Başbakan Yardımcısı Atalay ile bakanlar Yıldız ve Eroğlu KKTC'de

Başbakan Yardımcısı Atalay ile bakanlar Yıldız ve Eroğlu KKTC'de
Başbakan Yardımcısı Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüştü- Atalay: "KKTC'de yaşayan Türkiye vatandaşları, buradaki sağlık kurumlarına başvurup sağlık hizmeti ald

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC'de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, burada sağlık kurumlarına başvurup sağlık hizmeti aldıklarında Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) ödemesini buradaki sağlık kuruluşlarına yapacağını belirtti.

Bazı görüşmeler ve temel atma törenleri için KKTC'de bulunan Beşir Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ilk olarak KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya geldi.

Burada konuşan Atalay, büyük bir heyet olarak Türkiye'den KKTC'ye çalışma ziyaretine geldiklerini, bu kapsamda enerji, elektrik, doğalgaz, yenilenebilir enerji, su ve sağlık konularının ele alacaklarını söyledi.

Türkiye'den KKTC'ye gelecek su projesi ile ilgili bütün çalışmaların bu ziyarette sonlandırılacağını belirten Atalay, yarın proje ile alakalı 3 yatırımın temelini atacaklarını vurguladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı ile sağlık sektöründe görüşmeler yapılacağını ifade eden Atalay, şunları söyledi:

"Biliyorsunuz biz yakın zamanda yasa değişikliği yaptık. Yeni bir yasa maddesi koyduk. KKTC'de yaşayan vatandaşlarımız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları burada sağlık kurumlarına başvurduklarında sağlık hizmeti aldıklarında SGK kurumumuz onların ödemesini buradaki sağlık kuruluşlarına yapacaklar. Bu önemli birşey. Buraya ciddi bir sağlık gelir transferi olacak. Bunun da protokolünü burada imzalayalım istiyoruz."

- Eroğlu: "Bu çalışmaların sonucunu gördükçe doğrusu hepimiz rahatlıyoruz"

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu da Türkiye'den başbakan yardımcısı ve bakanları heyetleriyle birlikte KKTC'de görmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Eroğlu, enerji konusunda "asrın projesi" olarak ifade edilen Türkiye'den KKTC'ye deniz altından su getirilmesi konusunda son aşamaya geldiğinin bilinmesinin kendisini sevindirdiğini söyledi.

"Bu projeler Kıbrıs'ın geleceği için önemli projelerdir" diyen Eroğlu, "Son zamanlarda bu diyaloğun başlaması ve devam etmesi, sizlerin KKTC'de bugün bulunmanızın halkımıza birçok mesajlar vereceğine inanıyorum. Çünkü zaman zaman halkımızda umutsuzluklar oluyor. Sizin her gelişinizde değerli bakan arkadaşlarınızla birlikte yapılan çalışmalar bir ferahlık veriyor. Özellikle bu çalışmaların sonucunu gördükçe doğrusu hepimiz rahatlıyoruz" diye konuştu.

SGK ile yapılacak anlaşmaya da değinen Eroğlu, "Sağlık konusunda hastanelerimiz ve özel hastanelerimiz bundan son derece memnun olacaklar. Burada yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da büyük bir kolaylık sağlamış olacaktır. Ama neticede KKTC'ye para gelecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Murat Demirci
Yayınlayan: Serkan Fidan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com