BAŞBAKAN YARDIMCISI BOZDAĞ: "ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELERLE İLGİLİ ÇALIŞMA TEKNİK DÜZEYDE DEVAM EDİYOR"

BAŞBAKAN YARDIMCISI BOZDAĞ: "ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELERLE İLGİLİ ÇALIŞMA TEKNİK DÜZEYDE DEVAM EDİYOR"
BAŞBAKAN YARDIMCISI BOZDAĞ: "ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELERLE İLGİLİ ÇALIŞMA TEKNİK DÜZEYDE DEVAM EDİYOR"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Özel Yetkili Mahkemeler konusunda 4. yargı paketinde bir düzenleme olmadığını belirtti ve "Ama bu konuda çalışma teknik düzeyde devam ediyor. Bitince kamuoyuyla paylaşılacak" diye konuştu. ANKARA(ANKA) - Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Özel Yetkili Mahkemeler konusunda 4. yargı paketinde bir düzenleme olmadığını belirtti ve "Ama bu konuda çalışma teknik düzeyde devam ediyor. Bitince kamuoyuyla paylaşılacak" diye konuştu.
Habertürk'te yayınlanan "Doğru Açı" programına katılan Bozdağ, yargının gündemindeki konularla ilgili soruları yanıtladı. Özel Yetkili Mahkemelerin geçici mahkemeler olduğunu ihtiyaç kalkınca bunlara yönelik düzenlemeler yapılabileceğini ifade eden Bozdağ, "Uygulamada bir takım aksaklıklar da ortaya çıkarsa bunlarla ilgili düzenlemeler de yapılabilir" dedi. Bozdağ, Özel Yetkili Mahkemeler konusunda yapılan çalışmayı, "Yapılan çalışma esasında "usule ilişkin' bir çalışma ama kamuoyunda tutuklama hükümleri, suçun cezası, suçun tanımı konusunda bir çalışma gibi anlaşılıyor. Böyle bir şey yok" diye özetledi.
Yeni Anayasa çalışmalarında laikliğin tanımı konusundaki soruları da yanıtlayan Bozdağ, mevcut Anayasa'da laikliğin tanımının yapılmadığını, laikliğin Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarında müdahaleci bir mantıkla tanımlandığını belirtti ve "Anayasa sürecinde laiklik konusunu tanımlamak kolay bir iş değil. Bunun yapılacağını da şahsen düşünmüyorum" diye konuştu. Laikliğin amacının devletin dine, dinin de devlete karışmaması olduğunu belirten Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili maddede yer alan Başkanlığın görevlerini laiklik ilkesi çerçevesinde yerine getireceğine dair düzenleme ile Anayasa'nın 24. maddesinde belirlenen din ve vicdan hürriyeti ile ilgili düzenlemelerin laiklik ilkesinin ruhuna aykırı olduğunu belirtti. (ANKA)
(OE/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com