Başbakan Yardımcısı Arınç: (3)

Başbakan Yardımcısı Arınç: (3)
"MHP, bu Fethullah Gülen hocaefendi için, bu cemaat için bugüne kadar ne demiştir, alt alta getirebilirim. Onun mensupları, ağız dolusu ne kadar hakaret etmişlerdir, alt alta toplayabilirim. Kılıçdaroğlu ve ekibinde ne kadar insan varsa 'Fetoş' demekten b

BURSA (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "MHP, bu Fethullah Gülen hocaefendi için, bu cemaat için bugüne kadar ne demiştir, alt alta getirebilirim. Onun mensupları, ağız dolusu ne kadar hakaret etmişlerdir, alt alta toplayabilirim. Kılıçdaroğlu ve ekibinde ne kadar insan varsa 'Fetoş' demekten başlayarak ne kadar hakaretler yapmışsa köküne kibrit suyu ekmek için ne kadar çalışmışsa kitaplar yazabilirim. Sen böyle bir partiye oy topluyorsun şimdi öyle mi? Bu çok yanlış" dedi.

Bursa'da, AS TV'de canlı yayınlanan bir programa katılan Arınç, AK Parti ile cemaat arasındaki gerilimin 30 Mart akşamına kadar devam edecek gibi göründüğünü, daha sonra bir şekilde bunun ortadan kalkacağına inandığını söyledi.

Bu işlerin, başlangıcında yerel seçimlere, bunun ardından cumhurbaşkanlığı seçimine, genelde de AK Parti hükümetini alaşağı etmeye yönelik olduğunu anlattıklarını vurgulayan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geç anladık ama anladık. Dolayısıyla bu seçimi başarıyla geçirdiğimiz takdirde birinci raundu biz kazanmış olacağız, hükümet kazanmış olacak. Ondan sonra yanlış yapanlarla ilgili birtakım çalışmalar olacak. Cumhurbaşkanlığı seçimine giderken inşallah bu tür iftiralarla yalanlarla ve birbirine geçmiş birtakım organizasyonlarla karşılaşmamış olacağız. Ben 30 Mart akşamını sabırla beklemeyi öneriyorum. Bu konuda herkes bir şey söylüyor. Sayın Başbakanımızın zaten söylediklerine hiç ilave edeceğimiz bir konu yok ama şu önemlidir; bu cemaati bilen, içinde olan, onlara her zaman kucak açmış, onların bütün faaliyetlerine destek olmuş bir arkadaşınız olarak söylüyorum, ben cemaate veya camiaya veya 'hizmet'e gönül vermiş binler, on binlerin çok saf, temiz, ahlaklı, ülkesini çok seven insanlar olduğuna inanıyorum. Buna bugün de inanıyorum, dün de inanmıştım. O yüzden Sayın Başbakan'ın, 'Artık cemaatle hükümet ilişkisi veya kavgası olarak bunu düşünmeyiniz. Karşınızda cemaat yoktur' demesi bir bakıma doğru. Artık o cemaati bir kenara çıkarıp koymalıyız. O cemaatin içinden veya dışından birtakım iş birliği yaparak bir siyasi provokasyonla hükümeti devirmeye çalışan bir organizasyondan bahsetmeliyiz. Cemaat yine temizliğiyle hizmet duygusuyla bir tarafta kalsın. Onları böyle şeytani işlerin içinde kesinlikle düşünmem, düşünmeyiz de ama 'bir üst akıl' demiştim. O üst akıl, kendilerine görev verdi. Medyasıyla yargıdaki, emniyetteki uzantılarıyla TİB'deki uzantılarıyla bir şehri baştan sona dinlemiş olmak gibi ayıpları, rezillikleriyle ve herkesin önüne konan şantaj kayıtları veya kasetleriyle bir siyasi sonuç elde etmeye çalışan bir şebekeden söz etmek mümkün. Bunların bir kısmı tespit edildi, bir kısmı üzerinde de çalışılıyor. Bu insanların, bu tertemiz camiayla ilgisinin, en azından gönül bağının olmadığına şahsen inanıyorum. Dolayısıyla onlar, temizlikleriyle saflıklarıyla bir kenarda kalsınlar ama bu işe alet olanlarının da ayrılıp onların hem kanunlara, anayasaya, hukuka aykırı yaptığı işlemlerin mutlaka bizim kanunlarımız karşısında bir karşılığı olacaktır."

"Ablaların, AK Parti aleyhine seçime yönelik bir kampanya yürüttüğü" iddiasına değinen Arınç, daha önce bu durumun varlığından kuşkulu olduğunu bildirdi.

