Başbakan'a şok!

Başbakan'a şok!
Başbakan sert çıktı!

Başbakan'ın iş isteyene bile tahammülü kalmadı. Erdoğan, TİGEM'e işe girmek isteyenlere "burada Başbakan konuşuyor, proveke etme" diye sert tepki gösterdi. Suriyeli sığınmacıları, "Men sabara zafer" diye selamladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ceylanpınar’da halka seslendi. Erdoğan, burada kendisini dinleyen bazı kişilerin TİGEM’e alınacak işçilerle ilgili sözlerine sert tepki gösterdi.

Erdoğan, Viranşehir’deki törenin ardından helikopter ile geldiği Ceylanpınar’da Vali Celalettin Güvenç, AKP Şanlıurfa milletvekilleri tarafından karşılandı. Karşılamanın ardından yaklaşık 3 bin kişinin toplandığı İstasyon Caddesi’ne geçen Başbakan Erdoğan, burada otobüs üzerinden kalabalığa hitap etti.

ORADAN PROVOKE ETME

Konuşması sırasında kalabalıktaki bazı kişiler Başbakan Erdoğan’a Ceylanpınar’da bulunan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) çiftliğine 135 işçinin alınacağını ve bu işe Ceylanpınar dışından kişilerin alınacağını söyledi. Başbakan Erdoğan, bunun üzerine 135 işçinin tamamının Ceylanpınar’dan alınacağını ifade ederek, “Bilir bilmez bazı şeyleri konuşmayalım. Şu anda TİGEM’e 135 eleman alınacak. İş Kur’a müracaat etmek suretiyle Ceylanpırnar’dan işçiler alınacak. Bu dediğim gibi 135 kişi Ceylanpırnar’dan alınacak” dedi.

Yanında bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten de bilgi alan Erdoğan, bu sırada alandaki bir kişinin bağırmasına da sinirlenerek, “Oradan provoke etme, buradan Başbakan bir şey söylüyor, ne söylüyorsa odur. Ceylanpınar’dan alınacak diyorum, sen başka bir şey söylüyorsun” diye çıkıştı.

Erdoğan, Ceylanpınar’ın ardından helikopterle Akçakale’ye geçti. Erdoğan, konuşma yapacağı otobüse Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Muaz El-Hatib ile birlikte çıktı.

Türkçe ve Arapça slogan atılan alanda bulunanları Türkçe ve Arapça selamlayan Erdoğan, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Muaz El-Hatib’i kalabalığa, ‘Suriye’deki kardeşlerimizin; oradaki şanlı hareketin koalisyon lideri’ olarak tanıttı.

Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısının 150 bini bulduğunu belirten Erdoğan, “Bir de kendi imkanlarıyla evlerde olanlar ile su sayı 230 bine ulaşıyor. Şu ana kadar yatığımız harcama 500 trilyonu aştı. Fakat biz dünya duyarsız kalsa da, açık kapı politikasıyla Suriyeli kardeşlerimizin Türkiye’deki kardeşleri her an yanında olacaktır. Er veya geç Suriye’de hak hakim olacaktır. Ben buna inanıyorum, inanıyorum ki sizlerde inanıyorsunuzdur” dedi.

Konuşması sırasında sık sık elini omzuna attığı El- Hatib’i kalabalığa gösteren Erdoğan, “Şu anda dünyada 100'ü aşkın ülke bu kardeşimizin ve ekibinin liderliğini kabul etmiş vaziyette. Bu ne demek, ‘Ey Esed biz seni artık tanımıyoruz, hadi defol’ demektir. Çünkü halkının kabul etmediği liderler o makamlarda kalamaz. Halk kimi istiyorsa onlar iktidar olacak. İstenmeyenler de gidecek” dedi.

Erdoğan kısa tuttuğu konuşmasının ardından Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Muaz El- Hatib ve bakanlarla birlikte Akçakale’de yaklaşık 25 bin Suriyeli sığınmacının kaldığı Süleyman Şah Çadır Kentine geçti.

“Men sabara zafer”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akçakale’deki konuşmasının ardından yanında bakanlar ve Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Muaz El-Hatib ile birlikte ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunan Süleyman Şah çadır kentine geçti. Zaman zaman Esad aleyhine de tezahürat yapan Suriyeli sığınmacılar sık sık tekbir getirdi.

Başbakanlık otobüsünün üzerine Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Muaz El-Hatib ile birlikte çıkan ve boynuna Özgür Suriye Ordusu’nun simgesi olan üzerinde 3 yıldız bulunan yeşil, beyaz, siyah renkli kaşkol takan Erdoğan kalabalığı Arapça selamladı.

El-Hatib’in ardından konuşmasına kalabalığı Arapça selamlayarak başlayan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıların ikinci evi olduğunu ifade etti. Erdoğan şunları söyledi:

“Şu ana kadar zalim Suriye rejimi, zalim Beşar 50 bine yakın Suriyeli kardeşimizi şehit etti. Aynı olayı Hama ve Humus’ta babası yapmıştır. Bu ise babasını geçti. Unutmayın; şunu çok açık net görüyoruz, aslında Allah’ın yardımı yakındır ve unutmayın ‘men sabara zafer’ (Zafer sabredenlerindir). Siz çok çile çektiniz, az önce Akçakale merkezde söyledim, her kutlu doğum sancılıdır. Şu anda Suriye bir kutlu doğuma hazırlanıyor. Bu tüm Suriye halkının iradesinin iktidar olmasıdır. Biz tüm Suriye halkının hangi inançtan olursa olsun hepsini bugüne kadar sevdik, seviyoruz. Ayırmadık, çünkü bizim aramızda 910 kilometre sınır var. Biz hem kardeşiz, hem komşuyuz. İnşallah sonuna kadar yanınızdayız.”

Erdoğan ve yanındakiler konuşmanın ardından çadır kentten ayrıldı. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com