Başbakan’a sorulamayan sorular!

Başbakan’a sorulamayan sorular!
Mehmet Yılmaz, Başbakan’ın “kuvvetler ayrılığı” çıkışından yola çıkarak sorulamayan soruları köşesine taşıdı.

Hürriyet gazetesi yazarı Mehmet Yakup Yılmaz, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “kuvvetler ayrılığı” çıkışı ve “Türk usulü başkanlık sistemi” ile ilgili sormak istediği soruları şöyle sıralıyor:
 
“Başbakan’a şunları da sorar mısınız lütfen
 
Şu soruları Başbakan’ı bir kez daha gördüklerinde sorabilirlerse biz de öğreniriz, malum beni böyle programlara çağırmazlar.
 
Soru: Partinizin anayasa değişikliği önerisinde başkana meclisi fesih yetkisi de veriliyor. Buna karşılık meclisin başkanı görevden alma, gensoruyla denetleme yetkisi yok. Bu durumda meclis, başkan karşısında daha güçsüz hale getirilmiyor mu? Denge yürütme gücü lehine bozulmuyor mu?
 
Soru: Partinizin önerisinde başkana kanun gücünde kararnameler ile ülkeyi yönetme yetkisi de veriliyor. Meclisin bu kararnameler üzerinde bir denetim yetkisi de yok. Bu durumda “yürütme”, “yasama”ya ait olan “kanun çıkarma” yetkisini eline geçirmiş olmuyor mu?
 
Soru: Partinizin önerisine göre başkan, meclisin çıkardığı yasaları veto yetkisine sahip. Başkanın veto ettiği bir yasayı meclisin yeniden çıkarabilmesi için beşte üç çoğunluk gerekecekmiş. Meclis bu çoğunluğu bulamazsa yasama gücü tamamen kanun kuvvetinde kararname çıkaran başkanın eline geçmeyecek mi?
 
Soru: Başkan, aynı zamanda yüksek yargı üyelerinin yarısını da bizzat seçecek. Bu durumda “yürütmeden bağımsız bir yargı gücü” nasıl oluşacak?
 
Evet, Başbakan belki de söylediklerinde samimidir, “kuvvetler ayrılığının en güçlü savunucusu” da kendisidir. Diyelim ki böyle olsun.
 
Ama sundukları anayasa değişikliği önerisine bakınca aklıma şu geliyor: Erdoğan, güçlerin çoğunu elinde topladığı sürece kuvvetler ayrılığı ilkesine taraftar!
 
 “Türk usulü başkanlık sistemi” diye tutturmuş olmalarının nedeni bu.
 
İstiyor ki bir diktatör seçelim, şansı yaver giderse de ilk diktatör kendisi olsun!” (CTE)
 
Yazının tamamı için tıklayın:  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22221561.asp

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com