Başbakan Yardımcısı Arınç (3)

Başbakan Yardımcısı Arınç (3)
"Toplumsal barış 11 yıl önce yoktu, bozulmuştu, ihlal edilmişti, ayrımcalıklar vardı"

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye ekonomisinde makroekonomik göstergelerdeki olumlu durumun, ülkedeki toplumsal barışa da işaret ettiğini belirterek, "Toplumsal barış 11 yıl önce yoktu, bozulmuştu, ihlal edilmişti, ayrımcalıklar vardı. Türkiye demokrasisinin üstüne geçen birtakım müdahaleler, darbeler vardı.  Yine vesayet rejimleri kurulmuş, millet iradesini gölgeleyen pekçok kurum ve kuruluş vardı. Bu 11 yıl içinde bunların hiçbiri kalmadı" dedi. 

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere iki günlük ziyaret kapsamında İngiltere'de bulunan Arınç, TRT Türk kanalında yayınlanan bir programa katılarak, gündeme dair soruları yanıtladı. 

Türkiye'nin, Avrupa'nın 6, dünyanın 17. gelişmiş ülkesi olduğunu belirten Arınç, verilerin 2023'te Türkiye ekonomisinin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına gireceğini gösterdiğini söyledi.  Arınç, kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolara çıkarmaya gayret ettiklerini aktararak, 500 milyar dolarlık da bir ihracat hedefinin olduğunu vurguladı. Arınç, şöyle devam etti:  

"2 bin dolarlık milli geliri bugün 11 bin 500 dolara çıkarmışız. Yüzde 30-40'lık enflasyonu, yüzde 4-5'lere indirmişiz. Yüzde 60-70'lik faizleri yüzde 6-7'lere hapsetmişiz. Bugüne kadar biz ekonomide dünyanın ilk 3 ülkesi içine iki defa girdik. Zannederim, 2005 veya 2006'da yüzde 9'un üzerinde büyüme hızıyla, bir taraftan Arjantin, bir taraftan Çin ile ilk 3 sıradaydık. Şu an Avrupa ülkelerinin birçoğu eksilerde seyrederken, biz 4'lerin üzerindeyiz ,5'lere yakınız. Bunu yapacağız."

-Tutuklu gazeteciler

Arınç, artık özgür iradeyi taşıyan milletin düşüncelerini, fikirlerin rahatlıkla ifade edebildiğini ve basın için de durumun bu şekilde olduğunu söyledi. Dünyanın en özgürlükçü basın kanununun 2004'te çıkartıldığını vurgulayan Arınç, cezaevinde bulunan gazetecilerin hatırlatılması üzerine ise şunları söyledi: 

"Doğrudur, Türkiye'de kendisine mesleği sorulduğunda, 'Gazeteciyim' diyen 40'a yakın kişi cezaevinde. Türkiye'nin nüfusu 76 milyon. Cezaevindekilerin sayısı da tutuklu ve hükümlü olarak 100 binin üzerinde. Bu 40 kişinin bugün cezaevinde tutuklu veya hükümlü olarak bulunmasının perde arkasına baktığımzda şunu görüyoruz. Türkiye'de 30-40 yıldır acımasız bir terör örgütü mücadelesiyle karşı karşıyayız. Onlar bize silah çekiyorlar, hükümetimiz de elindeki tüm imkanlarla bu mücadeleyi yürütüyor. 20 yıl evvel çıkmış bir terörle mücadele kanunu kapsamı içinde suç fiili işleyenler, gazetecilik mesleği de olsa, sade vatandaş da olsa, bu kanunun karşısında eşit olarak yargılanıyor. 'Ben gazeteciyim' diyorsa, işlediği suçu işleyemez, suçu işliyorsa 'beni tutuklamayın' diyemez. Çünkü bunların bir kısmı, diyelim ki 40'ın 35 tanesi gazetecilik mesleğini ifa etmekten dolayı değil, terör örgütü üyesi olmaktan veya örgüt adına eylemde bulunmaktan ya da örgütünün propagandasını yapmaktan dolayı cezaevindeler. Sadece bir iki tanesi yazdığı kitaptan ya da makaleden dolayı mahkemelere çıkmış olabilir."

Türkiye'de azınlıkların ve farklı inanç gruplarının bütün haklarını geçmişte olmadığı şekliyle verdiklerini vurgulayan Arınç, "Basın özgürlüğünde geri değiliz. ifade özgürlüğünde geri değiliz. Çünkü AİHM kararlarını kendi iç hukukuna dahil etmiş bir ülkeyiz" dedi. Türkiye'de seçime gidilmesine rağmen seçim ekonomisi uygulamadıklarına değinen Arınç, büyük yatırımlar için de süratle adım atıldığını belirtti. 

-Üçüncü dönem kuralı

Arınç, AK Parti'deki üç dönem kuralına ilişkin ise bunun partinin kararı ve tüzük maddesi olduğunu anımsattı.

