Başbakan Yardımcısı Arınç, Bursa'da (2)

Başbakan Yardımcısı Arınç, Bursada (2)
Arınç: "Yargının vereceği karar bir suçlama, bir mahkumiyet olursa 'O zaman bu insan bunu yapmıştır' diyebilirsiniz ancak iftira at, bunun üzerinde bir algı operasyonu gerçekleştir, 'Herkes hırsız lafını daha çok duysun, herkes yolsuzluğu daha fazla işits

BURSA (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Yargının vereceği karar bir suçlama, bir mahkumiyet olursa 'O zaman bu insan bunu yapmıştır' diyebilirsiniz ancak iftira at, bunun üzerinde bir algı operasyonu gerçekleştir, 'Herkes hırsız lafını daha çok duysun, herkes yolsuzluğu daha fazla işitsin' diye bir propagandaya dönüştür; bu adalet, insanlık demek değildir, bu vicdansızlıktır" dedi.

Arınç, Orhangazi ilçesinde, partisinin seçim irtibat bürosunun açılış töreninde, bir vatandaşın, "Açlık grevinde olan astsubaylardan haberiniz var mı?" diye seslenmesine, "Sen asker emeklisisin, ben de asker bir babanın evladıyım. Tamam şimdi başka şey konuşuyoruz" karşılığını verdi.

Bu işleri yakından takip ettiğini vurgulayan Arınç, astsubayların ve uzman çavuşların şartlarını en iyi noktaya getirecek bir hükümetin iş başında olduğunu ve çalıştıklarını, çalışmaya devam ettiklerini bildirdi.

Arınç, konuşmasını sürdürürken bir görevlinin bu kişiyi alandan uzaklaştırmak istemesi üzerine, "Arkadaşımıza müdahale etmeyin. O gerekli ikazı aldı. Yoksa basınımızın dikkati o tarafa döner, buradaki binlerce Orhangazili ekranlardan kayboluverir. Ben Kemal Kılıçdaroğlu değilim ki grup toplantısında birisi bir laf söylediği zaman yumruğunu masaya vurup 'Bu adamı dışarı atın' diyecek" ifadesini kullandı.

- "Muhalefetin adı var, kendisi yok"

Partisinin, 3 seçimde oylarını artıran tek iktidar olduğunu vurgulayan Arınç, son zamanlarda kendileriyle siyaset alanında mücadele edemeyen, parlamentoda adeta yerlerinden sökemeyen, yaptıkları işler karşısında milletle aralarını açamayan güçler bulunduğunu söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'ndaki kavgaya değinen Arınç, şöyle devam etti:

"Bizim 300 milletvekilimizin 220'si orada hazır. Ben mazeretliyim ama muhalefetin iddiası neydi? 'Anayasaya aykırı', 'yargıya müdahale, 'yolsuzlukların üzerini örtecekler.' Ağızlarına ne gelirse söylediler. Peki kardeşim sen neredesin? Niye sadece 28 kişi 'hayır' oyu kullanıyor da 200 kişi tabana kuvvet nereye kaçtı? Nerede bu muhalefet? Yok. Muhalefetin adı var, kendisi yok. Muhalefet başka şeylerle meşgul. Muhalefet bu ülkede hizmetin değil, bu ülkede hizmet yapmak isteyenlerin önüne geçmek için başka hileli işler peşinde. Onları kendi hallerine bırakalım. Bizimle seçim sandıklarında boy ölçüşemiyorlar."

- "Ağızlarının çalımını bozuyorlar ama yapılan iş ortada"

Arınç, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesini bazen helikopterle kimi zaman da karayoluyla başlangıç noktasından sonuna kadar yerinde incelediğini hatırlattı.

Bu otoyolun, Bursa ve Orhangazi ile çevresine çok büyük ekonomik katkılar sağlayacağını, bölgeyi ulaşımda çok güçlü bir merkez haline getireceğini gördüğünü anlatan Arınç, "Bunu muhalefet görmez mi? Görür. Bunu ret ve inkar ediyorlar. Bunun faydalı olmayacağını belki söylüyorlar. 'Şuradan geçseydi, buradan geçmeseydi' diye ağızlarının çalımını bozuyorlar ama yapılan iş ortada" diye konuştu.

Dünyanın 4'üncü büyük asma köprüsünün, 4 kilometre uzunluğuyla söz konusu projede yer aldığını dile getiren Arınç, "Bu öyle bir hükümet ki otoyol yapar, yani toprağın üzerinden geçer sonra deniz çıkar karşısına asma köprü yapar. Asma köprü yapmakla kalmaz, İstanbul'un iki yakasını denizin 60 metre altından Marmaray ile birleştirir, dünya harikası işler yapar" değerlendirmesinde bulundu.

