Başbakan Yardımcısı İşler:

Başbakan Yardımcısı İşler:
(İnternet düzenlemesi) "Özel hayatın gizliliği ve aile mahremiyetinin korunması konusunda bazı tedbirler almış bulunuyoruz ama bunu bazılarının sansür gibi lanse etmesini yanlış buluyorum, böyle değerlerdirmeleri esefle karşılıyorum"- "TÜSİAD bir sivil to

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, internet düzenlemesine ilişkin olarak, özel hayatın gizliliği ve aile mahremiyetinin korunması konusunda bazı yasal tedbirler aldıklarını ancak bunu bazılarının sansür gibi lanse etmesini yanlış bulduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı İşler, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen "Mukaddes Miras Mushaf-ı Şerif Sergisi"nin açılışına katıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edildikten sonra GAÜN'ne devir edilen eski Havra'da açılan serginin açılışında konuşan İşler, Gaziantep da yaptığı konuşmada, Kur'an'ın ilahi ve mucize bir kitap, aynı zamanda yer yüzüne indirilen son mesaj olduğunu belirtti.

Kur'an mucizesinin kıyamete kadar devam edeceğini, bir hayat kitabı olan Kur'an'ın sadece ezbere ve anlamadan okunan bir kitap olmaması gerektiğini dile getiren İşler, "İslam dünyasının bugün içine düştüğü sıkıntıların temelinde Kur'an'a karşı uzak durmamız, onun anlamını bilmeden okumamız ve idrak etmememiz yatmaktadır" dedi.

Gazetecilerin sorusu üzerine internet düzenlemesine ilişkin değerlendirmede de bulunan İşler, düzenlemenin yasakçı olarak nitelendirilmesini yanlış bulduğunu, daha önceki yasal düzenlemede ihlali yapan sitenin tamamen kapanmasının söz konusu olduğunu, yeni düzenlemede ise özel hayatı ihlal eden sitenin ilgili sayfasının kapatılmasının söz konusu olduğunu ifade etti.

Söz konusu sitenin ilgili sayfasının kapatılmasının da mahkeme kararıyla yapılacağını kaydeden İşler, şöyle konuştu:

"Son günlerde de görüyorsunuz, özel hayatını gizliliği ciddi şekilde ihlal ediliyor. Aile mahremiyetinin korunması konusunda bazı tedbirler almış bulunuyoruz. Ama bunu bazılarının sansür gibi lanse etmesini yanlış buluyorum, böyle değerlendirmeleri esefle karşılıyorum. Bizim zaten yasaklarla mücadele konusunda 11 yıldır yaptığımız çalışmalar herkes tarafından biliniyor. Bu meselenin böyle değerlendirilmesini doğrusu seçime yönelik olarak değerlendiriyorum."

- Bosna Hersek ve bazı Afrika ülkelerinde yaşanan olaylar

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak dış politikalarının barışı, huzuru ve istikrarı korumak olduğunu ifade eden İşler, bu doğrultuda 11 yıldır ellerinden gelen çabayı ve gayreti gösterdiklerine inandığını vurguladı.

Türkiye'nin, bölgesinde ve diğer yakın bölgelerde kan ve gözyaşı akmaması için ciddi gayret gösterdiğine işaret eden İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bosna da ve diğer Afrika ülkelerinde yaşanan olayları kesinlikle tasvip etmiyoruz. Bosna, geçmişte çok acılar çekti, umarım bu yaşanan olay devam etmez ve geçmişte yaşanan olaylar tekrar etmez. Oranın gerçekten kardeşliğe, birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Afrika'da da özellikle Müslümanlara yönelik olaylar ve gazetelerde boy boy resimler yayınlanıyor, adam dövmeler, öldürme olayları, yerden sürüklenen insanların hunharca görüntüler var. Bu olayları tasvip etmemiz söz konusu değil, Bu olaylara, BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın tabi ki bir an önce müdahil olması gerekir. Biz de Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak, bu tür olayların yaşanmaması için hem aktif hem proaktif politikalar izliyoruz. Bundan sonra da bu tür olayların yaşanmaması için AK Parti iktidarı olarak bölgemizde aktif bir dış politika izleyerek elimizi taşın altına elbetteki koymaya devam edeceğiz."

- TÜSİAD'ın Cumhurbaşkanı Gül'e yazdığı mektup-

TÜSİAD'ın Cumhurbaşkanı Gül'e gönderdiği mektuba da değinen İşler, "TÜSİAD bir sivil toplum örgütüdür, tabi ki sayın Cumhurbaşkanına mektup yazabilir. Demokratik bir ülkede yaşıyoruz, bunu bir demokratik hak olarak değerlendiriyorum" dedi.

TÜSİAD'ın demokrasiyi destekleme konusunda elinden gelen gayreti göstermesi gerektiğini belirten İşler, şöyle devam etti:

"TÜSİAD'ın geçmişteki 'yabancı sermaye gelmez' sözünü tasvip etmiyoruz. Maalesef TÜSİAD'ın geçmişi darbe vesair konularda çok temiz değil. Ben aslında TÜSİAD'ın bu demokratik ortamdan yararlanarak aslında demokrasiyi destekleme konusunda elinden gelen gayreti göstermesi gerektiğine inanıyorum. Türkiye demokratik bir ülkedir, Hukukun üstün olduğu bir ülkedir. 11 yılda doğrudan 120 milyar dolar yabancı sermaye çekmiş bir ülkedir. TÜSİAD'ın İnternet Yasası ile ilgili itirazlarını sayın Cumhurbaşkanına mektup yazarak bildirmelerini demokratik bir hak olarak değerlendiriyorum, sayın Cumhurbaşkanı da gerekli değerlendirmelerini yaparak kararını verecektir.

Başbakan Yardımcısı İşler, daha sonra 99 eserin yer aldığı sergiyi açarak yetkililerden eserlerle ilgili bilgi aldı.

Muhabir: Hasan Özkal
Yayınlayan: Tevfik Işık

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com