Başbakan Yardımcısı Arınç Van'da

Başbakan Yardımcısı Arınç Vanda
Arınç: "Yolsuzluk olsa havuzun suyu tükenirdi, şimdi havuzun suyu taşıyor ve bütün Anadolu'nun topraklarını suluyoruz"

VAN (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Yolsuzluk olsa havuzun suyu tükenirdi, şimdi havuzun suyu taşıyor ve bütün Anadolu'nun topraklarını suluyoruz" dedi.

Muradiye ilçesinde partisince düzenlenen mitingde konuşan Arınç, Muradiye'yi ilk kez ziyaret ettiğini belirterek, AK Parti'nin girdiği tüm seçimlerde vatandaşın büyük desteğiyle birinci parti olduğunu anımsattı.

Bir hafta süre kalan seçimlerin kıymetinin iyi bilinmesi gerektiğini vurgulayan Arınç, seçimlerde dürüst olan, hizmetten başka bir şey bilmeyen ve ayrımcılık yapmayan, herkesi kucaklayan belediye başkanlarına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Arınç, Türkiye'yi karış karış gezdiğini, gitmediği kent kalmadığını ve her  gün insanlarla kucaklaştığını bildirerek, şöyle konuştu:

"Belediye seçimleri önemli. Muradiye daha güzel olabilirdi. İnsanların daha rahat yaşayabileceği bir yer olabilirdi. Çok şükür devletimizin yatırımları geliyor. Çok şükür her türlü yatırım bölgeye geliyor. Ankara'da ne yapıyorsak Yüksekova'da, İstanbul'da ne yapıyorsak Muradiye'de de onu yapıyoruz. Seçimleri önemli kılan birkaç unsur var. AK Parti muhalefetin tüm karşı çıkmalarına rağmen Van'ı büyükşehir yaptı. İlk kez büyükşehir belediye başkanı seçilecek. Ayrıca bu seçimler hükümete bir güvenoyu anlamına gelecek. Geçmiş seçimlerde çok büyük başarılar elde ettik. Halkın takdirine hiçbir şey demeyiz. Siz kimi seçerseniz biz o karara saygı duyarız. Ama biz biliriz ki AK Parti adayı hepsinden başarılı olacaktır, hükümetin imkanlarıyla vatandaşına çok daha iyi hizmet götürecektir."

AK Parti'nin önceki seçimlerde yüzde 50 oy alınca bazı gazetelerde karikatürlerin yayınlandığını hatırlatan Arınç, 2015 yılında yapılacak milletvekili seçimlerinde de oy oranlarını yüzde 60'a çıkaracaklarını ifade etti.

Arınç, AK Parti'nin başarısını hazmedemeyenlerin hükümeti hedef tahtasına koyduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Başbakan ve hükümet yıpranırsa adaylarımız yıpranacak ve seçimlerde başarısız olacağız. Bize çamur atmaya kalkıyorlar, yalanla, iftiralarla, kasetlerle, montajlarla bizi düşürmeye çalışıyorlar. Bunların hiçbirisi bize yakışmaz. Bunların hiçbiri bize söylenemez. Geçmişte çok yolsuzluk yapanlar, yargılananlar oldu. Namus abidesi, ahlak timsali 24 saat memleketi için çalışan başbakana böyle ahlak dışı hakaret etmek çok çirkin ve ayıp bir şey. Bu kadro yolsuzluk yapmaz, biz memleketi zenginleştirdik. Bu hizmetler ne ile oldu? Yolsuzluk olsa havuzun suyu tükenirdi, şimdi havuzun suyu taşıyor ve bütün Anadolu'nun topraklarını suluyoruz. Akılları sıra, 'duvara çamur at tutmasa da izi kalır' diyorlar. Başbakanımızı suçlayacaklar, o da yıpranacak, AK Parti efsanesi bitecek. Çünkü sandığa gidecek halleri yok. Sandıktan bir beklentileri yok."

Yüzde 50 oy aldıkları zaman MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "bir puan eksik alırlarsa AK Parti kaybedecek" dediğini hatırlatan Arınç, Bahçeli'nin, AK Parti'nin yüzde 49 oy almasını başarısızlık olarak gördüğünü, ancak kendilerinin kaçıncı sırada olacağını Allah'ın bildiğini dile getirdi.

