Başbakan Yardımcısı İşler Van'da

Başbakan Yardımcısı İşler Vanda
İşler:

VAN (AA) - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, "17 Aralık'ta bir paralel yapı, çete, devletin kurumlarına sirayet etti, bir yerlerden emir alarak harekete geçti ve devleti çökertme, yargı yoluyla hükümete darbe yapma girişiminde bulundu ama başaramadılar" dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Van'a gelen Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Ferit Melen Havalimanında Vali Aydın Nezih Doğan, AK Parti Van milletvekilleri Burhan Kayatürk, Gülşen Orhan, Fatih Çiftçi ve Mustafa Bilici, İl Jandarma Komutanı İrfan Kızılaslan, AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Nuri Gülaçar ile partililer tarafından karşılandı.

Burada bir süre dinlendikten sonra AK Parti İpekyolu İlçe Başkanlığı seçim bürosunun açılışına katılan İşler, gösterdikleri coşkulu karşılamadan dolayı Van halkına teşekkür etti.

İşler, iktidara geldikleri zaman 'tek millet, tek bayrak, tek devlet ve kardeşlik' dediklerini, bunu gerçekleştirmek için de ilk iş olarak bölgedeki OHAL uygulamasını kaldırdıklarını anımsatarak, halkla her zaman bir arada olduklarını söyledi.

Geçmişte, tek parti dönemlerinde yapılan yanlışları teker teker kaldırmanın kendilerine nasip olduğunu vurgulayan İşler, şöyle konuştu:

"Sizler ve başka bölgelerdeki insanlar sıkıntı yaşadı. CHP geçmişte ülkeye büyük acılar yaşattı. Başbakan 2005 yılında Diyarbakır'a giderek 'Kürt sorunu vardır' diyerek helalleşme sürecini başlattı. Ret ve inkar politikalarını kaldırarak 2009 yılında Milli Birlik Projemizi başlattık. 2013 yılında da çözüm sürecini başlattık ve akan kanın durması için en önemli adımı attık. Son bir yıldır artık kan ve gözyaşı akmıyor, analar ağlamıyor. Biz çözüm sürecini başlattıktan sonra milletvekilleriyle Diyarbakır'a, Batman'a, Siirt'e ve bölge illerine gittik. Buralarda insanların barışa susamışlığını, yüzünün güldüğünü gördük. 30 yıldır süren acıların son bulması gerekiyordu bunu sonlandırmak da dünya lideri Erdoğan'a nasip oldu. Bundan sonra kan ve gözyaşı akmayacak, kin olmayacak, kardeşlik, birlik ve beraberlik olacak. Bizler bir ve beraber olursak güçlü oluruz, gelişir ve kalkınırız. 2012 yılından bu yana sürekli kalkınıyor ve büyüyoruz."

-Van depremi

2011 yılında meydana gelen depremler nedeniyle Van'da çok büyük acıların yaşandığını, insanların evlerinin yıkıldığını hatırlatan İşler, güçlü bir iktidarın yönetimde olmasının sonucunda 10 ay gibi kısa sürede konutların tamamlandığını ve insanlara teslim edildiğini dile getirdi.

 

İşler, 1999'daki Marmara depreminde hükümetin yok olduğunu, insanların büyük sıkıntılar yaşadığını ancak Van'daki depremde güçlü bir iktidarla yaraların sarıldığını, insanların sıcak yuvalarında oturmaya başladığını bildirerek, iktidara geldikten sonra bölgeye hizmetleri akıttıklarını, 6 bin 200 olan kentteki öğretmen sayısını 12 bin 292'ye yükselttiklerini, 15 olan ambulans sayısını 57'ye çıkarttıklarını ve Van'ı büyükşehir yaptıklarını ifade etti.

