BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ: "4. YARGI PAKETİ BAKAN ARKADAŞLARIMIZIN İMZASINA SUNULDU"

BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ: "4. YARGI PAKETİ BAKAN ARKADAŞLARIMIZIN İMZASINA SUNULDU"
BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ: "4. YARGI PAKETİ BAKAN ARKADAŞLARIMIZIN İMZASINA SUNULDU"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'nin AİHM önünde hak ihlali kararlarıyla karşı karşıya kalmasını önlemeyi amaçlayan ve ifade özgürlüğü ile insan hakları alanında iyileştirilmelerin yapılmasını öngören 4. yargı paketinin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını açıkladı. Arınç, Özel Yetkili Mahkemelerin yetki ve görev alanlarında bir kısıtlama yapılmasına yönelik bir çalışmanın olup olmadığının sorulması üzerine, "Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili CMK'nın 250., 251. ve 252. maddelerini sınırlandıran bir düzenleme şu an taslak olarak da tasarı olarak da mevcut değil" dedi. ANKARA(ANKA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'nin AİHM önünde hak ihlali kararlarıyla karşı karşıya kalmasını önlemeyi amaçlayan ve ifade özgürlüğü ile insan hakları alanında iyileştirilmelerin yapılmasını öngören 4. yargı paketinin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını açıkladı. Arınç, Özel Yetkili Mahkemelerin yetki ve görev alanlarında bir kısıtlama yapılmasına yönelik bir çalışmanın olup olmadığının sorulması üzerine, "Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili CMK'nın 250., 251. ve 252. maddelerini sınırlandıran bir düzenleme şu an taslak olarak da tasarı olarak da mevcut değil" dedi.
Yaklaşık 7 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, toplantıda YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya'nın YÖK'te stratejik tercihler konusunda bir sunum yaptığını, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu, YÖK'ün yeniden yapılandırılması, öğrenci sayısı, açılması düşünülen fakülteler ve diğer konular hakkında istatistiksel bilgiler içeren sunum hakkında kurul üyelerinin değerlendirmelerde bulunduğunu ifade etti.

-"4. YARGI PAKETİ İMZAYA SUNULDU"-

Arınç, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, insan hakları, basın ve ifade özgürlüğü bağlamında TCK ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı hakkında bilgi sunduğunu, kamuoyunda 4. yargı paketi olarak bilinen tasarının AİHM'in Türkiye aleyhine verdiği ihlal kararlarının önlenmesini amaçladığını ifade etti. İnsan hakları ve ifade özgürlüğü standartlarının yükseltilmesine ilişkin taslakla ilgili görüşmelerin yapıldığını ifade eden Arınç, "Bu konuda görüşmeler yapıldı ve bakan arkadaşlarımızın imzasına sunuldu" diye konuştu.

-TÜRKAK'IN YÖNETİM YAPISI DEĞİŞİYOR-

Arınç, ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in Şehit Yakınları, Gaziler ve Terör Mağdurlarına Tanınan Hakların Düzenlenmesi ve İlgili Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Yönelik Kanun Tasarısı hakkında sunum yaptığını, olumlu bulunan tasarının imzaya açıldığını ifade etti. Arınç bu tasarılarla birlikte AB Bakanı Egemen Bağış'ın Türk Akreditasyon Kurumu'nun Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısıyla ilgili bilgi sunduğunu, 13 maddelik tasarının TÜRKAK'ın yönetim ve organizasyon yapısında değişiklik öngördüğünü, bu çerçevede Avrupa Akreditasyon Birliği tarafından TÜRKAK'ın yetkisinin kaldırılmaması amacıyla hazırlanmış bir tasarı olduğunu ifade etti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da Hayvanları Koruma Kanunu'nda bazı değişiklikler öngören tasarıyı Kurul'a sunduğunu, tasarının hayvanları koruma ile ilgili uygulamadaki sorunların giderilmesini amaçladığını ifade etti.

-ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER 4. PAKETTE YOK-

Açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Arınç, Özel Yetkili Mahkemelerin yetkilerinin sınırlandırılmasıyla ilgili düzenlemelerin toplantıda gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, toplantıda 4. yargı paketinin görüşüldüğünü ama bazı konularda daha çok katkı yapılması için bazı bakanlardan teklif ve tavsiyelerin geldiğini belirtti ve "Bunlar ikmal edildikten sonra tasarı TBMM'ye gönderilecek. Ama paket AİHM'in Türkiye aleyhine verdiği karaların önlenmesine yöneliktir. İnsan hakları standartlarını yükseltme amaçlıdır. Özel Yetkili Mahkemelerle ile ilgili bir husus bu pakette yer almamaktadır" dedi.

