Başbakan Yardımcısı Atalay, Kırıkkale'de

Başbakan Yardımcısı Atalay, Kırıkkalede
Atalay: “BDP Güneydoğu’da çok iyi bir demokrasi sınavı vermedi. Maalesef çok kötü bir sınav verdi. Onlar şiddetsiz bir siyaseti bir türlü yapamıyorlar, beceremiyorlar, başaramıyorlar illa siyasetlerine bir şiddet karıştırmak istiyorlar”

KIRIKKALE (AA) – Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “BDP Güneydoğu’da çok iyi bir demokrasi sınavı vermedi. Maalesef çok kötü bir sınav verdi. Onlar şiddetsiz bir siyaseti bir türlü yapamıyorlar, beceremiyorlar, başaramıyorlar illa siyasetlerine bir şiddet karıştırmak istiyorlar” dedi.

Atalay, partisinin Kırıkkale İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve Kırıkkale genelinde büyük oranda huzurlu denilebilecek bir seçim kampanyası döneminin yaşandığını belirterek, güvenlik açısından bir sorun olmadığını kaydetti.

Seçim kampanyası döneminde siyasetin dozunun yüksek olduğunu ifade eden Atalay, şöyle konuştu:

“Söylemlerde sertlikler vardı. Özellikle genel başkanların söylemlerinde. Ama güvenlik olarak biz hükümet açısından baktığımızda çok iyi tedbirler aldık. Hamdolsun hiçbir genel başkanın, adayın mitinginde bir olay olmadı. Bazı yerlerde küçük çaplı olaylar oldu. Dün AK Parti’nin Van mitinginden sonra BDP’lilerin minibüsümüzü taşlaması sonucu bir olay olmuş. Buna benzer bazı yerlerde oldu. BDP Güneydoğu’da çok iyi bir demokrasi sınavı vermedi. Maalesef çok kötü bir sınav verdi. Onlar şiddetsiz bir siyaseti bir türlü yapamıyorlar, beceremiyorlar, başaramıyorlar illa siyasetlerine bir şiddet karıştırmak istiyorlar. Yine Güneydoğu’daki seçim kampanyalarında AK Parti çalışmalarını, başka parti yok zaten oralarda sabote edici, arabalarımızı taşlama şeklinde şiddet kullandılar ama onun dışında Türkiye genelinde güvenliği çok yüksek bir kampanya yaşanıyor. Bütün illerde mülki idare amirlerimiz hem güvenlik birimlerimiz doğrusu çok dikkatli tedbirler aldılar. Biz de zaten parti olarak hiçbir şekilde bu kampanya ortamında başkalarını rahatsız eden veya başkalarının mitingine vesaire müdahale eden tavır içinde olmadık. Hatta her yerde onları rahat yapmaları için elimizden gelen çabayı gösterdik.”

 

- Paralel yapı 

 

Atalay, seçim sürecinde dikkati çeken birkaç noktanın bulunduğunu belirterek, “Bunlardan birisi ülke genelinde doğrusu bir paralel yapı unsuru siyasi partilere ek olarak her ne kadar 'siyasetten uzağız' falan gibi deseler de siyasetin göbeğine düştüler ve en çok siyaseti yapan onlar oldu. Seçim ortamını etkileyen, hatta zedeleyen çalışmalar onlardan oldu" diye konuştu.

 Güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Atalay, şöyle devam etti:

"Dünkü Dışişleri Bakanlığındaki sayın bakanın odasındaki önemli bir toplantı, devlet güvenliği ile ilgili önemli bir toplantının dahi bu şekilde seçim ortamı malzemesi olarak kullanılması tabi affedilemez bir şey. Burada söylenecek her şey söylendi. Bu bir devlete ihanettir, çok vahim bir şeydir. Bu tam bir casusluk suçudur. Oradaki konuşulan şeyleri görüyorsunuz. Bizim Suriye içinde bir toprağımız var. Süleyman Şah Türbesi'nin olduğu yer. Ve orayla ilgili son günlerde çevreden tehditler var. Oradaki askerlerimiz tedirgin ediliyor orayla ilgili bizim bu konudan sorumlu kurumlarımız bir araya gelip toplantı yapıyorlar, orada her şey konuşulabilir. Devletimizin ihtiyacı olan ne varsa konuşulur. Politika olarak ne alternatifler varsa konuşulur. Ama bunların işte devlet içine sızmışlar şeyi burada kendini gösteriyor. Sızılmış ve orada bile bunu kaydetme mekanizması kurulmuş. Maalesef tabi bu dün gündeme geldi, burada tabi muhalefetin tavrı da çok enteresan. Muhalefet böyle bir ulusal güvenlik meselesinde olayın vahametine dikkati çekmek yerine belli ki kendileriyle de önceden paylaşılmış ve içerik ile ilgili bunu bile hükümet aleyhinde değerlendirecek bir üslup kullanıyorlar. Yani paralel yapı ile bu muhalefet partilerinin yardımlaşması, paylaşımı en yüksek seviyede. Çok veri var o konuda. Dünkü o olay artık bir çılgınlık, yani her şeyi yapabilirler noktasına geldi. Bu genelde kapalı yapılar bitiş noktasına doğru sıkıştığında çok ileri şeyler yapabilirler. Bu onlardan birisi. Bunlarla ilgili çalışmalar sürüyor. İnşallah 30 Mart akşamı bütün bunların cevabı da ortaya konmuş olacak.”