Her zaman iyi niyetle baktığını dile getiren Arınç, şunları kaydetti:

"Böyle bir kampanya var. Son zamanlarda görüyorum, biliyorum ve duyuyorum ki tabii 'ablalar' veya 'abiler' dediklerinizin de bir kısmı, hepsi değil. Şüphesiz kabul eden, etmeyen var. Belli görevler verilmiş bazılarına, onlar gerçekten dolaşıyorlar hatta illerde kimin kazanacağı veya kime destek olunacağı konusunda da bir planlama yapmışlar. Bunlar artık basında da çok fazla yer alıyor. Bazı yerler CHP'ye destek olacak, bazı yerler de MHP'ye destek olacak. Mesela çok acıdır, benim yıllarca camia içinde her şeyiyle bildiğim, tanıdığım, onun da yıllardan beri AK Parti'ye gönül verdiğine inandığım bir insan, şimdi bu işareti (bozkurt işareti) yapmaya başlamış. 'Ağabey biraz garip kaçmıyor mu' falan dedim. 'Ne yapalım talimat böyle' dedi. Şimdi o, kurt işaretini yapmaya başlamış. Bu bir değişim midir, dönüşüm müdür, bunu herkes kendisi takdir etsin. Hiç önemli değil. İsteyen istediği yere oy versin ama o camia, hizmete yönelik bir hareket olarak kalacaksa siyasi propagandaya alet olmaması lazım. Ben Hocaefendi ile görüşüp geldikten sonra TRT'de açıklamalarda bulundum. 'Biz AK Partili bir Hocaefendi görmedik, görmeyi de düşünmüyoruz' dedim. Biz partimizin mensubu olarak ona bakmıyoruz. Onu partilerin üstünde, gerçekten bir dini iyi anlayan, iyi yorumlayan, insanlara güzel hedefler gösteren, güzel bir insan olarak tanıdık ama şimdi ona bağlı olduğunu iddia eden, kapı kapı dolaşıp, bunların içinde kamu görevlileri de var, adam doktordu, şimdi bu işi yapıyor, adam devlet dairesinde, belki de biz koymuşuz, yardımcı olmuşuz, şimdi köy köy geziyor, 'CHP'ye oylar, MHP'ye oylar' diyor. CHP, MHP bundan ne kazanır, işin o tarafı ama bundan sonra bu camianın siyasi bir organizasyon olarak ya ortaya çıkması lazım veya eski hizmetini yapamaz."

- "(Biz sandığa gitmeyeceğiz) demek, asil bir tavırdır"

"Hizmet" hareketine gönül verenlerin tartışılmazlığı, dokunulmazlığı, gözyaşı, yurt dışındaki okulları olduğunu, bu işi Allah rızası için yaptıklarını söyleyen Arınç, şöyle devam etti:

"Şimdi Allah rızası için değil de siyasi bir provokasyon olarak bu işin içine girdiklerini görüyorsak yarın kimse bunlara elini uzatmaz, kimse burs vermez, yardım etmez, bunların toplantılarına koşarak gitmez, ben dahil. 'Sizin de bir siyasi partiden farkınız yoksa ben niye böyle davranayım' diye düşünürüm. 'Peki ama siz bu kadar hakaret ediyorsunuz, zulüm yapıyorsunuz, o zaman ne yapsın bu insanlar' diye buna, böyle inanıyorlarsa şunu söyleyebilirler; 'Bu seçimlerde biz AK Parti'ye oy vermeyeceğiz.' Başka bir parti için çalışmak farklıdır, 'AK Parti'ye küstük, onun için ona oy vermeyeceğiz' demek başka bir şeydir. 'Biz sandığa gitmeyeceğiz' demek, asil bir tavırdır. Bu bir tepkidir ama hem sandığa gideceksin hem de yıllarca seni yok etmeye çalışan partilere oy toplayacaksın. MHP, bu Fethullah Gülen hocaefendi için, bu cemaat için bugüne kadar ne demiştir, alt alta getirebilirim. Onun mensupları, ağız dolusu ne kadar hakaret etmişlerdir, alt alta toplayabilirim. Kılıçdaroğlu ve ekibinde ne kadar insan varsa 'Fetoş' demekten başlayarak ne kadar hakaretler yapmışsa köküne kibrit suyu ekmek için ne kadar çalışmışsa kitaplar yazabilirim. Sen böyle bir partiye oy topluyorsun şimdi öyle mi? Bu çok yanlış. Ben kabahatliysem bana oy verme ama sen kendini de inkar etme. Çünkü sen siyasi bir organizasyon olacaksan biz sana bundan sonra o gözle, rakibimiz olarak bakarız. Artık sen de bir parti kurarsın, hazır milletvekilleri de var parlamentoda 3-5 tane, bundan sonra karşımıza, MHP'nin de CHP'nin de karşısına bütün partilerle birlikte siyasi bir yarışa girersin ama ondan sonra 'hizmet' diye bir şey kalmaz, onu da bilesin. Dostlarımıza ancak bunu söyleyebiliriz; bana oy verme kardeşim, beni cezalandıracaksan bana oy verme ama başka bir partiye oy verdiğin anda sen bir siyasi figür olursun, bunu da düşün. Çünkü senin Hocaefendin de yıllarca, başındaki abilerin, ablaların da yıllarca hep bunları söyledi. Sen sokakta siyasi partiler için oy toplayamazsın. Hele hele varlık sebebin olan bir partiyi bırakıp başka bir partinin heybesine oy toplayamazsın. Bunu yaparsan benim gözümde, milletin gözünde, yurt içinde, dışında artık sen siyasi bir organizasyonsun. Dolayısıyla siyasi organizasyon ne yaparsa artık onu yaparsın. Ondan sonra fakir milletin de zenginlerin de kesesinden, kasasından elini çekersin. Başka yapacağın bir şey yok."

