Başbakan Yardımcısı İşler:

Başbakan Yardımcısı İşler:
"(Anayasa Mahkemesinin HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanununa verdiği kısmi iptal kararı) Bu kararın açıklanmasının bu kadar hızlı olması ve zamanlamasını biraz manidar olarak değerlendiriyorum. Anayasa Mahkemesinin kararları bağlayıcıdır. O konud

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler,  Anayasa Mahkemesinin HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanununa ilişkin verdiği kısmi iptal kararıyla ilgili, "Bu kararın açıklanmasının bu kadar hızlı olması ve zamanlamasını biraz manidar olarak değerlendiriyorum. Anayasa Mahkemesinin kararları bağlayıcıdır. O konuda da herhangi bir tereddüt söz konusu değildir" dedi.

İşler, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaret sırasına gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan İşler, bir gazetecinin, Somali'de Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçilik inşaatına yapılan roketli saldırıyı hatırlatması üzerine, dün gece saat 01.30'da yapılan saldırıda roketin şantiyeye isabet etmesi sonucu 2 Türk vatandaşının yaralandığını söyledi. 

Yaralılardan birinin durumunun ciddi olduğunu belirten İşler, ambulans uçağın yaralıları almak için Türkiye'den Somali'ye gittiğini dile getirdi.

İşler, yaralıların ambulans uçakla Ankara'ya getirildiğini, hafif yaralı vatandaşın taburcu edildiğini belirterek, "Tedavisi devam eden kardeşimiz de en kısa zamanda sağlığına kavuşur.  Kendisine acil şifalar diliyoruz ve geçmiş olsun dileklerimizi firmamıza, oradaki vatandaşlarımıza iletiyoruz" diye konuştu.

Somali'nin zor bir bölge olduğunu ve böyle sıkıntıların zaman zaman yaşandığını anlatan İşler, gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra saldırıyla ilgili gerçeklerin ortaya çıkacağını ifade etti.

İşler, Türkiye'nin Somali'ye ciddi yardımlar götürdüğünü ve güzel hizmetleri olduğunu belirterek, mayıs sonunda tamamlanması beklenen hastanenin açılışı için Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile bu ülkeye gideceklerini bildirdi.

Türkiye'nin Somali'ye yardımlarının birilerini rahatsız etmiş olabileceğine işaret eden İşler, "Bizler, Somali'ye, Somali'deki kardeşlerimize, oradaki mazlum, fakir, yoksul insanlara elimizi uzattık ve çok şükür orada bir Türkiye modeli oluşturduğumuzu düşünüyoruz" dedi.

İşler, Somali'de Türkiye'nin imajının da çok güzel olduğunu ifade ederek, "Bizlere karşı insanlar her zaman teşekkür ediyorlar ve biz oradaki kardeşlerimize elimizden gelen yardımları yapmaya devam edeceğiz. Bu tür saldırılar tabii ki bizleri yıldırmayacak" diye konuştu.

-''Tarihi meseleler tarihçilere bırakılmalı''

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesince Ermeni soykırımını destekleyen tasarının kabul edilmesine ilişkin değerlendirmesi sorulan İşler, başından beri tarihi meselelerin tarihçilere bırakılmasını savunduklarını anımsattı.

İşler, ''Dış ilişkiler komisyonu veya parlamentolar, senatolar tarihi konularda karar verecek makamlar, merciler değildir. Dolayısıyla 1915 olaylarının tarihçileri bırakılmasını başından beri savunduk'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2006'da Ermenistan yöneticilerine yazdığı mektubu hatırlatan İşler, ''Dedi ki: 'Gelin, ortak tarih komisyonunu kuralım, arşivlerimizi açalım. Biz sonuca razıyız. Siz arşivlerinizi açın, biz arşivlerimizi açalım, üçüncü ülkeler açsın. İngiltere, Rusya, Fransa'nın arşivlerini de. Meseleyi inceleyelim.' Eğer bizim devlet olarak bir hatamız var ise biz bu soncu kabul etmeye varız'' diye konuştu.

-''Kesinlikle böyle bir soykırım söz konusu değildir''

Bu girişime maalesef sonuç alamadıklarını belirten İşler, kendisinin de bu konuyu bir akademisyen olarak araştırdığını söyledi. İşler, şunları kaydetti:

''Rahatlıkla şunu söyleyebiliyorum ki kesinlikle böyle bir soykırım söz konusu değildir. Hatta devlet arşivlerinin yayınlamış olduğu Osmanlı belgelerinde 520 küsur bin Osmanlı vatandaşının, Müslüman tebanın Ermeni çetelerce öldürüldüğünün belgesi var. Bu belgeler arşivlerden çıkarılıp, bir cilt halinde yayınlandı. Dolayısıyla ortada belgeler var. Tarihe gittiğimiz zaman, arşive gittiğimiz zaman, belgelere baktığımız zaman bizim değil soykırım, kendimiz yapmak değil, kendimizin soykırıma ve katliama maruz kaldığını görüyoruz. Yarım milyondan fazla Müslüman'ın Türk, Kürt, Arap, hepsinin Ermeni çeteler tarafından öldürüldüğünün belgeleri var ve bu belgeler yayınlandı. Dolayısıyla geçmişte olanlar oldu ama geçmişin değerlendirmesini yapacak olan belgelerdir. Gelin belgeleri gözden geçirelim, açıklayalım ona göre bir karar verelim, bu meselenin astı astarı nedir hem biz öğrenelim hem bütün dünya öğrensin diyoruz. Fakat bu konuda ses çıkmıyor. Çünkü Ermeni Diasporasının Avrupa ülkelerinde, Amerika'da çok büyük bir etkisi var. Bu olayı oldu bittiye getirip, soykırım şeklinde bazı parlamentolardan geçirdiler. Şimdi her sene de Amerikan Parlamentosunda, Dışişleri Komitesinde bu tür kabuller oluyor ama biz ümit ederiz ki Senato bunu onaylamayacak, yine reddedecek. Çünkü bizim Amerika ile de dostane ilişkilerimiz var. Dolayısıyla biz Senato'nun bu komisyondan geçen tasarıyı onaylamayacağını ümit ediyoruz, temenni ediyoruz.''

-''Zamanlama manidar''

İşler, 'Anayasa Mahkemesinin HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanununa ilişkin verdiği kısmi iptal kararını' değerlendirmesinin istenmesi üzerine, şöyle konuştu:

''Anayasa Mahkemesi biliyorsunuz ki Yüksek Mahkeme. Kendisine yapılan müracaatı değerlendirecek ve değerlendirdi. Ama bu kararın açıklanmasının bu kadar hızlı olması ve zamanlamasını biraz manidar olarak değerlendiriyorum. Bakalım gerekçeli karar açıklansın, gerekçeleri gördükten sonra elbette ki daha detaylı değerlendirmeler yapılacaktır. Ama Anayasa Mahkemesinin kararları bağlayıcıdır. O konuda da herhangi bir tereddüt söz konusu değildir.''

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com