Başbakan Yardımcısı Atalay, dün MHP Kırıkkale Belediye Başkan adayı Mustafa Pekdoğan’ın bir konuşmasında kendileri ile ilgili ağzını bozduğunu belirterek, bu konuları daha önce de duyduğunu ancak fazla önemsemediğini, dünkü konuşmasında terbiyesizce şeyler söylediğini bildirdi.

Kentte seçim ortamında bu tür şeylerin olmasını arzu etmediklerini dile getiren Atalay, “Biz konuşursak sokağa çıkamaz kendisi. Kampanya da yürütemez. Biz böyle siyaset yapmıyoruz. Biz adam gibi dürüstçe icraat anlatıyoruz. Sen ilinden çıkmış bir Başbakan Yardımcısına böyle orada, burada hakaret ederek, senin burada muhatabın belediye başkan adayı çık bakalım işte yarışın. Kentte birbirinizle yarışın. Tutup da bizlerle ilgili terbiyesizlik yapmanın bir alemi yok. Bunlar seçimden sonra görüşülür” ifadelerini kullandı.

 

- "Uydurma, montaj gibi bizi kasteden şeyler tutmaz"

 

İki gün önce Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde bir televizyon kanalının canlı yayınına katıldığını anımsatan Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Canlı yayın sırasında bana bir bilgi geldi ses kaydı diye, reklam arası verildiğinde baktık, dinleyen herkes de bunların parçalanmış, bütünleştirilmiş birbirine bir şey olduğunu, doğrusu kendi sesime de hiç benzemiyor. 4 yıl önceye ait bir şey ortalıkta ve öyle olduğu iddia ediliyor. Orada da söyledim böyle bir şey yoktur. Bu üslup benim üslubum değil. Ben kendi üslubumu bilirim. Yani artık bu tür şeylerden menfaat umuyorlar. Kırıkkale ile ilgili benim duygularımı herkes bilir. Ben Kırıkkaleliyim. Burası benim sılam. Ben liseyi burada bitirdim. Gençliğim burada geçti. Rektörlüğüm döneminde ve Ankara Milletvekili olduğum dönemde de Kırıkkale için çalıştım. Son dönem kendi ilimden aday olduğum için de memnun oldum ve her yerde şunu söyledim, hemen hemen herkes bilir burada da söyledim, kendi sılama bu siyasetteki son dönemimde inşallah hayırlı hizmetlerde bulunurum, bu ona vesile olur dedim ve ben hep öyle bakıyorum. Yani kendi ilime, ilçelerime, köyüme kendi sılamıza azami hangi hizmeti yapacağız onun çabası içindeyiz. O tür uydurma, montaj gibi bizi kasteden şeyler tutmaz. Ama birileri bundan fayda umuyor.”

 

- Başbakan Erdoğan'ın sağlık durumu

 

Atalay, basın toplantısının ardından bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık durumu ile ilgili sorusu üzerine, “Başbakanımızın sağlık durumu gayet iyi. Dün İstanbul’dan Van’a beraber gittik, mitinglere beraber katıldık. Başbakanımızın ses tellerinde sorun var, doktorlar da epey bir çaba sarf ediyorlar ama tabi çok miting yaptı, 57 yada 58’inci mitingini yaptı. Tabi programlanmış, vatandaş bekliyor iptal edemiyor. Dün biz biraz ısrar ettik Van’a giderken 'siz hiç konuşmayın' dedik ama kendisi konuştu. Diyarbakır’daki konuşmasını kısa tuttu. Akşam televizyon programları iptal edildi. Pazar akşamına inşallah sesi düzelsin istiyoruz. Geç vakit genel merkezimizin balkonundan yapacağımız o görüntü ve konuşma için sesi düzelsin istiyoruz. Sesi, boğazı dışında sağlık problemi yok hamdolsun çok iyi” dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com