-Demokratikleşme paketi

Hazırladıkları demokratikleşme paketini hafta sonu meclisten geçirdiklerini ve bundan böyle farklı dil ve lehçelerde okulların açılabileceğini, eş başkanlık sisteminin uygulanabileceğini, bölgede büyük sıkıntılara neden olan köy isimlerinin vatandaşların talep etmesi durumunda değiştirilebileceğini anlatan İşler, şunları kaydetti:

"Ret politikalarını kaldırdık ve Kürt kardeşlerimiz göğsünü gere gere, 'biz de birinci sınıf vatandaşız' diye dolaşabiliyor. Üniversitelerdeki başörtüsü zulmünü kaldırdık şimdi de kamu kurumlarındaki başörtüsü zulmünü ortadan kaldırdık. Van'a 11 yıl içinde 14 milyar lira yatırım yapıldı. Van her zaman bizim dönemimizde en büyük yatırımları aldı. Bu ülkeyi kalkındırmak için kolları sıvadık. 2002'de oy oranımız 34,5. Milletimiz bize kredi verdi. Biz beklentileri gerçekleştirdik. Başbakan Diyarbakır'da 'Kürt sorunu vardır' dedi, gerekli adımları attı ve meseleyi çözdü. Ekonomi çökmüştü, ekonomiyi sağlam zeminlere oturttuk. Yollarımızı yaptık. Bütün bunları gerçekleştirdik, milli geliri yükselttik ve 2023 hedeflerinde Türkiye'yi 2,5 kat büyütmeyi vadettik. Eskiden uçaklara zenginler biniyordu, şimdi herkes binebiliyor. Otobüs fiyatına yolculuk yapabiliyorsunuz."

-"2011 yılından sonra düğmeye basıldı"

İşler, bu çalışmaları yaparken birçok engellemelerle karşılaştıklarını, özellikle 2007 yılında Cumhurbaşkanının eşinin başörtülü olması nedeniyle seçtirilmediğini ve e-muhtıra yayınlandığını anımsatarak, bu durumu protesto edip erken seçim kararı aldıklarını ve çok büyük oy alarak halkın güvenine layık olduklarını, bunun da birilerini rahatsız ettiğini belirtti.

Yaşanan gelişmelerden birilerinin rahatsız olduğuna ve 2011 yılından sonra düğmeye basıldığına işaret eden İşler, "Geçmişte oynanan oyunları yeniden sahneye sürdüler. Başbakanın diktatör olduğunu söylediler, iftiralarla, yalanlarla itibarını zedelemeye çalıştılar. Çünkü Erdoğan ismi bütün dünyada karşılığı olan bir isimdi ve karalamaya çalıştılar. Başarılı olamadılar, 2013 Haziran ayında Gezi olaylarını başlattılar. Canlı yayınlarla Türkiye yanıyor intibası uyandırmaya çalıştılar. Çok şükür onu da başaramadılar ve 17 Aralık, 25 Aralık operasyonlarını başlattılar. Siyasi kriz çıkaramayanlar ekonomik kriz çıkarmaya çalıştılar" ifadelerini kullandı.

-17 Aralık operasyonu

İşler, bu kesimlerin tüm çabalarına rağmen başarısız olduklarını ve yapılan tüm anketlerde AK Parti'nin birinci sırada yer aldığını, 30 Mart seçimlerinde de oylarını artırarak zafere ulaşacaklarını bildirerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"17 Aralık'ta bir paralel yapı, çete, devletin kurumlarına sirayet etti, bir yerlerden emir alarak hareket geçti ve devleti çökertme, yargı yoluyla hükümete darbe yapma girişiminde bulundu ama başaramadılar. Sizden aldığımız güçle iktidar yetkisini sonuna kadar kullanıyoruz. Geçmişte aciz iktidarlar vardı onlara birileri talimat verdiği zaman hazır ola geçer ve onların dediğini yapardı. Ama gücünü milleti için kullanan bir Başbakanımız var ve yetkisini sonuna kadar kullanıyor, kimseye pirim vermeden yoluna devam ediyor. İktidara geldiğimizde çetelerden geçilmiyordu ve ülkeyi biz kurtardık. Bu çeteyle karşılaştık, bu çetenin de devletin içinde bertaraf edilmesi için sizlerin desteğine ihtiyacımız var ve güçlü bir destek bekliyoruz."

Konuşmasının ardından İpekyolu seçim bürosunun açılışını yapan İşler, Muradiye ilçesine gitti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com