Başbakan Yardımcısı Arınç:

Başbakan Yardımcısı Arınç:
Türkiye'yi bir 'Fetret Dönemi'ne sokmak isteyenler var. Biz de Türkiye'de, 'Devlet-i Aliyye'yi fetretten çıkaran Çelebi Mehmedlere muhtacız. Allah ondan razı olsun

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Türkiye'yi bir 'Fetret Dönemi'ne sokmak isteyenler var. Biz de Türkiye'de, 'Devlet-i Aliyye'yi fetretten çıkaran Çelebi Mehmedlere muhtacız. Allah ondan razı olsun" dedi.

Arınç, Büyükşehir Belediyesince merkez Osmangazi ilçesi Fatih Mahallesi'nde yaptırılan 30 metre genişlik ve bin 200 metre uzunluğa sahip yolun açılış töreninde, Bursa'daki Emir Sultan Mezarlığı'nda kabri bulunan 5'inci Osmanlı padişahı Çelebi Mehmed'in çok kısa bir hayat sürdüğünü ancak ülkenin kaderini değiştirecek işler yaptığını söyledi.

Yıldırım Bayezid'in 1402 yılında Ankara Muharebesi'nde mağlubiyete uğradığını ve Osmanlı Devleti'nin bu tarihten itibaren parçalanır hale geldiğini, birbirinden kopmalar, ayrılıklar yaşandığını hatırlatan Arınç, "Buna 'Fetret Dönemi' derler. Bir karışıklık, başı bozukluk, parçalanma, sarsılma dönemi. O zaman Yıldırım'ın evlatlarından Çelebi Sultan Mehmed ortaya çıktı, ciddi bir mücadele verdi, o dağılmayı, fetreti önledi ve Osmanlı'nın büyüme, yükselme dönemi ortaya çıktı" ifadesini kullandı.

Arınç, Osmanlı'nın yeniden doğması, büyümesi ve bir araya gelmesine en büyük emeği geçen Çelebi Mehmed'in biraz unutulduğunu, ihmal edildiğini dile getirerek, "Acaba böyle onun ismini yaşatacak çok güzel bir bulvara, caddeye onun da ismini versek mi diye aklıma geldi ama kararı verecek olan Büyükşehir Belediye Meclisimizdir. Bütün bunları dikkate alıversin isterim" diye konuştu.

İkindi ezanı okunurken konuşmasına ara veren Arınç'a bir vatandaş, "Sayın Başbakan Yardımcım" diye seslendi. Bu kişiye yanıt veren Arınç, "Ezan dinleyeceğiz ya onun için sustuk. Seni dinleyeceksem ne kıymeti var. Aslında ben bir taraflarda bir fetva aldım, 'Ezan okunurken konuşulabilir' diye ama içinizden bir Karadenizli çıkar, 'Ya ezan okunuyor, ne konuşuyorsun kardeşim' der diye korkuyorum. Onun için susalım" diyerek espri yaptı.

Kendisine seslenen kişiyi, yerinde duramayışından bir Çaykaralıya benzettiğini bildiren ve "Bayburt" cevabını alan Arınç, "Yine de Karadeniz'e yakınsın" ifadesini kullandı.

- "Sultan Recep Altepe"

Arınç, burada çok büyük bir iş yapıldığını, yol için 42 milyon lira harcandığını ve Ankara-İzmir yoluna bir alternatif güzergah oluşturulduğunu belirtti.

Yola, Mehmed Akif Ersoy, Osman Gazi, Çelebi Mehmed ya da başka isimlerden hangisinin verileceğini Büyükşehir Belediye Meclisinin belirleyeceğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Bakalım göreceğiz, 'Sultan Recep Altepe' Belediye Meclisini toplayacak, bir karar verecek. Gönlümden geçen Çelebi Mehmed ama Meclisimiz bu konuda yetkili. Yeni bir isim bulalım arkadaşlar, düne ait ne varsa dünde kaldı cancağızım, bugün yeni bir gün, yeni şeyler söylemek lazım. Bugün yeni şey; Çelebi Mehmed. Türkiye'yi bir 'Fetret Dönemi'ne sokmak isteyenler var. Biz de Türkiye'de, 'Devlet-i Aliyye'yi fetretten çıkaran Çelebi Mehmedlere muhtacız. Allah ondan razı olsun."

Daha sonra Arınç ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek yol hizmete açıldı.

Muhabir: Hüseyin Yesilkavak
Yayınlayan: Sedat Gök

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com