Başbakan Yardımcısı Atalay: (2)

Başbakan Yardımcısı Atalay: (2)
"(MİT teklifi) Milli güvenliğimizle ilgili her konuda görev verilir ve o da yerine getirmek durumundadır. Bunları yaptığında bir MİT mensubu veya müsteşarı, savcılar hemen onu ifadeye çağırıyor, gözaltına alma teşebbüsleri, o MİT nasıl çalışacak? Devletin

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT Kanunu'nda değişiklik öngören teklife ilişkin, "Milli güvenliğimizle ilgili her konuda görev verilir ve o da yerine getirmek durumundadır. Bunları yaptığında bir MİT mensubu veya müsteşarı, savcılar hemen onu ifadeye çağırıyor, gözaltına alma teşebbüsleri, o MİT nasıl çalışacak? Devletin güvenliği için o görevleri nasıl yapabilir? Bunları düzenlemeniz gerekiyor" dedi.

Atalay, AA'ya yaptığı açıklamada, TBMM'de görüşülen MİT yasa teklifine ilişkin soru üzerine, MİT yasasının 1984'te çıkarıldığını anımsattı.

Bu yasanın mevcut ihtiyaçları karşılamadığını, siber güvenlik ve internet gibi konuları içine almadığını dile getiren Atalay, "Bunları düzelten ve biraz da MİT'in görevlerini daha iyi yapması için, biraz daha o insanlara güvence vermeyi amaçlayan bir teklif" diye konuştu.

Mecliste dün muhalefetin teknik olarak daha çok MİT yasasını değil İstanbul merkezli operasyon ve seçim öncesine ilişkin, genel siyasetle ilgili konuları konuştuğunu ifade eden Atalay, kendisinin çarşamba günü nezaketen, seçim sonuçlarını muhalefete hatırlatmadığını belirtti.

Atalay, dün esas olarak muhalefeti rahatsız edenin, "Siz sanki seçim olmadı gibi şubat öncesi konuşmaları yapıyorsunuz, bakın biz seçime gittik alandan geldik. Biz oturduk harıl harıl seçim sonuçlarını analiz ediyoruz iktidar partisi olarak, bu kadar zafer kazanmış bir parti olarak. Siz de bir analiz edin. Bütün bu iftiraları, yalanları alanlarda konuştunuz. Paralel yapı bir şeyler üretti, siz de bunları alanlarda dillendirdiniz, millet de size cevabını verdi, geldiniz şimdi. Birazcık buna göre konuşun. Artık seçim öncesi gibi konuşmaları birazcık yapmayın. Herkese millet dersini verdi. Burada bağırıyor, çağırıyor, suçluyorsunuz" şeklindeki sözleri olduğunu belirtti. 

-"Mütevazı hayatımızı yaşarız ama haksızlığa asla tahammül etmeyiz"

MİT'in Cumhuriyet'in en önemli kurumlarından birisi olduğunu dile getiren Atalay, komisyonlarda, muhalefetin görüşlerini de dikkate alarak maddelerde çok fazla değişiklik yaptıklarını dile getirdi.

Muhalefetin sürekli parlamentoda gerginlik çıkarma, kavga çıkarma gibi bir durumu bulunduğunu anlatan Atalay, şunları kaydetti: 

"İktidar oralarda gerginlik çıkarmayı istemez, sevmez. İktidar, istikrar ister, gerginlik iktidarın işine gelmez. Biz, Meclis çalışsın ve çok daha gündemde yasa var, bir an önce o yasalar çıksın istiyoruz. Dün bu manada haksız bağırmalar, çağırmalar çok fazla olunca ve biraz da ileri ifadeler, tabii kendim orada da söyledim, ben sakin bir insanım fazla konuşmam, çok bağıran falan, hele hele kimseyi rencide eden üslubu hiç benimsemem. Allah öyle nasip etmiş, aile ortamı, gelişmem. Küfür olacak kelimeler falan ağzımdan hiç çıkmaz, kullanmadığım için çok sırıtır, o kelimeler ağzıma hiç girmemiştir. Birilerinden duyduğum da da ürperirim. Ama öyle şeyler söylendi ki cevap vermeseniz olmaz. Orada da dedim. Biz sakin, mütevazı hayatımızı yaşarız ama haksızlığa asla tahammül etmeyiz. Birisi haksız bir cümle, hele hele hakaret ifade eden bir şey söylerse de fazlasıyla cevabını veririm. Dün onların cevabını verdim. Öyle bir şey oldu. İyiydi, yani genelde."

Basının Meclis gerginliğini çok abartarak vermeyi sevdiğini belirten Atalay, "Bazı yerlerde öyle görüntüler falan verdiler. Dünkü öyle bir şey değildi. Normal, makul. Birisi orada haddini aşan ifade kullandı, o ifade tutanaklarda vardır, biz de ona aynen cevabını verdik. O cevapları vermezseniz de olmaz" diye konuştu.

-"Mecliste yaptığımız, yeni gelişmeler ve teknolojik ortama MİT'i adapte etmek"

MİT yasasındaki düzenlemelerin bazen "MİT çok güçlendiriliyor, MİT Başbakan'a bağlanıyor" şeklinde yansıtıldığına dikkati çeken Atalay, bunların yanlış ifadeler olduğunu, MİT'in zaten Başbakan'a bağlı bulunduğunu dile getirdi.

