Başbakan Yardımcısı İşler, Almanya'da

Başbakan Yardımcısı İşler, Almanyada
Bakan İşler:

KÖLN (AA ) - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyareti konusunda Alman basınında çıkan haberlere ilişkin, muhatapları Alman hükümet yetkililerinin açıklamalarının gayet olumlu olduğunu söyledi. 

Başbakan Yardımcısı İşler ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyareti öncesi Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Merkezi'nde UETD yetkililerle görüştü ve basın açıklaması yaptı. 

İşler, Başbakan'ın gelişinden önce bugün bazı sivil toplum kuruluşları (STK) ile görüşeceklerini ve daha önce Almanya'da üzücü olaylar sonucu acı yaşayan iki aileyi ziyaret edeceklerini söyledi. 

UETD'nin, kurulduğu günden bu yana Avrupa'daki Türklerin yaşadıkları ülkelerde daha aktif olmaları, siyasi, sosyal ve ticari hayata katılmaları konusunda ciddi başarılar elde ettiğini ifade eden İşler, "Şimdi 10. yıl kutlamalarını Sayın Başbakanımızın katılımıyla inşallah cumartesi günü gerçekleştirmiş olacağız. Tabii daha önce Sayın UETD Başkanı'nın yapmış olduğu açıklamalardan aynı davetin Almanya Başbakanı Sayın Merkel'e de iletildiğini öğrendik. O da katılırsa çok daha farklı toplantı olur" dedi.

UETD'nin Avrupa'da yaşayan ve Avrupalı Türklerin sorunlarıyla birinci elden ilgilenen bir kuruluş olduğuna işaret eden İşler, hükümet olarak Avrupa'daki bütün sivil toplum örgütlerini destekleme konusunda çaba harcadıklarını söyledi.

Yarın düzenlenecek programa çok sayıda vatandaşın katılacağını ifade eden İşler, şöyle konuştu:

"Çok büyük bir katılım olacağı haberini aldık. Salonun dışına da taşmalar olacak. Salon kapasite olarak 20 bin kişi ancak tabii bir tarafın sahne olarak ayarlanmasıyla bu sayı biraz azalıyor. Ancak görkemli bir toplantı olacağını düşünüyorum. Daha önce de Sayın Başbakanımızın Avrupa'ya yaptığı ziyaretlerde Türk toplumuna hitap ettiğini biliyoruz. Büyük bir talep oluyor. Bu ziyaretler devlet millet bütünleşmesi açısından son derece önemli." 

- "Biz kimsenin yapacağı gösteriye karışmayız ancak sokakların terörize edilmemesi gerekir"

Başbakan Köln'deyken bazı protestoların düzenleneceği konusuna da değinen İşler, Almanya'nın demokratik bir ülke olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

"Tabii ki Almanya demokratik bir ülke. Herkes eğer bir şeyi protesto edecekse o hakkını da demokratik ülkelerde barışçıl yollarla kullanabilir. Biz kimsenin yapacağı gösteriye karışmayız ancak sokakların terörize edilmemesi gerekir. Zaten burada böyle bir şey yapma fırsatları bulacakları kanaatinde değilim. 

Ama Türkiye'de yine aynı şekilde sokakların terörize edilmemesi lazım. Son 1 yıl içerisinde, baktığımız zaman her fırsatta sokakların harekete geçirilmesi, sokakların terörize edilmesi olaylarını maalesef görüyoruz. Dün de bazı olaylar yaşandı. Bunlar bizim hükümet olarak tasvip etmediğimiz olaylar. Türkiye'nin huzura, sükuna ihtiyacı var. Birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. 77 milyon, aynı gemide yaşayan insanlarız, dolayısıyla geminin delinmemesi, su almaması gerekiyor."

İşler, ağustos ayında Türk halkının ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gideceğine ve Avrupa'da yaşayan vatandaşların da oy kullanabilecek olmasının önemine dikkati çekti.

Avrupa'daki Türk vatandaşların randevu sistemiyle oy kullanabileceğini anlatan İşler, 26 Temmuz-10 Ağustos tarihlerinde de Türkiye'ye gelen vatandaşların giriş kapılarında yine oy verebileceğini yineledi. 

