Başbakan Yardımcısı İşler, Kosova'da

Başbakan Yardımcısı İşler, Kosovada
İşler, Priştine'deki Fatih Camisi'nin TİKA tarafından gerçekleştirilen çevre düzenlemesi açılış törenine katıldı

PRİŞTİNE (AA) - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Kosova'daki temasları kapsamında, tarihi Fatih Camisi’nin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen çevre düzenlemesinin açılış törenine katıldı.

Priştine'de, 1460-1461 yıllarında inşa edilen ve daha önce TİKA tarafından restore edilen Fatih Camisi'nin bahçe düzenlemesi ve şadırvanının hizmete açılması dolayısıyla düzenlenen törene ayrıca Kosova İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Naim Terneva ve Türk asıllı Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar katıldı.

İşler, törende yaptığı konuşmada, restore edilen caminin 2010 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldığını hatırlatarak, “Restorasyonu yapılan caminin çevre düzenlemesi yapılmamıştı. Şimdi şadırvanı ve çevre düzenlemesiyle bu proje tamamlanmış oldu” dedi.

Caminin, inşa edildiği günden itibaren dostluk ve kardeşliğin sembolü olarak bugüne geldiğini kaydeden İşler, “TİKA’nın başarılı çalışması ve kıymet bilen Kosova halkının hassasiyeti sayesinde, bu cami nice asırlar Kosova halkına hizmet edecektir” diye konuştu.

“Tarihten gelen kardeşliğimiz, dostluğumuz var” diyen İşler, Türkiye olarak, acı gününde de tatlı gününde de Kosova halkının yanında olacaklarını ifade etti.

- “Türkiye’ye minnettarız”

Kosova İslam Birliği Başkanı Terneva da komünist yönetim döneminde Kosova’daki birçok ibadethanenin yıkıldığını hatırlatarak, asırlık Fatih Camisi'ni restore ederek Kosova halkına kazandıran Türkiye’ye minnettar olduklarını belirtti.

Kosova’nın artık bağımsız bir devlet olduğunu kaydeden Terneva, “Bugün dostlarımız bizimle bize yardım için burada” dedi.

İşler daha sonra, restorasyonu TİKA tarafından yapılacak tarihi Yaşar Paşa Camisi’ni gezdi, TİKA yetkililerden restorasyon projesi hakkında bilgi aldı. Ardından, restorasyonu devam eden Sultan Murad Camisi’ne geçen İşler, burada da incelemelerde bulundu. İşler son olarak, restorasyonu TİKA tarafından yapılan tarihi Lokaç Çeşmesi’ndeki çalışmaları inceledi, yetkililerden restorasyon hakkında bilgi aldı.

İşler ayrıca İslam Birliği Başkanı Terneva ile bir görüşme gerçekleştirdi. Kosova İslam Birliği'ndeki görüşme basına kapalı yapıldı.

İşler’e ziyareti sırasında TBMM Avrupa Birliği (AB) Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Tekelioğlu, milletvekilleri Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Tülay Selamoğlu, Gülay Dalyan, Özcan Yeniçeri, Mehmet Günal, TİKA Başkanı Serdar Çam ile Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan da eşlik ediyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com