-KÜRTAJ DA KONUŞULMADI SURİYE DE-

Basın mensuplarının soruları üzerine kürtaj ve sezaryen düzenlemesi, ikinci Kürt açılımı ile Suriye'ye yeni yaptırımların uygulanması konusunun Kurul gündemine gelmediğini ifade eden Arınç, "İkinci Kürt açılımı diye bir paket yok. Bu bir süreç ve kesintisiz devam ediyor. Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay'ın bazı kanallardaki konuşmalarına yönelik soruyorsanız o konu bugünkü gündemde yer almadı" ifadelerini kullandı.

-"SES KAYITLARINA CEZANIN ARTIRILMASININ SANSÜRLE İLGİSİ YOK"-

Arınç, 3. yargı paketinde ses kayıtlarını yayınlayan basın kuruluşları hakkında ceza öngören düzenlemede bir değişiklik olma ihtimalinin olup olmadığının sorulması üzerine de şunları söyledi:
"Bugün konuşulmadı ama konuyu yakından biliyorum. Bahsettiğiniz konu seçim öncesi TCK'da değişiklik konusu olarak gündeme gelmişti. Adalet komisyonunda ben bulunuyordum. İki farklı düzenleme vardı. Kişilik hakkının ihlali gizliliğin ihlali konusunda, cezaların artırılması, adli görevin yapılmasının engellenmesine teşebbüs ve soruşturmanın gizliliğini ihlal konusunda cezaların indirime tabi tutulması. Seçim sürecinde Meclis'te görüşmek mümkün olmamıştı. Şimdi sizin de ifade ettiğiniz gibi 3. pakette bazı suçların cezalarını indiren ve suç unsurlarını netleştiren gelişmeler var. Özel hayatın gizliliğini ihlalde cezanın ağırlaştırılması var. Aslında yeni bir olay değil. Basına sansür olarak nasıl algılanır? Onu da bilmiyorum. Herkesin özel hayatı önemlidir kutsaldır ve tüm kanunlarda bunun korunması mutlaka amaçlanmıştır. Henüz genel kurulda görüşülüp yasalaşmadı. Adalet Komisyonunda geçtiğini veya geçmek üzere olduğunu biliyorum."

-"TASARI OLARAK DA TASLAK OLARAK DA MEVCUT DEĞİL"-

Özel Yetkili Mahkemeler konusundaki bir soru üzerine bunun hiç gündeme gelmediğini söyleyene Arınç, "Medyada görüş ifade edenler kendi görüşlerini ifade ediyorlar. Önceki yargı paketlerine bu konu yoktu. Adalet Komisyonu'nun bazı görüşmelerinde ve bazı siyasetçilerin dile getirdiği bir konu olarak tartışılmaya başlandı. Bazı bakanların ve sayın başbakanın görüşlerini ifade ettiğini biliyoruz. CMK'nın 250., 251. ve 252. maddelerini sınırlandıran bir düzenleme şu an taslak olarak da tasarı olarak da mevcut değil" ifadelerini kullandı.

-ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARINA YENİ İYİLEŞTİRMELER-

Arınç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in Kurul'a getirdiği ve şehit ve gazi yakınlarıyla ilgili düzenlemenin ayrıntıların sorulması üzerine de yasa tasarısında yarım kapsamlarının genişletildiğini, tasarının 1 Temmuz'a kadar yasalaşmasını hedeflediklerini söyledi. Bakan Şahin'in düzenlemenin acilen yasalaşması için partilerin Grup Başkanvekilleriyle görüşeceğini ifade eden Arınç, tasarıdaki başlıkları şöyle sıraladı:
"Kira yardımı ve faizsiz konut kredisi, yapılacak gayrımenkul hibelerine verilen muafiyetler, toplu taşımada ücretsiz seyahat hakkı, Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki er, erbaş ve köy korucularının konut kredisi imkanından yararlanması, her derecede polis okulları ve askeri okullarda okumaya hak kazanan geçici kaydı yapılan ya da 18 yaş altı öğrencilerin terör etkisi ve sebebiyle yaşamını yitirmesi ya da malul olmaları durumunda aylığa hak kazanması, terörle mücadele sırasında hizmetlerinden yaralanılan sivillerin bu görev etkisiyle hayatını kaybetmesi ya da malul olmasında aylık bağlanması, şehit yakınlarına tanınan istihdam hakkının birden ikiye çıkarılması, nakdi tazminat kanununda değişiklikler, emekli sandığında lehe düzenlemeler." (ANKA)
(OE/OZK) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com