-Muhalefet partilerini eleştirdi

Arınç, muhalefet partilerinin seçimlerde yüzde kaç oy alacakları konusunda bir hedeflerinin olmadığına işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Gittiğim her ortamda Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye soruyorum, bize yüzde 49'u başarısızlık olarak görüyorsunuz ama sizin hedefiniz ne? Ana muhalefet partisi senin seçimdeki hedefin ne? Onun altında oy alırsan kendini başarısız sayar mısın? Ana muhalefet partisisin, sana yüzde 30 puan veriyorum. Sen diyebilir misin ki ben yüzde 30'un bir puan altında alırsam genel başkanlığı bırakırım? 4 aydır ses yok. Bahçeli'ye acıdım. Ona dedim ki 'bak Bahçeli, sen biraz çelebi adamsın. Sana yüzde 20'lik pay veriyorum. Sen de söyle ki ben de bu seçimde yüzde 20 alamazsam 20 senedir bu partinin başına musallat oldum, Allah'a ısmarladık.' O da 4 aydır duymazdan geldi. Biz hamd olsun 'birinci parti olacağız' diyoruz, birinci parti olamazsak 'artık yokuz' diyoruz. Onlar yüzde 20, 30'u göze alamıyorlar. Bu partilerle Türkiye'de hükümet de kurulmaz, adım da atılmaz."

-"Biz başka partiye benzemeyiz"

Bütün iddialar ve suçlamaların iftira olduğunu, herkesin insan olarak şaşabileceğini, insanların hırsızlık, kötülük yapabileceğini ama bunun bir yargılamayla ortaya çıkması gerektiğini aktaran Arınç, şunları ifade etti:

"Hiç ortada yokken 'sen hırsızsın' diyerek peşinen insanı suçlamak insancıl bir davranış değil. Bizim içimizden de yanlış yapan olursa onu reddederiz. Git mahkemede aklan, eğer adımız gibi ak olursan gene aramıza dön, yoksa aklanamazsan cehennemin dibine kadar yolun var. Bunu söyleyen bir parti yolsuzluk yapmaz. Babamızın evladı olsa milletin malına el uzatanı affetmeyiz. Devletin menfaatini kendi cebine dolduran insanı affetmeyiz. Biz başka partiye benzemeyiz. Çok şükür attıkları çamur bizim paçamıza yapışmaz. Ey Kılıçdaroğlu, bu Muradiye meydanını gör, başbakanına güvenen binlerce insan sana yaptığın hakaretleri misliyle iade ediyor."

Arınç, manevi olarak bu topraklarda huzuru bulduklarını, ayrımcılığı ortadan kaldırdıklarını kaydederek, insanları birbirlerine düşürmek için bu tür iftiraların ortaya atıldığını söyledi.

Son 30 yılda binlerce insanın canını kaybettiğini, anaların cenazeler başında ağladığını, paylaşılamayan hiçbir şeyin olmamasına rağmen sinsice insanların birbirine düşürüldüğünü anlatan Arınç, herkesi yaradan Allah'tan dolayı kucaklayacak bir anlayışa sahip olunması gerektiğini ancak silah ve şiddetin herkesin huzurunu kaçırdığını ve annelerin gözyaşı döktüğünü belirtti.

-"Bu ülkede Kürtler inkar edildiler"

Arınç, yaşanan üzücü olaylardan bıktıklarının altını çizerek, terörün bitmesi ve silahların susması, fikirlerin ve siyasetin konuşması gerektiğini bildirdi.

"Kürt milletinin ne kadar imanlı, inançlı ve kahraman olduğunu bilenlerdenim" diyen Arınç, bunu siyaset hayatı süresince dile getirdiğini ve Kürtçülükle suçlandığını ifade etti.

Arınç, "Ben Kürt kardeşlerimin kahramanlıklarını bilmeyecek kadar gerizekalı bir insan değilim. Ama bu ülkede Kürtler inkar edildiler, reddedildiler. Diyarbakır Cezaevi'nin dili olsa da konuşsa. Yapılan zulümleri haksızlıkları biliyoruz. Darbelerle, sonda çıkarılan kanunlarla Kürtçe konuşmak yasaklandı. Ama o günleri terk ettik. 'Ne demek Kürt. Kürt falan yok. Dağda kart var. Karın üstündü yürüdü kart, kurt sesi çıktı. Kürt ondan sonra çıktı' diyorlar. Tüh sana... Yazıklar olsun" dedi.

Çözüm sürecinin mutlaka başarıya ulaşması gerektiğini, herkesin buna destek vermesi gerektiğini söyleyen Arınç, çözüm sürecini sabote etmek için şiddet kullananlara fırsat verilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

Arınç, konuşmasının ardından Erciş ilçesindeki mitinge katılmak üzere yola çıktı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com