Onun şahsını ilgilendirir. Bunu bir kenara koyalım. Bugüne kadar olan buydu ama bugün devlete bir ihanet var, açıkça bir casusluk var. En gizli kalması gereken bilgi, nasıl Milli Güvenlik Kurulunda konuşulanların gizliliği esassa Türkiye'nin dış politikasıyla komşusuyla Türkiye'ye yapılan operasyonlarla Türk bayrağının dalgalandığı, uluslararası anlaşmalarla korunmuş Türkiye toprağına vuku bulacak bir tecavüz nasıl önlenecek, bunun planlarının konuşulduğu bir yer ortam dinlemesiyle dinlenebiliyor. Kimdir, neresidir, hangi ülkedir, hangi istihbarat teşkilatıdır, şu anda bir adres verecek durumda değilim ama bunu yapıyor."

- "Bu, devletin beka meselesidir"

Milli güvenliği doğrudan ihlal eden bir durum karşısında geçici yayın yasağı getirilebildiğini hatırlatan Arınç, bu konuda yetkisini kullandığını ve dün saat 18.00'den itibaren Youtube'a erişimin kapatıldığını dile getirdi.

Arınç, söz konusu ortam dinlemesinin medyadaki yansımalarına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Şükrediyorum ki bugün, bazı köşe yazarlarını sabah televizyonlarda izledim, milletini, memleketini seven, bu ülkenin insanı gerçekten doğru şeyler yazmış ve söylemiş ama maalesef ana muhalefet partisi lideri ve bazıları, söz konusu Suriye olunca, Esed'e olan bağlılıklarını, Suriye'deki rejime olan sevgilerini ceplerine koymuşlar, onun adına konuşuyorlar. Buradaki konuşma eğer gerçekse ki büyük ölçüde gerçek, bundan, bunun erişime sokulmasından, bunun yayına verilmesinden sadece Suriye istifade eder, rejim istifade eder, El Kaide istifade eder, IŞİD istifade eder. İçeriğini bildiğim için söylüyorum. Mahir Kaynak, eski bir istihbaratçıdır. Söylediği çok basit bir söz var, 'Olay olduğu zaman çok çok kısa bir mantıkla şunu düşünecekseniz; bu olay kimin işine yaradı. Kimin işine yaradığını bilirseniz, kimin yaptığını da aynı adreste bulabilirsiniz.' Yani basit olarak böyle yola çıkın, oradan da bu işleri kimin tezgahladığını açıkça bulabilirsiniz. Bu Suriye, bizim uçağımızı düşürdü, bu Suriye'deki rejim, karşıdan attığı top mermileriyle balistik füzelerle bizim Viranşehirimizi, Akçakalemizi, Ceylanpınarımızı bombaladı. Onlarca insan öldü. Sonra angajman kurallarını değiştirdik, biz de mukabele etmeye başladık. Önce helikopterlerini, sonra uçaklarını düşürdük. Bütün bunlara meşru müdafaa içerisinde uluslararası hukuk cevaz veriyor ancak bu konuşma, bizim planlarımızı deşifre eden, yetkililerin konuşmalarındaki birtakım seçenekleri deşifre eden ve doğrudan rejimin istifade edebileceği bir açıklama noktasına geliyor."

Bir ana muhalefet liderinin sorumluluk taşıması gerektiğine dikkati çeken Arınç, böyle bir konunun sadece Başbakan Erdoğan'ın, kendisinin veya bir başkasının meselesi değil, devletin meselesi olduğunu belirtti.

Bunun, devletin beka meselesi olduğunu dile getiren Arınç, "Dolayısıyla her şeyi bir tarafa atarak, 'Devletin güvenliğine ait bir şeyi yayınlamak suçtur, alçaklıktır, cinayettir' demesi gerekirken, 'Youtube'a erişim neden engellendi, bırakın herkes bunu okusun, bırakın bunlar dolaşsın, herkes bilsin' demek hangi mantığa, hangi akla sığar ve kime hizmet eder? Takdirlerinize bırakıyorum. Bunları yaşadık bu seçimlerde" değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com