Başbakan Yardımcısı Atalay Washington'da

Başbakan Yardımcısı Atalay Washingtonda
Atalay, SETA DC'nin 4’üncü yıllık konferansı’nda konuştu (1)

WASHINGTON (AA) - Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye’de inşa halinde bir demokrasinin olduğunu belirterek, “İnce ince dokuyarak, safha safha, sabırla çalışmaları sürdürüyoruz. AK Parti olarak biz önümüzdeki yıllarda daha hükümetteyiz, iktidardayız. Daha atacağımız adımlar var, planlarımız var. Bazen küçük sapmalar oluyor, olabilir veya öyle algılanıyor olabilir” dedi.

Atalay, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Washington Ofisi’nin (SETA DC) 4’üncü yıllık konferansında konuştu.

AK Parti hükümetiyle ilgili geçmişe dönük bilgiler paylaşan Atalay, göreve geldikleri 2002’den itibaren Türkiye’yi normalleştirmek için harekete geçtiklerini söyledi. Hükümetin, yaptığı ilk kabine toplantısından sonra olağanüstü hali kaldırdığını hatırlatan Atalay, demokrasi ve insan haklarının güçlendirilmesi açısından 2002-2014’ün çok önemli bir zaman dilimi olduğunu aktardı.

“Demokratikleşmeyi en önemli misyon gibi gören partiyiz” diyen Atalay, sivilleşmenin en önemli hedeflerinden biri, birey özgürlüğü ve insan haklarının diğer önemli meseleleri olduğunu anlattı.

Atalay, AB müzakere sürecinin söz konusu demokratikleşme adımlarında büyük katkı sağladığına değinerek, AK Parti hükümetinin AB müzakere sürecinde yürüttüğü çalışmalardan söz etti. Atalay, “O müzakere süreci, Kopenhag Kriterleri bizim için çok önemli oldu. AB süreci olmasaydı Türkiye’de bugünkü demokratikleşme adımlarını atamazdık. Bunu hepimiz biliyoruz. Bizim için hala önemlidir. Bu yıl AB sürecini hızlandırma yönünde yeni adımlar atıyoruz” ifadesini kullandı.

 

-"Çözüm sürecinde diyaloglar verimli şekilde devam ediyor"-

 

"Çözüm süreci"ne değinen Atalay,  sürecin 2009’da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’daki konuşması ve demokratik açılımla başladığını anımsatarak, şöyle devam etti:

“Bizzat  devletin unsurlarının terör unsurlarıyla terörün lider kadrolarıyla görüşerek terörü bitirme yönünde bir çalışmadır bu. Terörü bitirerek, şiddeti bitirerek, siyasetin içine çekme ve siyaset yoluyla bütün sorunların görüşülmesi ve çözümün sağlanması yönünde bir çabadır.

Diyaloglar verimli şekilde gidiyor. Bir aksaklık yok, bir sorun yok. Tabii bu tür süreç daima iniş çıkışlar yaşar. Karşılıklı beklentiler olabilir, bazen hızlı beklentiler olabilir, bazen yerine getiremeyebilir. O tür iniş çıkışlar olmakla birlikte süreç verimli şekilde gidiyor. Mekanizmalar yürüyor. Biz, orada hükümet olarak çok kararlıyız. Hükümetimizin önündeki en önemli dosyalardan biri şu anda. Özellikle seçim sonrası üzerinde yoğunlaştığımız bir dosya”.

 

-"Türkiye İslam dünyasında ayrıcalığa sahiptir"-

 

Atalay, hükümetleri döneminde dini özgürlükler ve inançlarla ilgili de çok önemli adımlar atıldığını vurguladı.  Sadece azınlıkların, gayrimüslimlerin değil, Müslümanlarla ilgili de çok sıkıntıların bulunduğunu  dile getiren Atalay, “Şu anda Türkiye’de resmi eğitimin içinde hem dini eğitim veriliyor hem her inançtan insanlar istediği gibi yaşayabiliyor. Bütün sınırlar kaldırıldı ve berrak bir dini hayat yaşanıyor. Türkiye o konuda İslam dünyasında ayrıcalığa sahiptir. O konuda böyle bilinmez yapılar içinde değil, çok açık bir İslam yaşanır. Bu, birçok İslam ülkesinde olduğu gibi radikalleşmelerin de önüne geçen bir sistemdir. Türkiye’de bizim dönenimiz radikal İslami yaklaşımları bir anlamda önlemiştir de diyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin demokratikleşme ve özgürlükler alanında çalışmalarını ara vermeden sürdüreceğini belirten Atalay, şunları kaydetti:

“Biz, inşa halinde bir demokrasiyiz, onu kabul ediyoruz. Daha atacağımız adımlar var. İnce ince dokuyarak, safha safha, sabırla bu çalışmaları sürdürüyoruz. AK Parti olarak biz, önümüzdeki yıllarda daha hükümetteyiz, iktidardayız. Daha atacağımız adımlar var, planlarımız var. Bazen küçük sapmalar oluyor, olabilir veya öyle algılanıyor olabilir ama bizim genel niyetimiz temel misyonunuz doğrultusundadır. Türkiye’nin demokratikleşmesi, açık bir toplum olması, her açıdan bireyin güven, güvence içinde özgürlüğü hedeflerimizdir.” 

(Sürecek)

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com