Başbakan Yardımcısı İşler:

Başbakan Yardımcısı İşler:
"Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de artık gergin ortamda yapılmaması lazım. Bu konudaki, cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda sicilimiz maalesef çok da iyi değil"

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gergin bir ortamda yapılmaması gerektiğini belirterek, "Daha önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye'de her zaman sıkıntılar oldu, gerginlikler oldu. Artık bunlara bir son vermenin zamanı geldi" dedi.

İşler, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na TOBB Başkanlığındaki makamında iadeyi ziyarette bulundu. 

Araya seçimlerin girmesinden dolayı ziyaretinin geciktiğini belirten İşler, görüşmede kendisine bağlı kurumlarla, TOBB arasındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi konusunu da  ele aldıklarını bildirdi. 

Gelecek dönemde de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile TİKA olarak iş dünyasının taleplerini, beklentilerini karşılamak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyleyen İşler, TOBB'un önemli bir kurum olduğunu vurguladı.

Yerel seçimler öncesinde siyasi ortamda bir takım sertliklerin, gerginliklerin olduğunu dile getiren İşler, şunları söyledi:

"30 Mart seçimlerinden öncesinde zaten yabancılar ve piyasalar seçim sonuçlarını üç aşağı beş yukarı gördükleri için borsada bir hareketlenme oldu. Borsada endeksin yükseldiğini gördük, kurlarda düşüş söz konusu oldu. Çok şükür 30 Mart seçimlerinden sonra da zaten milletimiz 'istikrar' dedi ve neticede döviz kurlarında 30 Mart öncesine aşağı yukarı döndük, borsada ciddi manada yükselişler var. Bu seçim sonuçları hakikaten bence ekonomi için ümit verici, teşvik edici bir sonuç olarak  ortaya çıktı."

- "Bu tür gerginliklerden hepimiz zarar görüyoruz"

Gerilim ve gerginlik ortamlarını iş dünyasının tasvip etmediği durumlar olarak nitelendiren İşler, Hisarcıklıoğlu'nun da bulunduğu TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'in eşbaşkanlığındaki Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi'nin bir girişim başlattığını hatırlattı.

Bu kapsamda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve muhalefet liderleriyle görüşüldüğünü hatırlatan İşler, şunları kaydetti:

"Hakikaten artık millet, ülke olarak bu gergin ortamlardan çıkmamız lazım. Geçtiğimizi yılın ortalarında ülkede bir takım olaylar oldu, Gezi olayları oldu ve ondan sonra ekonomik göstergelerde de ister istemez bir takım oynamalar oldu. Bu tür gerginliklerden hepimiz zarar görüyoruz. Dolayısıyla huzur, istikrar içinde eğer yolumuza devam edersek kazananlar da yine hepimiz olacağız, kazanan Türkiye olacak. Bunu hepimizin çok iyi bilmesi lazım. Bundan dolayı bizler huzurun, barışın, istikrarın sürmesi için hükümet olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Diğer muhalefet partilerin de aynı şekilde aynı hassasiyeti göstermesi ülkenin menfaati açısından olduğunu düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamının menfaatine olacağını düşünüyorum ve bu gerginliklere bir son vermemiz gerektiğini düşünüyorum."

-Cumhurbaşkanlığı seçimleri

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaştığını belirten İşler, "Bu cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de artık gergin ortamda yapılmaması lazım. Bu konudaki, cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda sicilimiz maalesef çok da iyi değil. Daha önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye'de her zaman sıkıntılar oldu, gerginlikler oldu. Artık bunlara bir son vermenin zamanı geldi diye düşünüyorum" dedi.

Yerel seçimlerde milletin 'Biz istikrar, huzur istiyoruz' mesajını hem iktidara hem de muhalefet partilerine verdiğini kaydeden İşler, "Sandığın vermiş olduğu mesajı bütün siyasi partilerin alması gerektiği kanaatindeyim" ifadelerini kullandı.

-TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, İşler'e yaptığı nezaket ziyaretinden dolayı iş dünyası adına teşekkür ettiğini belirtti.

İşler'in sorumluluk alanında olan  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile TİKA'nın hizmetlerinden bir Türk vatandaşı olarak gurur duyduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"TİKA'nın özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki hizmetleri, buralarda Türk bayrağının dalgalanması girişimcimize  pozitif destek verilmesi açısından çok önemli. Yurt dışındaki Türk girişimcilerin ve o ülke vatandaşlarının daha aktif olabilmesi noktasında müthiş çalışmalar yapılıyor. Önümüzdeki dönemde kurumsal olarak ilişkilerimizi daha da geliştirmeyi umuyoruz. Bu hizmetlerden dolayı Sayın Başbakan Yardımcımıza teşekkür ediyorum."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com