Yarın düzenlenecek etkinliğin içeriğinin Soma'daki maden faciası sebebiyle değiştirildiğini ifade eden İşler, "Tabii ki bu kutlamalar daha farklı, görkemli ve coşkulu olacaktı. Ancak geçtiğimiz günlerde Soma'da yaşadığımız acı olaydan dolayı 301 canımızı yitirdik. Acılı aileler var, millet olarak çok üzüldük. Bundan dolayı tabii ki eğlence kısmı iptal edilmiş oldu. Fakat aylar öncesinden planlanan bir organize olması hasebiyle bu etkinliği de inşallah yarın gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Basın toplantısının ardından Bakan İşler, basın mensuplarının Başbakan Erdoğan'ın Almanya ziyareti öncesinde Alman basınında çıkan haberler ve bazı siyasilerin açıklamalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

- "Başbakanımız aleyhinde içeride ve dışarıda sistematik kampanya yürütüldüğünü görüyoruz"

AK Parti'nin 2011 yılında yüzde 50 oy almasından sonra, Başbakan aleyhinde içeride ve dışarıda sistematik kampanya yürütüldüğüne dikkati çeken İşler, şunları kaydetti:

"Sadece Almanya'da değil, tabii bu dünyanın diğer ülkelerinde de Avrupa'nın önde gelen ülkeleri olmak üzere, Amerika vesaire, Türkiye'de de bazı medya gruplarının Sayın Başbakanımızı itibarsızlaştırma, imajını zedeleme yönünde bir kampanya yürüttükleri çok aşikar. Milletimiz de bunun farkında. Biz de 30 Mart seçimleri öncesinde de bu noktaya çok vurgu yaptık ve milletimiz neticede bütün itibarsızlaştırma kampanyalarına rağmen 30 Mart'ta yine Sayın Başbakanımızın arkasında durmuştur ve onun yedirtilmeyeceği mesajını güçlü bir şekilde vermiştir." 

Başbakan Erdoğan'ın Almanya ziyaretiyle ilgili basında çıkan açıklamaların ve bazı siyasilerin yaptığı açıklamaların kendilerini bağlamadığını vurgulayan İşler, şöyle devam etti:

"Biz Türkiye ile Almanya arasında köklü ilişkiler olduğunu biliyoruz. Bizim yüzyıllara dayanan ilişkilerimiz var. Bundan 100 yıl önce asker arkadaşlığımız var, 50 yıl önce iş arkadaşlığımız var. Şimdi dostluklarımız, komşuluklarımız var. Dolayısıyla bu ilişkiler devam ediyor. Bizim muhatabımız Almanya hükümetidir. Hükümet yetkililerinin yapmış olduğu açıklamalar da gayet olumludur. Sayın Başbakanımızın ziyaretinin kendilerini memnun edeceğini, evsahipliği yapmaktan dolayı gurur duyacaklarını ifade ettiler.

 Sayın Başbakanımız da zaten daha önce de buralara geldi, buradaki vatandaşlarımıza hitap etti. Yine Sayın Başbakanımız burada halka hitap edecek ve ciddi bir devlet adamı, tecrübeli bir devlet adamı olarak da Sayın Başbakanımız nerede ne tür mesajlar vereceğini çok iyi bilen bir siyasetçidir. Dolayısıyla cumartesi gününü Sayın Başbakanımızın konuşmasını bekleyip göreceğiz. Elbette ki buradaki vatandaşlarımız da Sayın Başbakanımızın konuşmasını büyük bir iştiyakla beklemektedirler. İnşallah güzel bir toplantı olacağını düşünüyorum."

Bir gazetecinin, tepkilerin ardından Almanya gezisinin iptal edilmesi yönünde görüşmeler olup olmadığı yönündeki soruya da cevap veren İşler, basında çıkan haberleri provokatif olarak değerlendirdiklerini belirterek, toplantının aylar öncesinden planladığını ve Başbakan'ın gelmesini engelleyecek bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

- "Başbakanımızın cumhurbaşkanı adayını açıklamasını beklemiyorum"

İşler, Başbakan’ın AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayını Almanya'da açıklayıp açıklamayacağı sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

"Biliyorsunuz Sayın Başbakanımız AK Parti'nin adayının kim olacağı konusunda epey zamandır istişareleri yürütüyor. Çeşitli toplantılar, görüşmeler yapıldı ancak henüz bu görüşmeler sonuçlanmadı. Dolayısıyla Sayın Başbakan, AK Parti'nin adayını uygun gördüğü bir zamanda açıklayacak.

Ancak ben doğrusu burada bir sürpriz beklemiyorum, bekleyip göreceğiz. Muhtemelen haziran ayına sarkacak, durum bunu gösteriyor. Biliyorsunuz bir de muhalefetin aday arayışları var. Bakalım onlar ne karar verecek, kimleri aday gösterecekler. Herhalde önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde adaylar netleşmeye başlayacak."

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik de cumartesi günü saat 14.00'ten itibaren etkinliğin yapılacağı salona girişlerin başlayacağını söyledi.

Programın Türkiye'den gelen bakanların ve Başbakan'ın konuşmalarıyla devam edeceğini aktaran Çelik, UETD üyelerini ve programlara katılacakları sağduyulu olmaya davet etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com