Başbakan'a Kimyasal Koruma!

Başbakan'a Kimyasal Koruma!
Başbakan'ın Adana programında koruma halkasına dahil olan kimsayal, biyolojik ve nükleer saldırılara karşı özel hazırlanmış kamyon dikkat çekti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Adana programında koruma halkasına dahil olan kimsayal, biyolojik ve nükleer saldırılara karşı özel hazırlanmış kamyon dikkat çekti. Bu kamyonun, Adana İl Afet Arama Kurtarma Birliği'nce tasarlandığı ve 6 yıldan beri kurum bünyesinde olduğu belirtildi.

Kimyasal ve biyolojik kirlilik şüphesi bulunan bölgelerde kullanılmak üzere tasarlanan kamyon, tek başına bir laboratuvar özelliği taşıyor. Üzerindeki sensorlar aracılığıyla kirlenme şüphesi bulunan bölgeden aldığı hava numunesini tahlil edip, verileri bilgisayar ortamına aktaran, görev yapacak personelin çalışma ortamını sağlayan kamyonun, Türkiye'de eşi ve benzeri olmadığı kaydedildi. İl Afet Müdürlüğü'ne bağlı Arama Kurtarma Birliği'nce tasarlanan ve 2006'da yaklaşık 600 bin liraya mal olan kamyonda görev yapan personel de özel eğitimli. Kimyasal ve biyolojik maddelerden korunmak amacıyla hazırlanan kıyafetlerini giyen personel, özel cihazlarla, kamyonun kirlilik saptadığı alanda detaylı tarama yapıyor. Kirlenmenin kaynağını ve etki alanını saptayan arama timleri, aldıkları numuneleri laboratuvarlara gönderip, kirlenmeye neden olan maddenin cinsini ve oranını buluyor.

KİMYASAL SUYLA DUŞ

Özel hava filtresi sayesinde kimsayal gazların girmesi imkansız olan kamyon, arazi çalışmasına çıkacak personel için de kolaylık sağlıyor. Kirli bölgede çalışmasını tamamlayan personel, kamyonun kumanda merkezine geçmeden önce, arındırılmış odaya girip, kıyafetini çıkartıp, kimyasal su ile duş alıyor. Kimyasala karşı duyarlı sensorler tarafından kumanda edilen duş kabininin kapısı, personel tamamen temizlenmeden açılmıyor. Temizlenen personel, otomatik kapının açılmasıyla kamyonun ana merkezine girebiliyor.

Adana Valiliği'ne bağlı çalışan Arama Kurtarma Birliği'nin kontrolündeki kamyon, İl Güvenlik Komisyonu'nun uygun gördüğü ve istediği durumlarda görev alabiliyor. Kimyasal veya biyolojik tehdit ihtimaline karşı hazır bekletilen kamyon, toplumsal olaylar, miting, maç veya konserlerde bile görev yapabilecek hareket kabiliyetine sahip.

 

 

 

 

  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com