Başbakan’a tokat gibi yazı!

Başbakan’a tokat gibi yazı!
Milliyet Gazetesi’nin usta kalemşörü Başbakan’a hukuk ve demokrasi dersi vermiş!

Milliyet Gazetesi’nin usta kalemşörü Fikret Bila bugünkü yazısında Başbakan’ın Konya’daki “kuvvetler ayrılığı”ndan şikayetçi olmasını bugünkü köşesinde yazmış. Bila bu yazısıyla Başbakan’a demokrasi ve hukuk dersi vermiş.

Fikret Bila’nın Başbakan’a ders verdiği bugünkü yazısından önemli satırbaşları:

Demokrasinin güvencesi

Başbakan Erdoğan, yargının, yürütmenin işini yavaşlattığı düşüncesiyle sisteme itiraz ediyor. Bu, daha önce de başbakanların zaman zaman şikayetçi oldukları bir konudur.
Özellikle idare mahkemelerinin, üst mahkeme olarak Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarından kaynaklanıyor.
Ancak bir ülke, demokratik rejimle yönetiliyorsa, yargı denetimini kabullenmek gerekir. Rejimlere demokratik nitelik veren en önemli unsurların başında bağımsız yargı gelir. Demokrasilerde yürütme organının her eylem ve işlemi yargı denetimine tabidir. Her ülkede yargı vardır ama sadece demokrasilerde bağımsız yargı vardır.
Yargı bağımsızlığının kaynağı, kuvvetler ayrılığı ilkesidir. Bu ilkenin amacı ülkenin demokratik hukuk kuralları içinde yürütülmesini sağlamak, iktidarın keyfi karar ve davranışlarına engel olmak, iktidar gücüne karşı kişi hak ve özgürlüklerini korumaktır.
Yürütmenin eylem ve işlemlerinin yargı denetimi dışında tutulduğu rejim, demokratik rejim değildir. Yürütme organı, eylem ve işlemlerini hukuka uygun biçimde yürütürse, yargı bir engel oluşturamaz. Kaldı ki, yargının uyguladığı anayasa ve yasalar, siyaset kurumu tarafından yapılır. Yasama organı dahi yasa yaparken, anayasaya uygun davranmak zorundadır. Anayasa mahkemeleri de bu aykırılıkları saptamak ve iptal etmek için vardır. (BCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com