- "Siyasi mesajlar veremezler"

Arınç, bütün bu konuşmalar yapılırken böyle bir tartışmada halkın bir taraf olmaması gerektiğini vurguladı.

Partisinin, yüzde 50 oyla iktidarını devam ettirdiğini anlatan Arınç, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Karşımızda bir siyasi parti yok ki. Bugüne kadar yoktu. 30 Mart'tan sonra ne olduklarını göreceğiz ama şu yürek burkan çalışmaları beni fevkalade üzüyor. Yani köylere, kasabalara giderek, bizim tavassutumuzla en iyi noktalara gelmiş insanlar, 'Bu hükümeti bitireceğiz' diyerek başka partilere oy topluyorlar. 'Yeter ki AK Parti kazanmasın, işte şu kazansın, bu kazansın.' Burada bir tercihleri de yok. Eminim bazı yerlerde de BDP için oy topluyorlardır. İhtiyaçları varsa. Şimdi ikimizin arasında bir yargı kurup, bir terazi getirip de kimin haklı veya kimin haksız olduğunu halk hiçbir zaman ölçmez. Bu konuda olan bitenlere bakar. Hükümeti eleştirecekse hükümeti eleştirir. Siyasi parti olarak biz kazanırız da kaybederiz de. Peki cemaat bu konuda haksız görülürse halk nezdinde ne olacak? Bugüne kadarki itibarı sıfırlanacak. Bugüne kadar yaptığı hizmetlerin yüzde 1'ini bile yapamayacak. Sonunda da siyasi bir organizasyona dönüşecek. Kayıpta olan hükümet değil, kayıpta olan kendisini bugüne kadar fisebilillah, Allah rızası için hizmet yaptığına inandıran bu cemaat. Bu cemaat, şimdi günlük siyasetin içine giriyorsa ve AK Parti'ye düşmanlık etme noktasında bütün imkanlarını ortaya koymuşsa artık bundan sonra, 30 Mart'tan sonra ne olacağını halkımız çok açık bir biçimde görecek. Siyasi mesajlar veremezler. Onların referandumdaki çabaları, bütün yurtseverlerin, özgürlükçülerin çabaları gibiydi. Çok çalıştılar 'evet' için ama hepimiz 'evet' için çalıştık. O zaman CHP, MHP, 'hayır' demedi mi? Onların 'hayır' dediği yerde, onlar da 'Evet diyelim' diye en az 70, 100 kişiye koşmadılar mı? 'Ölüler bile canlansa da keşke evet oyu kullansa' demediler mi? 'Hayır' diyenlere bugün oy toplayanlar, kendilerini inkar etmiyor mu?"

- "Niye lanet okuyorsun?"

Fethullah Gülen'i tartışmanın merkezinden çıkarmak gerektiğini, ona saygısının hala devam ettiğini belirten Arınç, "Bunu söylemek doğru mu bilmiyorum ama ben, şunlar, şunlar, şunlar yapılsa bile bugüne kadarki öğretisiyle bugüne kadarki konuşmalarıyla yaşantısıyla tarzıyla Hocaefendi'yi bir kenara koymak ve onun üzerinden bir şeyler yapmamak gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Arınç, Gülen'in, bir gazetede üç gündür yayımlanan açıklamalarına da değinerek, şöyle dedi:

