Başbakan'a örtülü ödenek sorusu

Başbakan'a örtülü ödenek sorusu
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan'a, "Örtülü ödenekten silah alımı yapılmış mıdır? Yapılmış ise bu silahlar halen yurt içinde mi kullanılmaktadır? Emniyet veya ordu envanterine bu silahlar kaydedilmiş midir?" diye sordu.
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı'na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
 
"Bu yılın ilk altı ayında, her zaman olduğu gibi gizli örtülü ödenek yeni bir rekora imza atmış, 431 Milyon TL ulaşarak bir önceki yılın aynı dönemine göre 135 Milyon Lira artmıştır" diyen Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:
 
"2007 - 2012 yılları arasında örtülü ödenekten kullanılan kaynak miktarı ve yıllara göre dağılımı nedir?
 
Örtülü ödenekten harcama yapabilmek için 3 imza gerektiği, buna rağmen bu ödeneğin sadece sizin yetkinize dayanarak kullandığı iddiası doğru mudur?
 
Maliye Bakanı ve ilgili bakanın imzasının olmadığı halde kullanılan ödenek sayısı nedir? Bu ödeneklerin toplam miktarı nedir? Hangi tarihlerde ne amaçla kullanılmıştır?
Bu artış ödeneğin amacı dışı kullanımının yaygın hale gelmesinden mi kaynaklanmaktadır?
 
Örtülü ödenekten yararlanan kurum veya bakanlıklar var mıdır? Varsa bu kurum veya bakanlıklar nelerdir? Ne amaçla örtülü ödenek kullanılmıştır? Kullanılan maddi miktar ve kullanıldığı tarih nedir?
 
Örtülü ödenekten amacı dışında kullanım varsa sorumlular hakkında ne tür bir işlem yapılacaktır? Kanuna aykırı ve amacı dışında kullanılan bu kaynak geri alınacak mıdır? 

2002 genel seçimlerinde halka hesap veren bir yönetim anlayışına sahip olacağınızın sözünü vermiştiniz. Göreve geldiğiniz bu günden itibaren örtülü ödenekler üzerinden nerelere ne amaçlarla ne kadar maddi kaynak harcadınız?
 
Örtülü ödenekten ülke dışında kullanıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise hangi ülkelere hangi amaçla ve hangi tarihte kullanılmıştır? Kullanıldıysa bu ödeneklerin toplam miktarı nedir?
 
Başbakanlık için yeni yapılacak konutta örtülü ödeneğin kullanılacağı iddiaları doğru mudur? Suriye'de muhalif olarak adlandırılan gruplara örtülü ödenek üzerinden yardım yapıldığı iddiaları doğru mudur?" (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com