Başbakan yine küsecek!

Başbakan yine küsecek!
İETT arazisinin imar planında belirlenen emsal ve yüksekliğin Başbakan’ın yaptığı uyarıya aykırı olduğu ortaya çıktı.

Bir bölümü Şişli’de, bir bölümü Kâğıthane’de bulunan toplam 46 bin metrekarelik İETT arazisi için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, en son 1/1000 ölçekli uygulama imar planını onayladı.
 
Arazi için daha önce hazırlanan imar planı değişikliğini mahkemeye taşıyan Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, yeni imar planında belirlenen emsal ve yüksekliğin, Başbakan’ın yaptığı “Emsali ve yüksekliği artırmayın” uyarısına aykırı olduğunu söyleyerek tekrar yargıya gideceklerini söyledi.
 
800 milyon dolara Dubai Şeyhi El Maktum’a ihale edilen ancak meslek odalarının açtığı davalar nedeniyle satışı gerçekleştirilemeyen arazi için hazırlanan uygulama planına göre yapılabilecek otel, iş merkezi, rezidans, AVM’nin yükseklik sınırlaması olmayacak.
 
Çünkü yapılanma koşullarında emsal 3, yükseklik ise “serbest” olarak belirlendi. Bodrum katlar emsale dahil edilmedi, en fazla 3 bodrum katının iskân edilebileceği kaydedildi. Kurumlardan uygun görüş alınması halinde zeminaltı otopark düzenlemesi yapılabileceği, metro istasyonu ile bağlantının sağlanabileceği belirtildi.
 
Muhcu, İBB’nin açtıkları davayı geçersiz kılmak için eski planları devreye soktuğunu söyledi. Muhcu, deprem sonrası halkın toplanacağı tek yer olan arazinin park alanı olarak düzenlenmesi talebini yineledi. Muhcu, sadece zeminin üstünde 150 bin metrekarelik yapılaşma öngörüldüğünü söyledi.
 
Zemin altında gerçekleştirilecek yapılaşma ile emsalin 3’ten 9-10’a çıktığına dikkat çeken Muhcu, “Yoğunluk hesabı yeşil alana terk edilmesi gereken alanlar terk edilmeden yapılmış. Başbakan emsal 3’ü geçmesin deyip yüksek yapıları eleştirdi. Bu karar Başbakan’ın uyarılarına da aykırılıklar taşıyor” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com