‘Başbakan yasayı kendisi için çıkardı’

‘Başbakan yasayı kendisi için çıkardı’
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök sansursuzhaber.com’a gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gök, MİT Kanunu’nda yapılan değişiklikle ilgili ‘Başbakan soruşturmanın kendisine uzanacağını gördüğü için bu yasayı çıkarmıştır” dedi.


Sansursuzhaber.com/ÖZELCHP MİT Kanunu değişikliğine tepki göstermeye devam ediyor. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök konuyu sansursuzhaber.com’a değerlendirirken, “Hukuk tarihimize kara bir leke olarak kalacaktır” yorumunu yaptı. Gök, “Bu alelacele ortaya çıkarılan bir yasa olarak önümüze geldi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yapmış olduğu ve basına da yansıyan açıklamalarında MİT mensuplarının suça karıştıklarına, suç örgütünü yönlendirdiklerine  dair deliller olduğundan bahsedildi. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu değerlendirmeleri çok önemlidir.  Bu soruşturma başlatılan MİT mensuplarının tamamı Başbakan’a yakın isimlerdir. Nitekim Başbakan bu sürecin kendisine de uzanacağını gördüğü için alelacele bu yasayı çıkartmak suretiyle esasında MİT mensuplarını değil kendisini koruma kararı çıkarmıştır.”

VİDEO İÇİN TIKLAYIN


“Bu bir çete kanunudur” diyen Gök sözlerine şöyle devam etti: “Bu kanun Başbakan’a kendine çete yaratma olanağı vermektedir. MİT mensuplarının, Başbakan’ın görevlendireceği kişilerin Türkiye’de kim bilir hangi yasadışı işlere karışacağı ve bunlar bilindiği halde Başbakanın buna izin vermemesi suretiyle bu olayların da faili meçhul olarak kalacağı ortaya çıkmıştır.”

‘Başbakan kendisini korumak istiyor’

Levent Gök, “Başbakan aslında bu yasayla kendini korumak istemektedir” diyerek, “Türkiye bu yasayla çok ciddi bir hukuk faciası yaşamıştır. Bir siyasal iktidarın hukuk tanımaz bir şekilde kendi çıkarları doğrultusunda kendilerine yönelecek herhangi bir suçlamayı engellemek koşuluyla, alelacele çıkartılmış bir yasa olarak, hukuk tarihimize kara bir leke olarak kalacaktır. Diliyorum ki Cumhurbaşkanı bu yasayı veto eder ama bundan da hiç ümitli değilim. Bu gelişmeleri gördükten sonra elbette biz de CHP olarak bu yasayı bir an önce anayasa mahkemesine götürmek için hukuki çalışmalarımızı sürdüreceğiz” yorumunda bulundu.

‘Soruşturma Başbakan’a kadar uzayacaktı’

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un istifasını da değerlendiren Gök, “Demokrasiyi özümsemiş ülkelerde buna benzer hadiseler kamuoyunun tepkisini çekiyor. Türkiye’nin bu konuda ne yazık ki sicili bozuk ve Türkiye bu konuda sınıfta kalan bir ülke. Bunun göz göre göre yapılıyor olması utanç verici bir manzaradır. Türkiye’nin daha gerçek demokrasiyle tanışması için uzun yıllar geçmesi gerektiği anlaşılıyor. Bu AKP iktidarının  da demokrasiye ne kadar köstek olduğu ortada. Bir yanda Alman Cumhurbaşkanı’nın tavrı bir yanda da suça karıştığı en yetkili ağızlar tarafında ifade edilmiş kamuoyu yöneticilerine karşı, MİT yöneticilerine karşı yapılan bir soruşturmada Başbakanın tavrı. Bu talimatları veren Başbakan’dı. Bu soruşturmanın ucu Başbakan’a kadar uzayacaktı. Zannediyorlar ki kendi ilerini yargıdan kaçıracaklar. Kamuoyu vicdanında mahkum olmuşlardır” dedi.

Haber: SERAP BELOVACIKLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com