Başbakan Yardımcısı Atalay, Kırıkkale'de

Başbakan Yardımcısı Atalay, Kırıkkalede
Atalay: "TBMM’nin genel havası içerisinde bazen istenmeyen gerginlikler oluyor. Dünkü öyle çok ileri derecede bir gerginlik değildi"

KIRIKKALE (AA) – Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "TBMM’nin genel havası içerisinde bazen istenmeyen gerginlikler oluyor. Dünkü öyle çok ileri derecede bir gerginlik değildi" dedi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’yı ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim sonrası TBMM’nin çalışmaya başladığını ve 9 Nisan Çarşamba günü de 29 Şubat’tan kalan bir anlamda gündemde olan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yasasında bazı değişiklikler öngören teklifin olduğunu söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda MİT Kanunu'nda değişiklik yapan teklifin görüşülmesine başlandığını anımsatan Atalay, “Komisyonda da ben yürütmüştüm hükümet adına. Biliyorsunuz MİT, Başbakanımıza bağlı bir kuruluştur. Kendisi TBMM’de yürütmeyeceği için güvenlik konularının koordinasyonuyla ilgili Başbakan Yardımcısı olarak ben yürütüyorum. Tabi bu tasarıyla ilgili muhalefet partilerinin eleştirileri, olumsuz şeyler var. Onun için de tabi başka hususlar da var MİT yasa teklifinin içinde. Tabi bu Türkiye’nin Milli İstihbarat Teşkilatı olduğu için “Çözüm Süreci” veya gerektiğinde ülkenin menfaatleri gereği terör örgütleriyle görüşmesi vesaire gibi konular da var” dedi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, muhalefetin gösterdiği tepkinin genel bir engelleme olduğunu belirterek, engellemelerin normal olduğunu ve kendilerinin sabırlı olduğunu ifade etti.

Atalay, muhalefetin genelde engellemeler yaptığını ancak hakarete varan konuşmalar olunca da gerekli tepkiyi gösterdiklerini söyledi.

Kendilerinin normalde insanlara saygı duyduklarını dile getiren Atalay, şöyle konuştu:

“Ama hakaret falan olunca da gereğini yaparız. Onlara haddini bildiririz. Dünkü bir anlamda öyle bir şeydi. Yoksa TBMM’deki görüşmeler normal seyrediyor. Muhalefete ben biraz şunu hatırlattım. Bunlar 17 Aralık’tan sonra TBMM’de bir konuşma üslubu geliştirdiler. Sürekli kendilerine göre bir eleştiri falan. Tabi bir seçim yaşandı. Seçim bitti. TBMM tekrar başladı. Muhalefetin konuşmasında, üslubunda falan bir değişiklik yok. Onlara dün ben biraz onu hatırlattım. Daha yeni bir seçim yapıldı. Yani hiç seçim yapılmamış gibi konuşuyorsunuz. Kendinizi hesaba çekin. Seçim alanında büyük başarısızlıklar elde ettiniz, geldiniz. Onları değerlendirin ve ondan sonra konuşmanıza biraz bu manada çeki düzen verin anlamında bu tür şeyler. Ama TBMM’nin genel havası içerisinde bazen istenmeyen gerginlikler oluyor. Dünkü öyle çok ileri derecede bir gerginlik değildi.”

Atalay, Adana'da MİT'e ait tırların durdurulmasının ardından başlatılan casusluk soruşturmasının ardından gelen tutuklamalara ilişkin, İçişleri Bakanı'nın dün bu konularda açıklama yaptığını, seçim ortamında vatandaşlara verdikleri sözler ve taahhütlerin olduğunu belirtti.

Atalay, şöyle devam etti:

“Özellikle polis, yargı içinde vesaire yanlış yapan bir yapılanma oluşturan unsurlarla ilgili dosyalar oluşuyor. Hukukun içerisinde tedbirler alınacak çalışmalar yapılacak diye. Onlar başladı seçimden sonra. O dosyalar bir bir olgunlaşıyor. Giderek bunlar ya idari karara dönüşüyor, görevden atılmalar veya yargıya gidecek dolayısıyla bu da onlardan biri. Dün İçişleri Bakanı bu konuda sayıları falan verdi. Ona benim ekleyeceğim bir şey yok ama bu konuda hükümetin kararlılığını ve yapılması gerekenleri mutlaka yapacağını bir defa daha hatırlıyorum. Başbakanımızın da Salı günü grup konuşmasında ifade ettiği buydu zaten. Süreç yürüyor.”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com