 

- "Dünyanın hiçbir yerinde doğru bir hareket değil"

AK Parti'nin bugün olduğu gibi başarılı çalışmalarına devam etmesi halinde gelecek yıl genel seçimlerde yüzde 50'den çok daha fazla oy alabileceğini söyleyen Arınç, milletin, çalışanı takdir ettiğini, hizmet edeni desteklediğini, sözünün eri olan, cesur olan, dik duran, diklenmeyen insanın arkasından koştuğunu belirtti.

Muhalefetin, seçim sandıkları ve parlamentoda başarılı olamadığını, başlarındaki liderlerden memnun olmadığını, partilerinin iktidara geleceğinden ümitlerinin bulunmadığını dile getiren Arınç, şöyle konuştu:

"Peki ne yapacaklar? Bu partiyi, onun liderini, onun bakanlarını suçlayarak, hele hele yolsuzluk yaftasıyla veya 'Şunu çaldılar', 'Bunu yediler' gibi hırsızlık suçlamasıyla itibarsız hale getirecekler. Hiç inkar etmeyelim, hepimiz insanız. Hepimiz dış görünüş itibarıyla birbirimizi sever ve güvenebiliriz de ama sonra içimizden birileri bir yanlışlık yapabilir, bir hata işleyebilir, bir suç yapabilir. Onun karşılığı yargıda, adliyede, mahkemelerde görülür. Babanın suçundan oğlunu hedef almak, oğlunun yaptığından bütün ailesini suçlamak, dünyanın hiçbir yerinde doğru bir hareket değildir. Cezalarda ve suçlarda 'şahsilik prensibi' vardır. Bir bakanın oğlu eğer babasıyla bir irtibatı yoksa yanlış yapmışsa suç ona aittir. Eğer irtibatı var, birbirine destek olmuşlarsa ve bu da suç teşkil ediyorsa o zaman ikisinin de beraber yargılanması ve hesaplarını vermesi gerekir. Biz hükümet olarak, AK Parti olarak, adımız gibi ak olarak hiçbir yolsuzluk yapanın, hiçbir hırsızlık yapanın yanında değiliz, olmadık ve olmayacağız. Bunlardan dolayı bizi haksız bir şekilde suçlayanları insafa davet ediyorum."

- "Güneş, balçıkla sıvanmaz"

Arınç, milletin, muhalefetin yolsuzluk suçlamalarını doğru bulmadığını anlattı.

Yolsuzlukla mücadeleye de değinen Arınç, şunları kaydetti:

"Bu hükümeti yıpratamadılar ya, bu lideri götüremediler ya, 10 seneden beri bu iktidar değişmedi ya, onu zayıf karnından vurmamız lazım. O da nedir; yolsuzluklardır, hırsızlık suçlamalarıdır. Ağzımıza geleni söyleyelim, iftiraları atalım, yalanlarla dolanlarla ortalığı birbirine katalım, ondan sonra da millet bunlara olan ümidini kaybeder ama 'duvara çamur atsan tutmasa da izi kalır' kabilinden yapılan bu propagandaya, 'Güneş, balçıkla sıvanmaz' diye cevap vermek de mümkün. Yel kayadan ne kopardı ki bize yapılan bu iftiralar AK Parti'den bir şeyler koparıp götürsün. Alnımız açık, başımız dik. Yolsuzluklarla mücadele etmeyi bu partinin varlık sebebi bilen insanlar topluluğuyuz. Hiçbirimiz buna izin vermez, hiçbirimiz bunu desteklemez, yanlış yapanın hesabı görülür. Biz partimizi bunlardan her zaman temizleriz. Başka belediyelerde de açılmış, bazen idari işlemlerden dolayı bazen de parasal ilişkilerden dolayı davalar olabilir. Kimseyi peşinen suçlamayalım. Yargının vereceği karar bir suçlama, bir mahkumiyet olursa 'O zaman bu insan bunu yapmıştır' diyebilirsiniz ancak iftira at, bunun üzerinde bir algı operasyonu gerçekleştir, 'Herkes hırsız lafını daha çok duysun, herkes yolsuzluğu daha fazla işitsin' diye bir propagandaya dönüştür; bu adalet, insanlık demek değildir, bu vicdansızlıktır. Hüküm giymeden bir insanı suçlu ilan etmek, yapılacak en vahşi davranıştır. Bırakalım yargıya, onlar ciddi deliller bulursa davasını açar. Yargılama biter, mahkum olurlarsa biz de onların bu suçu işlemiş olduğuna kanaat getiririz."

Daha sonra Arınç, kurdeleyi keserek büronun açılışını gerçekleştirdi.

Törene, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile çok sayıda partili katıldı.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com