Başbakan Yardımcısı Atalay ile bakanlar Yıldız ve Eroğlu, KKTC'de

Başbakan Yardımcısı Atalay ile bakanlar Yıldız ve Eroğlu, KKTC'de
Başbakan Yardımcısı Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, KKTC Başbakanı Yorgancıoğlu ile görüştü- Atalay: "Türkiye olarak, Kuzey Kıbrıs'ın ve Kıbrıs Türklerinin daha iyi şartlarda yaşamaları, geleceğe güve

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Türkiye olarak, Kuzey Kıbrıs'ın ve Kıbrıs Türklerinin daha iyi şartlarda yaşamaları, geleceğe güvenle bakmaları ve güven içinde yaşamaları için daima düşünüyoruz" dedi.

KKTC'de bulunan Atalay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Atalay yaptığı konuşmada, Başbakan Yorgancıoğlu'nun dün Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinin çok olumlu ve verimli geçtiğini belirterek, iki ülkeyi ilgilendiren hemen hemen her konunun masaya yatırıldığını ifade etti.

Türkiye'den KKTC'ye su getirilme projesinde son aşamaya gelindiğini, KKTC içi dağıtımının ve yan yatırımlarının görüşüleceğini, temel atma töreninin de yarın yapılacağını ifade eden Atalay ayrıca, Türkiye'den KKTC'ye elektrik getirilmesi ve çevredeki doğalgaz, yenilenebilir enerji konularının ele alınacağını kaydetti.

-Atalay: "Türkiye daima sizin yanınızda"-

Bu çalışmaların olumlu ve yararlı geçeceğine inandığını belirten Atalay, "Türkiye olarak, Kuzey Kıbrıs'ın ve Kıbrıs Türklerinin daha iyi şartlarda yaşamaları, geleceğe güvenle bakmaları ve güven içinde yaşamaları için daima düşünüyoruz. Türkiye daima sizin yanınızda, Türkiye üzerine düşen görevleri daima gerektiği gibi hakkıyla yapma gayreti içindedir" diye konuştu.

Atalay, Başbakanı Erdoğan ile 21 Ocak'ta Brüksel ziyareti yaptıklarını ve burada AB yetkilileri ile Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin ele alındığını, AB mekanizmalarının o gün tümünün Türkiye'ye ayrıldığını ifade ederek, görüşmelerin hemen hemen yarısının Kıbrıs ile ilgili olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, Türkiye olarak iç ve dış politika konularında, ekonomik konularda daima KKTC ile ilgili sorumluluklarını yerine getirme gayreti içerisinde olduklarını vurgulayarak, KKTC'de yapacakları iki günlük çalışma ziyaretinin verimli geçeceğine inandığını vurguladı.

KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu da dün yaptıkları Ankara ziyaretinin ardından Atalay ile bakanları ve ekiplerini KKTC'de ağırlamanın büyük bir onur olduğunu belirterek, Türkiye'den KKTC'ye getirilecek su ile ilgili çalışmaların bitmek üzere olduğunu, yarın da arıtma tesisinin temel atma töreninin yapılacağını ifade etti.

Yorgancıoğlu, Türkiye'den KKTC'ye gelecek suyun adanın tümüne dağıtımının da değerlendirileceğini ayrıca, Türkiye'den elektrik konularının da ele alınacağını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti'nin KKTC'ye yaptığı katkıları taktirle karşıladıklarını dile getirdi.

Muhabir: Murat Demirci
Yayınlayan: M. Göksel Sözer

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com