Başbakan'a rağmen ABD'de tatbikat

Başbakan'a rağmen ABD'de tatbikat
Başbakan’ın Eylül ayında ABD Büyükelçisi Ricciardone’nin “askerinize eğitim verebiliriz” açıklamalarına cevaben Öcalan ile Bin Ladin’i karşılaştırarak “Biri dağda biri mağarada” benzetmesi yapmasına rağmen Türk askerleri ABD’ye eğitime gönderildi.

Başbakan’a rağmen yeşil bereliler Amerika’da tatbikatta…

Geçen hafta TBMM Dışişleri Komisyonu’nda büyük tartışmalara yol açan ve Genelkurmay yetkililerinin “derin konular” diyerek bilgi vermeyi reddettiği Türk ve Amerikan özel kuvvetlerinin yürüttükleri gizli tatbikatın detayları ortaya çıktı.

"BU DAHA BAŞLANGIÇ"

Ve 10-28 Eylül’de ABD’nin Colorado Kenti’ndeki Amerikan Kara Kuvvetleri’ne ait Fort Carson Üssü’nde yapılan tatbikatın, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone’nin “Usame Bin Ladin operasyonunda uygulanan taktikleri Türkiye’ye önerdik” diyerek, ekim ayında açıkladığı iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin başlangıcı olduğu ortaya çıktı.
 
Amerikalı yetkililer, iki tarafın askerleri arasında uyum sağlamayı amaçladıklarını belirterek, bundan sonraki tatbikatlarda sofistike eğitimler uygulanacağını ve Usame Bin Ladin’e uygulanan tarzda karmaşık ortak planların ele alınabileceğini ifade ettiler.T ürk özel kuvvetleri, Amerikan yeşil berelileri ile üç hafta boyunca paraşütle atlamadan rehine kurtarmaya birçok ortak operasyon çalışması yaparken, kişisel ilişki geliştirmek için de beraber sosyal aktivitelerde bulundu, bira içti, kentteki alışveriş merkezlerini dolaştı.
 
BAŞBAKAN “BİRİ DAĞDAR BİRİ MAĞARADA” DEMİŞTİ
 
ABD’nin Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone, 16 Eylül’de Ankara’da bir araya geldiği Türk gazetecilere “Türk hükümetiyle PKK ve Kandil konusundaki tüm istihbarat bilgilerini paylaşıyoruz. Bin Ladin’in yakalanmasında, çoklu disiplinli yaklaşım sergiledik. İleri teknolojiden, özel harekattan, kolluk kuvvetlerinden yararlandık. Türk hükümetine de PKK ile mücadele konusunda önerimiz oldu, kullandığımız taktik-teknik-prosedürleri paylaşmayı önerdik” dedi.
 
Başbakan Erdoğan ise ertesi gün Bakü’den dönüşü Ricciardone’ye cevap vermiş, “Kendilerinin Bin Ladin ile ilgili uygulaması kendi şartları içinde değerlendirilir. Bizim bölgede terörle mücadelemizin de kendi şartları içinde değerlendirilmesi farklılık arz eder. Birisi evde, öbürü dağın mağaralarında” demişti. (CTK)

Haberin tamamı için tıklayın: http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=64058&rid=4369&p=1&hid=22211376

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com