"Bizzat cemaatin çıkardığı bir gazete ve bunlar belli bir şekilde de satılıyor. Takdir ediyoruz, okuyoruz. Benim de halen evime geliyor, abonesiyim, aboneliğimi de kesmedim. 'Neler yazıyorlar, bir bakalım' diye biz de okuyoruz. Biz her şeyi yok kabul etmiyoruz ki 'Bu da geçer ya hu' diyoruz. Burada yanlış, hata yapanlar cezasını çekecek. Çünkü bilerek hata yapıyorlar. Bilerek kötülük yapıyorlar, hata yapmıyorlar. Şimdi beddua etmiş yine veya lanet okumuş. Duygusal bir insandır Hocaefendi, daha evvel de buna benzer bir şey yaptı ve belki de kırılma noktası o. Başbakanımız da arkadaşlarımız da ona çok üzüldü. Onlar, 'İslam'da bunun yeri vardır' diyorlar. Mülaane diye bir şey. Ben de ilk defa duydum, belki de vardır. Yani 'Kendimizi de işin içine koyarak lanet veya beddua okuyoruz, Peygamber de böyle yapmıştı' diyorlar. Ben orasını bilmem ama lanet okumaya gerek yok. Niye lanet okuyorsun?"

AK Parti ile cemaat arasındaki tartışmalar başladığından bu yana Gülen ile görüşmediğini bildiren Arınç, telefon açıp hatrını dahi sormadığını anlattı.

Bülent Arınç, şunları kaydetti:

"Herkesin herkesi dinlediği bir yerde, bu aptallığı yapacak bir adam değilim ama en yakınlarına şunu söyledim; 'Bakın arkadaşlar, henüz her şey bitmedi. Ben de inanıyorum ki hükümet aleyhinde bir tuzak var. Bu tuzağın içinde de sizin bazı mensuplarınız var. Hayır mı diyorsunuz? Evet. Bize göre de evet. Biz inanıyoruz ki şunlar, şunlar, şunlar, hükümet aleyhinde bir tuzak kurdular, yurt dışı, yurt içi bağlantıları var. Bunun amacı, Başbakanımızı devirmek, hükümetimizi itibarsız hale getirmek. Siz buna inanmıyor olabilirsiniz ama Hocaefendi'ye lütfen şunu söyleyin veya şunu yapın, siz deyin ki; Hükümetle bizim bir sorunumuz yok. Hükümete karşı kim tuzak kurmuşsa kim iş birliği yapıyorsa...' Ben onlara isim verdim ama onlara da 'İsim söyleyin' demedim, 'Genel ifadeler kullanın' dedim. 'Bunların hiçbiriyle bizim camiamızın ilgisi yoktur. Biz bu dinlemelerin, tuzakların hiçbirini kabul etmiyoruz. Hükümet, müsterih olsun eğer varsa bu insanlar, biz onları camiamızda kabul etmiyoruz deyin' dedim. Bunu derseniz hükümet de der ki 'Madem ki onlar istemiyor, kabul etmiyor, böyle bir şeyi reddediyorlar, o zaman biz de kendimize dönelim, şu yaptıklarımızı bir daha gözden geçirelim. Kaç ay oldu? Neredeyse 4-5 ay oldu."

- "Bin defa lanet okumaktan daha hayırlı bir iş olur"

Hiçbir şekilde beddualara gerek olmadığına işaret eden Arınç, şunları söyledi:

"Söyleyecek tek cümle var, 'Bu tuzakları kuran bizden değildir, bu dinlemeleri yapan, iftiraları atan, bu montajları yapan bizden değildir. Bizim hükümetle bir meselemiz yoktur. Biz Türkiye'nin selametini istiyoruz ve kim ki bize mensup olduğunu iddia ederken bu işleri yapmışsa onu reddediyoruz' dese mesele kalmayacak bizim açımızdan. Yapılmadı. Bu beddualara gerek yok ki. Hocaefendi, çok güçlü bir insan, bu sözü bir defa tekrarlasa bir defa ilan etse, gazete yazar mı yazmaz mı bilmiyorum, o mesele de ayrı bir mesele. Şimdi iş birliği yaptıkları başka gazeteler de var. Çok masum bir istek değil mi bu? 'Hükümetle bizim meselemiz yoktur, biz siyasi bir organizasyon değiliz. Hükümeti sandık getirir, sandık götürür, rakipleri düşünsün. Kim ki bizim adımıza veya camiamızı kullanarak tuzak kurmuş, herkesi dinlemiş, herkesin özel hayatına girmiş, herkes hakkında şantaj yapacak duruma gelmiş, MİT'in tırlarını durdurup da yıpratmaya kalkıyor, onu, bunu gözaltına alıp itibarsız hale getirmek istiyorsa...' Savcıları da işin içine koymak lazım tabii. 'Bizimle alakası yoktur' desin, bin defa lanet okumaktan daha hayırlı bir iş olur. En azından kendilerini onlardan soyutlamış olurlar ama ben şu an itibarıyla böyle bir şey duymadım. O zaman biz de inanıyoruz ki camia veya camianın önde gelenleri, yapılanları neredeyse meşru ve mazur görüyor. O zaman Başbakan üzülüyor, daha üst perdeden belki bir şeyler söyleme ihtiyacı duyuyor."

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com