Başbakan Yardımcısı İşler Van'da

Başbakan Yardımcısı İşler Vanda
İşler:

VAN (AA) - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, din görevlilerine seslenerek, "Fakülteler size sadece anahtarı verir. Ama yan gelip yatar, yeni bilgi arayışı içinde olmazsanız halka bir şey veremezsiniz" dedi.

Başbakan Yardımcısı İşler, İl Müftülüğü tarafından din adamları ve Kur'an kursu eğitmenlerine yönelik düzenlenen "Çocuk istismarı ve aile içi mahremiyet" konulu eğitim seminerine katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görevli uzman Fatma Dönmez tarafından verilen seminerde konuşan İşler, toplumda din görevlilerinin çok önemli bir görev ve misyon üstlendiğini söyledi. 

Toplumda, çocuk istismarı başta olmak üzere birçok sorunun altında düzgün bir din anlayışının olmaması yattığını, bunu insanlara anlatarak sorunların giderilmesini sağlayacak olanların da din adamları olduğunu belirten İşler, "Bu nedenle sizlerin sorumluluğunu büyük görüyorum ve bunu yerine getireceğinizi ümit ediyorum. Bunu başaramazsak çocuk istismarı başta olmak üzere tüm sorunlarla yıllarca karşı karşıya kalacağız" diye konuştu.

Asrı Saadet'e bakıldığında insanların Kur'an'a nasıl sarıldığını ve nasıl yaşadığını görmenin mümkün olduğunu anlatan İşler, şunları kaydetti:

"Kur'an-ı Kerim, güzel hafızların sesinden dinlenmek için değil, anlamak ve yaşamak için indirildi. Sahabeler, Kur'an-ı Kerim'i bölüm bölüm ezberledi, ezberledikleri kısmı hayatlarında uyguladıktan sonra yeni bölümlere geçti. Din görevlilerinin de çağın anlayışına uygun olarak Peygamber'i, Kur'an'ı ve sünneti vatandaşlara anlatmaları gerekiyor. Kur'an-ı Kerim'in anlaşılmaya ihtiyacı var. Bunu sağlayacak olan din görevlileridir. Kur'an'ı öğretmenin yanında insanlara okuma yazma, adap öğretiyorsunuz. Hitap ettiğiniz kesime önemli bilgileri aktarıyorsunuz ve toplumu yetiştiriyorsunuz. Hocalarımıza önemli görevler düşüyor. Bunun için kendinizi çok iyi yetiştirmeniz gerekir.

Fakülteler size sadece anahtarı verir. Ama yan gelip yatar, yeni bilgi arayışı içinde olmazsanız halka bir şey veremezsiniz. Kendinizi yenilemeniz lazım. Bu iş için yeterince vaktinizin olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla kendinizi iyi yetiştirme ve halkı doğru bilgilendirme noktasında çok çaba sarf edebileceğinizi düşünüyorum. Kur'an-ı Kerim güzel kaplarda duvara asmak için, mezarlıklarda okumak için indirilmemiştir. Yaşamak, anlamak için indirilmiştir. Halkımızı bu yönde teşvik ederseniz sevapların en büyüğünü kazanmış olursunuz." 

İşler, cehaletin, insanların başına çeşitli işler açtığını bildirerek, bu nedenle özellikle kadın din görevlilerinin irşat faaliyetlerinde aktif olmaları gerektiğini dile getirdi.

-Çocuk istismarı

Çocuk istismarı ve küçük yaşta nikah meselesine dikkati çeken İşler, şöyle konuştu:

"Türk Ceza Kanununa göre 18 yaşından küçüklere resmi nikah kıyılması söz konusu değil. Kıyanlar hakkında da cezai yaptırımlar var. Bizim başkanlığımızın da bu konuda yaptığı açıklamalar ortada. Resmi nikah olmayana dini nikah kıyılmıyor. Başkanlık olarak, hükümet olarak bu tür uygulamalara karşıyız. Bazıları kaçamak olarak yapabiliyor. Bunlara da kesinlikle pirim verilmiyor ve hayata geçirilmiyor. Bu yanlış uygulamalara sizler bulunduğunuz çevrelerde ağırlık verin. İnşallah bu tür yanlış uygulama ve cehalet örneklerinden kurtuluruz diyorum."

İşler'e, konuşmasının ardından Van İl Müftülüğünce hat sanatıyla isminin yazıldığı tablo hediye edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com