Başbakan Yardımcısı İşler:

Başbakan Yardımcısı İşler:
"Anayasa Mahkemesinin neden böyle bir karar aldığını da doğrusu Anayasa Mahkemesinin takdirine bırakıyorum. İç hukuk yolları tüketilmemiştir çünkü. TİB Başkanlığının mahkeme kararını, bir üst mahkemeye götürme süresi var onu henüz kullanmamıştı, bu kullan

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı İşler, Twitter'a erişim engellinin kaldırılması konusundaki kararını, Anayasa Mahkemesinin takdirine bıraktığını belirterek, "İç hukuk yolları tüketilmemiştir çünkü. TİB Başkanlığının mahkeme kararını, bir üst mahkemeye götürme süresi var onu henüz kullanmamıştı, bu kullanılmış olsaydı çok daha şık olurdu diye düşünüyorum" dedi.

İşler, Libyalı basın mensuplarıyla sivil toplum kuruluşlarını Başbakanlık Merkez Bina'daki kabulü öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Twitter'a erişim engelinin kaldırılmasını değerlendiren İşler, "Biz arzu ederdik ki Twitter, Türkiye'de böyle bir yasakla karşı karşıya kalmasın. Ama maalesef Twitter, Türk mahkemelerinin kararlarını hiç takmadı ve bu ilgili talepler yerine getirilmediği için Twitter'a erişim toptan engellendi" ifadesini kullandı.

İşler, çıkarmış oldukları İnternet Yasası'nda ilgili sayfaların erişiminin engellenmesini öngördüklerine dikkati çekerek, Twitter'ın gerekli adımları atmadığından dolayı böyle bir durumun söz konusu olduğunu söyledi.

Twitter'a erişimin engellenmesiyle ilgili bazı mahkeme kararları olduğunu hatırlatan İşler, "Benim bildiğim kadarıyla yasal süreç tamamlanmadan Anayasa Mahkemesinden böyle bir karar geldi. Doğrusu hukuki bir mesele ama benim bildiğim kadarıyla bu yasal süreç tamamlanmadan Anayasa Mahkemesi niye böyle bir karar aldı doğrusu onu ben Anayasa Mahkemesinin takdirine bırakıyorum. Keşke iç hukuk yolları bitirilmiş olsa ondan sonra Anayasa Mahkemesine gidilmiş olsaydı daha doğru olurdu diye düşünüyorum" diye konuştu. 

Hükümet olarak kesinlikle yasaklardan yana olmadıklarını, 12 yıldır yasaklarla mücadele ettiklerini vurgulayan İşler, şunları kaydetti: 

"Ama her şeyin de bir hududu vardır. Mahkeme kararlarının, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki mahkeme kararlarına bu uluslararası sitelerin saygı duyması gerektiğini düşünüyorum. Keşke Twitter, bizim mahkeme kararlarımızı ve kişilik haklarının ihlali, özel hayatın gizliliğin ihlali gibi konularda böyle tavırlar sergilememiş olsa da 'Twitter hiç kapanmasın' diye temenni ediyorum. Şu an zaten Twitter açılmış bulundu ama Anayasa Mahkemesinin neden böyle bir karar aldığını da doğrusu Anayasa Mahkemesi'nin takdirine bırakıyorum. İç hukuk yolları tüketilmemiştir çünkü. TİB Başkanlığının mahkeme kararını, bir üst mahkemeye götürme süresi var onu henüz kullanmamıştı, bu kullanılmış olsaydı çok daha şık olurdu diye düşünüyorum." 

Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesinin Youtube'a konulan erişimin engelli kararının kaldırılmasıyla ilgili de İşler, "Youtube da ulusal güvenliğimizi tehdit eden bir videoyu, ses kaydını yayınladığı için ve onu engellemediği için kapatılmıştı. Çünkü mesele milli güvenlikle, bir ihanet ve casuslukla ilgili. Bana gelen bilgiye göre, Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi de Youtube yasağını kaldırmış durumda. Bu doğrultuda gelişmeleri artık takip edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

-"Ankara seçimlerinde kuşkumuz, endişemiz söz konusu değil"

Ankara'da seçimlerde belirsizlik durumunun olmadığına da dikkati çeken İşler, şunları kaydetti:

"Dün başkanımız da bir basın toplantısı yaptı. İlçelere itirazlar yapıldı, oralarda yeniden birleştirme tutanakları gözden geçirildi. 31 bin 700 küsur oy farkı ortada gayet açık bir şekilde duruyor. Dolayısıyla Ankara seçimi bitmiştir, mesele sadece resmi olarak bu sonucun açıklanmasıyla ilgilidir yoksa AK Parti yüzde 1 farkla seçimi Ankara'da almış bulunmaktadır. Ama birkaç günlük daha süre var, o süre zarfında Yüksek Seçim Kurulu, gerekli resmi açıklamayı yapacak. Bu sadece Ankara'da değil başka yerlerde de birtakım itirazlar var. Bazen bizim partiden itiraz oluyor bazen muhalefet partilerinden. Hepsi, yanlış hatırlamıyorsam, 9 Nisan'da resmen açıklanacak. Böylece Ankara da resmiyet kazanmış. Ama zaten Ankara seçimlerinde bizim herhangi bir kuşkumuz, endişemiz söz konusu değil. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını yeniden AK Parti'nin adayı Melih Gökçek Bey kazanmıştır, hayırlı uğurlu olsun diyorum."                           

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com