Başbakan Yardımcısı Babacan: (3)

Başbakan Yardımcısı Babacan: (3)
Merkez Bankasının son adımları bir haftalık sonuçlara bakacak olursak piyasalar tarafından oldukça olumlu karşılandı. Bir miktar sükunet getirmiş durumda"- "Şu son olaylar maalesef iş dünyamızın da kafasını biraz karıştırdı. Devlet içerisinde böyle farklı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Merkez Bankasının son adımları bir haftalık sonuçlara bakacak olursak, piyasalar tarafından oldukça olumlu karşılandı. Bir miktar sükunet getirmiş durumda" dedi.

Kanal 24'te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Babacan, seçimlerde ne olacağına ilişkin kati ifadeler kullanılmasının güç olduğunu ancak güvenilir anketlere bakıldığında halkın desteğinin çok çok iyi olduğunu ifade etti.

Seçimlerde halkın desteğini ortaya koymasıyla kötü ve art niyetlerinin, gündemi, farklı hedefleri olanların büyük ölçüde zayıflayacaklarını belirten Babacan, "(Tamam siz bu kadar gürültü yaptınız ama halk da böyle düşünüyor) deyip yolunuza daha rahat devam edebilirsiniz. Arkadan bizim Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Cumhurbaşkanlığı seçimi de o dönem bir miktar heyecan oluşturabilir. Onları da doğal karşılamak lazım. Biz söyledik 2014-2015 ortasına kadar Türkiye'de 3 tane seçim var ve 3 tane seçimin olduğu dönemde siyaset hareketli olur. Bir miktar siyasi gürültü olur, bu her ülkede olur, Türkiye'de de olabilir. Ama biz bu tür bir hareket açıkçası beklemiyorduk. Ummadığımız bir noktada, ummadığımız açıdan geldi. Ama bu işler oluyor" diye konuştu.

Kur tahmini konusunda da Babacan, bunun için erken olduğunu söyledi. Merkez Bankası'nın son kararını da değerlendiren Babacan, "Merkez Bankasının son adımları bir haftalık sonuçlara bakacak olursak, piyasalar tarafından oldukça olumlu karşılandı. Bir miktar sükunet getirmiş durumda" değerlendirmesinde bulundu.

-"Kriz paketi beklentisine kesinlikle girmemek lazım"-

Merkez Bankasının çok geniş hareket alanı bulunduğunu ve gerekti zaman gereken adımları atacağını vurgulayan Babacan, "Uzun vadede, ilelebet aynı çizgide Merkez Bankası yürüyecek diye bir şey de yoktur" ifadesini kullandı.

Babacan, döviz kurlarındaki artışın enerjide zamları gündeme getirip getirmeyeceği yönündeki bir soru üzerine, enerjide alımların dövizle yapıldığını, bu güne kadar kur artışlarını bu sektördeki fiyatlara yansıtmadıklarını söyledi. Doğal gaz fiyat farkını BOTAŞ'ın kendi kaynaklarından karşıladığını dile getiren Babacan, kur seviyesinin nerede stabilize olacağının öngörülemediğini ifade etti.

Kur seviyesine ilişkin tahmininin sorulması üzerine Babacan, "Kurun seviyesi konusunda 11 yıldır hiç yorum yapmadım. (Bu kur olması gereken yüksek ya da olması gerekenden düşük, daha düşük olmalı, daha yüksek olmalı, şu seviyede olmalı) diye. Serbest kur rejiminde, dalgalı kur rejiminde bu tamamen kumardır. Kumardan farkı yok. Burada dinlenilmesi gereken en önemli kurumumuz Merkez Bankası. Kurla ilgili, kurdaki hareketlilikle ilgili mesajlar, asıl elinde en önemli enstrümanların olduğu kurum Merkez Bankası. Dolayısıyla kurla ilgili dinlenilmesi gereken tek önemli kurum Merkez Bankası. Onun haricindeki kişisel görüşler" diye konuştu.

Merkez Bankasının son adımının etkili olduğunu dile getiren Babacan, ekonomik ve sosyal ilişkilere yönelik paket hazırlandığına yönelik haberleri gazetelerde okuduğunu ancak böyle bir çalışma yapmadıklarını bildirdi. Reel sektörle toplantılar yaparak görüşlerini aldıklarını ve çözüm ürettiklerini ifade eden Babacan, paketlerin, krizi çözmek için hazırlandığını ancak Türkiye'de herhangi bir kriz olmadığını, siyaset cephesinde hareketlenme yaşandığını vurguladı. "Böyle bir kriz paketi beklentisine kesinlikle girmemek lazım" diyen Babacan, günün şartlarına uygun çalışmalar yaptıklarını, rehavete kapılmadıklarını belirtti.

-"Ekonomide her şeyin temeli güven"-

Ali Babacan, başka bir soru üzerine de Avrupa Merkez Bankasının piyasaya sağladığı likiditenin takılıp kaldığını, bu nedenle bankanın para politikasını biraz daha gevşeterek mekanizmaları hareketlendirmeye çalıştığını söyledi. Avrupa'da elinde likidite olan bankaların bile birbirlerine kredi açmakta çekimser davrandıklarını anlatan Babacan, ekonomide her şeyin temelinin güven olduğunu ifade etti.

Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu son olaylar maalesef iş dünyamızın da kafasını biraz karıştırdı. Devlet içerisinde böyle farklı bir yapılanma gerçekten iş dünyası için ürkütücü. Çünkü bu farklı yapılanma öngörülemezlik demektir. Ne zaman başına ne geleceğini insanların bilmemesi demektir. Biz bir hukuk devletiyiz. Hukuk devletini tam anlamıyla çalıştırmadıktan sonra gerçek anlamda bir hukuk devleti olduğumuzu ortaya koymadıktan sonra iş dünyamızda da güven konusunda kuşkusuz endişeler olacaktır. Dolayısıyla bu sorunları bir yandan pratikte atlatmamız gerekiyor, bir yandan da Türkiye'nin kurallı bir piyasa ekonomisi olduğunu, gerçek anlamda bir hukuk devleti olduğunu mutlaka ortaya koymamız lazım."

(Sürecek)

Muhabir: Seval Ocak Adıyaman
Yayınlayan: Hamdi Çelikbaş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com