MİT ile Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinin de Başbakan'a bağlı olduğunu anımsatan Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Olayları yaşadık, neredeyse İstanbul savcıları MİT müsteşarını alıp götürüp kelepçe takacaktı. Veya Adana'da yaşadık.  MİT'in yürüttüğü bir şeyde, tırlar, orada kontrol edildi, MİT mensupları yerlere yatırıldı, onlara kelepçe takıldı. Bir ülkenin istihbarat teşkilatı böyle çalışmaz. Biz dünyanın bütün istihbarat teşkilatlarını, hele hele Batı sistemi, Avrupa Birliğini arkadaşlara incelettik. O teklif verildikten sonra işin koordinasyonu da ben yürütüyorum. AB ile paralel bir şeydir şu. Hatta onlardaki kadar güçlü bir örgüt değil.

Burada diyelim ki MİT'e hükümet görev veriyor. Diyor ki 'Git şu örgütle görüş, terör örgütüyle, terör örgütünün şu mensubuyla görüş.' MİT'in görevidir bu. Bundan dolayı kimse MİT'i yargılayamaz. Bunun sorumlusu da hükümettir. Sorumluluk hükümettedir. MİT Müsteşarı bir bürokrattır. Başbakan talimat veriyor. 'Ben ülkede bir çözüm süreci yürüteceğim, bu terörü bitireceğim ve inşallah ülkemiz huzura kavuşacak. Bunun için de devletin en önemli kurumu bu işleri yürütecek.' Her ülkede onlar yürütür. MİT'e diyor ki 'Git şu şu görüşmeleri yap.' Yurt dışında, şu şehirde olabilir bu veya burada, İmralı'da olabilir veya Türkiye'nin içinde veya dışarıda. MİT'in görevidir bunlar zaten. Milli güvenliğimizle ilgili her konuda görev verilir ve o da yerine getirmek durumundadır. Bunları yaptığında bir MİT mensubu veya müsteşarı, savcılar hemen onu ifadeye çağırıyor, gözaltına alma teşebbüsleri, o MİT nasıl çalışacak? Devletin güvenliği için o görevleri nasıl yapabilir? Bunları düzenlemeniz gerekiyor. Dolayısıyla MİT yasasıyla ilgili Meclis'te yaptığımız, yeni gelişmeler ve teknolojik ortama MİT'i adapte etmek. MİT'i bu tür görevleri yaparken daha korumalı hale getirmek."

-"Tam bir şeffaflık gelmiş oluyor"

Atalay, dinlemeyle ilgili olarak da "Genelde de yaptık, burada da onu yapıyoruz. Ağır cezada yargı kararı olmadan MİT hiç kimseyi dinleyemez, MİT adli dinleme yapamaz, sadece istihbari dinleme yapar ve onun dinlemeleri mahkemelerde delil olarak da kullanılamaz, bunlara da açıklık getiriyoruz" dedi.

MİT'in bugüne kadar ki çalışmaların büyük kısmının gizli yönetmelikle yürütüldüğüne işaret eden Atalay, "İlk defa biz şeffaflık getiriyoruz. Mecliste MİT'in çalışmaları işte rahatça tartışılıyor. MİT'in ne yapıp yapmayacağını da parlamento, hepsini bilerek, tartışarak karar veriyor. Yani tam bir şeffaflık gelmiş oluyor, bu da önemli bir noktadır" değerlendirmesinde bulundu.

-MİT'in denetimi

MİT'in denetimi için komisyon kurulmasına ilişkin önerge konusundaki soru üzerine, bu önergeyle, Mecliste görüşülen teklifte yeni bir madde ihdası olacağını dile getirdi.

"Madde ihdasının özü şu, bundan sonra ulusal güvenlik ve istihbaratla ilgili çalışmaları, Meclis'te bir komisyon kuracağız ve o denetleyecek" ifadesini kullanan Atalay, şunları kaydetti:

"Bu dinlemeler, istihbarat vs. toplumda çok tatsız tartışmalar var. Biz parlamentoya yeni bir yetki veriyoruz. Bütün partilerin temsilcilerinin içinde olduğu bir komisyon. Bu İçişleri Komisyonu olabilir, yeni bir komisyon kurulabilir, onu çalışıyoruz. MİT, Jandarma, MASAK ve Emniyet, istihbarat üreten bu 4 kurumdur. Bunları çağıracak, bunlarla ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu bir rapor hazırlayacak, Meclis'e gönderecek. Sonra bugünkü KİT Komisyonunda olduğu gibi o kurumun yetkilileri çağrılacak, milletvekilleri onları orada denetleyecek, sorular soracak, sıraya çekecek, teklifler getirecek. Bu çok ileri demokratik bir adımdır şu anda. MİT yasası düzenlenmişken, benim özellikle demokratikleşme paketleriyle falan ilgim çok olduğu için, hükümet içinde o işleri yürüttüğüm için, burada onu da bir fırsat bilerek Başbakanımıza sundum ve o da makul buldu. Türkiye'de ilk defa böyle bir komisyonu getiriyoruz. Bazı demokratik ülkelerde, özellikle anglosakson ülkelerinde vardır bu. Bir güvence verecek. Bundan sonra parlamento, 'Niye bu kadar dinleme furyası var, bu nedir' dediğinde de çağırıp o kurumları orada dinleyecek."

Atalay, "Bunun Anayasa'ya aykırı bir şeyi yok. Yeni bir komisyon kurulur veya mevcut bir komisyona yetki verilir. Dün Meclis Başkanımızla da oturduk, görüştük. Meclis'in hukukçuları da çalıştı. İç tüzükte değişiklik yapmaya gerek yok. İç tüzüğe bu sonra eklenecek. Yani yasayla komisyon kurabiliyorsunuz Meclis içinde. O sonra Meclis İç Tüzüğü'ne de ekleniyor. İşin yasal boyutlarını falan Meclis ile çalışarak yürütüyoruz" diye konuştu.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com