Başbakan Yardımcısı İşler Van'da

Başbakan Yardımcısı İşler Vanda
Başbakan Yardımcısı İşler, Muradiye ilçesinde BDP'lilerin partilerine yönelik saldırısına ilişkin, "Bizim örfümüzde, adetimizde misafire 'hoş geldiniz' denir, güller atılır. Taş atılmaz, sopa atılmaz. Bu örfümüze de adetimize de insanlığa da terstir"

VAN (AA) - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Muradiye ilçesinde BDP'lilerin partilerine yönelik saldırısına ilişkin, "Bizim örfümüzde, adetimizde misafire 'hoş geldiniz' denir, güller atılır. Taş atılmaz, sopa atılmaz. Bu örfümüze de adetimize de insanlığa da terstir" dedi.

Van'ın İpekyolu ile Çaldıran ve Muradiye ilçelerindeki seçim bürolarının açılış törenine katılan Başbakan Yardımcısı İşler, daha sonra Vali Aydın Nezih Doğan, AK Parti Van milletvekilleri Burhan Kayatürk, Mustafa Bilici, Fatih Çiftci, Gülşen Orhan ve AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Nuri Gülaçar ile taziye ziyaretine gitti.

Bir süre önce geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybeden Himmet Yeşilbaş'ın ailesine taziyelerini bildiren Başbakan Yardımcısı İşler, Muradiye ilçesinde BDP'lilerin partilerine yönelik gerçekleştirdiği saldırıyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Sabah saatlerinde, İpekyolu ilçesinde seçim bürosu açılışını gerçekleştirdiklerini anımsatan İşler, buradaki programa katılan bir vatandaşın, açılış sonrası başka bir mahallede darp edildiğini ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığını söyledi.

Bu tür olayların yaşanmasından duyduğu üzüntüyü dile getiren İşler, şöyle konuştu:

"Çaldıran'dan Muradiye'ye gittiğimizde de birtakım taşlı saldırı oldu. Bu da son derece çirkin bir saldırıydı. Muradiye'ye gittiğimde şunu öğrendim. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir başbakan yardımcısı ilçeyi ziyaret ediyor. Bizim örfümüzde, adetimizde misafire 'hoş geldiniz' denir, güller atılır. Taş atılmaz, sopa atılmaz. Bu örfümüze de adetimize de insanlığa da terstir. Türk örfünde de Kürt örfünde de böyle bir şey söz konusu değil. Kaldı ki burada biz demokratik yarış içindeyiz. Bu yarışta centilmenlik gerekir. Ama yapılan saldırılardan anlıyoruz ki BDP ciddi şekilde kan kaybetmekte, bunun acısını da bu tür saldırılarla çıkarıyor. Daha önce de bu konuda büyükşehir belediye başkan adayımıza böyle bir saldırı olmuştu."

İşler, partilerine yönelik saldırılara rağmen mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerine, dik duran bir liderin arkasında, demokrasi mücadelesine devam edeceklerine dikkati çekerek, "Bizim BDP'li kardeşlerimize tavsiyemiz akıllı olsunlar, centilmen olsunlar, öyle saldırarak oylarını artıracaklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Onun için beyefendi olsunlar, yarışı 30 Mart'a kadar huzur ve barış içinde götürelim" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com