"Bu kural şu an için geçerlidir, değiştirilmesine de Başbakanımız müsaade etmiyor. Biz de şahsen, bunun doğru olduğunu düşünüyoruz" diyen Arınç,  asıl önem taşıyanın AK Parti'nin bundan sonraki dönemlerde de kendini nasıl yenileyeceği gerçeği olduğunu söyledi. Arınç, şunları söyledi: 

"Sayın Başbakanmızla ve arkadaşlarımızla ben, o zaman Meclis Başkanı'ydım, parti çalışmalarına katılmıyorudum. Bir parti içi demokrasi, partinin sürekli kendi içinde gençleşmesi ve dinamik bir yapıya kavuşması için milletvekilleri, olabiliyorsa 3 dönem üstüste milletvekili olsun, sonra ara versin kuralını getirmişler. Bu, belediye başkanlarımız, hatta il başkanlarımız için de geçerli. Çünkü AK Parti çok güçlü, seçime gidiyor, iki seçmenden birinin oyunu alıyor. Ama bugün bile 9 milyon kayıtlı üyesi var. Bunun 3 milyona yakını genç üye. 4 milyondan fazlası kadın üye. Biz Parlamentoda da çok genç milletvekillerine sahibiz. Muhalefeti toplasanız, AK Parti'nin yarısı kadar sayısı yok. Bu parti her seçimde yenileniyor zaten. Biz 2002'de yüzde 35'le diğerinde yüzde 47'yle sonra yüzde 50'yle geldik. 11 buçuk milyon oy aldık, 16 buçuk milyon oy aydık, 2011'de de 21 milyon 500 bin oy aldık. Rakamlara bakarsak yarın milletvekili seçimi olsa 52 53'lerde görünüyoruz."

AK Parti'nin muhalefet partileri gibi kısır olmadığını, kendini yenileyebilecek, dönüştürebilecek bir parti olduğunu belirten Arınç, söz konusu kuların, "Oligarşik bir yapı parti içinde olmasın" diye konulmuş bir kural olduğunu aktardı. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bunun çok doğru olduğuna inandığını ve kendisinin de aynı şekilde bu inancı paylaştığına değinen Arınç,  "Başbakanımıza sorduğunuz zaman da, 'bu benim dönemimde değişmez' diyor. Ama inanın bu sadece Londra'da, Paris'te ya da Almanya'da bize sorulmuyor, Türkiye'de de sokağa ne zaman çıksak vatandaşlar diyor ki, 'siz gideceksiniz öyle mi? Sizinle beraber 80 kişi de ayrılacak. Bunlar AK Parti'nin başarılı kadroları, siz giderseniz ne olacak.' Biz de 'hiçbirşey olmayacak, her şey daha güzel olacak' diyoruz. Çünkü partinin kadroları kendi kendilerini yenileyecek. Bu kural şu an için geçerlidir. Değiştirilmesine de Başbakanımız müsaade etmiyor. Biz de şahsen bunun doğru olduğunu düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Bir siyasi iktidarın ne kadar güçlü olursa olsun bir yüz eskimesiyle, bir eleştiriyle, bir yıpranmışlıkla, "Evet, çok iyisiniz ama biraz da değişikliğe ihtiyaç var" gibi sözlerle karşılaşabileceğini belirten Arınç, bunun analiz edildiği zaman iki şekilde dönüşümün mümkün olabileceği dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir, parti gider, başka bir parti iktidara gelir. Bu, Türkiye'de nasıl olabilir? Şu andaki muhalefete baktığımız zaman biz yüzde 50'lerin üzerini hedefliyoruz, onlar da yüzde 20, yüzde 30'ları kendisine hedef olarak koyamıyor. Bu demek ki, o partilerin bizim yerimize geçmek gibi bir iddiaları olmadığı gibi, vatandaşların da böyle bir niyeti yok. O zaman bu parti kendi içinde sağlıklı bir dönüşümü gerçekleştirmek zorunda. Bu da nasıl olacak, bu kadrolar bu tarafa çekilecek. Arkadan yeni, daha güçlü bir kadro gelecek. Kendi içindeki bu değişim ve dönüşümü gerçekleştirebilirse AK Parti, daha yıllarca iktidar olabilir."

Arınç, 2015 seçimlerine giderken, "Parti içerisinden sağlıklı bir dönüşümün şartları var mı?" diye hem Genel Başkanın hem de kendilerinin düşüneceğini belirtti. 

"Recep Tayyip Erdoğan kadar başarılı bir Başbakan, bugünkü bir hükümet kadar başarılı bir hükümet, bugünkü meclis grubu kadar başarılı bir meclis grubu çıkarabilmeleri, böyle bir perspektifi görebilmeleri halinde bu kuralın devam edeceğini" vurgulayan Arınç, şunları kaydetti:

"(Parti kendi içinden bunu çıkartabilecek) deriz. Ama bir aksaklık görülürse, konjonktür o günkü şartlar içinde bize izin ve imkan vermezse, bu kural da Allah'ın emri değil. Değiştirilmesi gerekiyorsa değiştirilir. Çok basit, MKYK toplanır, 'arkadaşlar şöyle şartlar var ne diyorsunuz, kaldıralım mı? 'Kaldıralım' derlerse kendi içinde yapılacak bir şey. Hiçbir kanun maddesi, anayasa maddesi değil, tüzük maddesi. Parti karar vermiş, gerekirse kaldırır. Seçime giderken şartlarda bir değişiklik seçilirse parti bu konuda yeni bir karar da verebilir diyorum. Bir kapıyı bir miktar açık tutmak için bu sözleri söylemiştim."

(Son)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com