Başbakan'a irtica sorusu

Başbakan'a irtica sorusu
CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Başbakan Erdoğan'a, 2000 ve 2004 yıllarında Genelkurmay Başkanlığı'na gönderilen İrticai Faaliyetlere Karşı Yürütülecek Mücadele Stratejisi ile Ek Eylem Planı'nı sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Başbakan Erdoğan'a, 2000 ve 2004 yıllarında Genelkurmay Başkanlığı'na gönderilen İrticai Faaliyetlere Karşı Yürütülecek Mücadele Stratejisi ile Ek Eylem Planı'nı sordu.

Özgündüz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Önergesinde, Başbakanlık tarafından 18 Mayıs 2000 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'na gönderilen "İrticai Faaliyetlere Karşı Yürütülecek Mücadele Stratejisi"nin yanında 28 Ekim 2004 tarihli "İrticai Faaliyetlere Karşı Yürütülecek Mücadele Stratejisine Ek Eylem Planı" ile Başbakanlık tarafından, Genelkurmay Başkanlığı'na irticayla mücadele konusunda görevler verildiğini belirten Özgündüz, ancak "Ek Eylem Planı"na ilişkin aydınlanmamış çok sayıda nokta bulunduğunu ifade etti. Önergesinde, bu planların orijinal nüshasından alınan birer örneklerinin gönderilmesini isteyen Özgündüz Başbakan'a şu soruları yöneltti:

"28 Ekim 2004 tarihli "İrticai Faaliyetlere Karşı Yürütülecek Mücadele Stratejisine Ek Eylem Planı', hangi plana ekleme yapma amacıyla hazırlanmıştır? İlgili planın, 18 Mayıs 2000 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'na gönderilen "İrticai Faaliyetlere Karşı Yürütülecek Mücadele Stratejisi'ne ek olarak hazırlandığı doğru mudur?

28 Ekim 2004 tarihli "İrticai Faaliyetlere Karşı Yürütülecek Mücadele Stratejisine Ek Eylem Planı', eski plan ya da planlara ek yaptığına göre, bu ihtiyaç hangi nedenlerden kaynaklanmıştır? Eski plan ya da planlara neler eklemiş ve ne gibi değişiklikler, güncellemeler yapılmıştır?
2004 tarihli Ek Eylem Planı'na göre kaç kamu personeli hakkında irticai eylemlerinden dolayı disiplin, atama ve\veya yer değiştirme işlemleri yapılmıştır?

Başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere, diğer Bakanlıkların merkez ve taşra örgütleri; bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarına bu plan doğrultusunda herhangi bir genelge ya da talimat gönderilmiş midir? Gönderilmiş ise bu genelge ya da talimatların ayrıntıları nelerdir? Bu kurum ve kuruluşlardan neler talep edilmiştir? Karşılığında alınan bilgilere dayanılarak ne gibi işlemler yapılmıştır?

Genelkurmay Başkanlığı, Başbakanlığınızdan gönderilen 2004 tarihli plana göre ne gibi işlemler yapmıştır?

İrtica ile eylem planı gibi konuların gündemde yoğun yer tuttuğu günlerde, eğer gönderilmişse bu planlarla ilgili genelge ve talimatların, ayrıca hem 2000 hem de 2004 tarihli planların kamuoyuna açıklanması düşünülmekte midir?"   (EAK)

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com