Başbakan'da Yasaklansın!

Başbakan'da Yasaklansın!
BDP'nin eski milletvekili Hasip Kaplan, YSK'nın bazı BDP eski adaylarına yönelik aldığı yasak kararına tepkisi sert oldu.

Yüksek Seçim Kurulu'nun YSK BDP'nin bağımsız aday gösterdiği Gültan Kışınak, Aysel Tuğluk, Hatip Dicle, Leyla Zana Otlu, Özener, Sincar, Efe ve Ertuğrul Kürkçü'nün aday olamayacağına ilişkin açıklamasına BDP'li Hasip Kaplan'dan sert çıkış geldi. Ülke TV'de Ülkede Bugün programına telefonla bağlanan Hasip Kaplan, BDP'nin önünün kesilmek istendiğini, Kürt siyasetçileri sandıktan uzaklaştıranlara karşı seçimden çekilmeyi dahi düşünebileceklerini söyledi.

Hasip Kaplan bu kararın tamamen birilerinin önünü açmak için alındığını bu durumun bağımız adaylar bloku ve Kürt vatandaşlar tarafından çok dikkatlice izlendiğini belirterek "Biz çözüm için parlamenter demokrasiyi adres gösteririrken birileri ısrarla önümüzü kesiyor. Bizim parlamentoya girmemiz engellenirse gerekirse biz bağımsız adaylar seçime girip girmemeyi düşünürüz ve bunun tavrını halkımızla paylaşırız." dedi.

Kararın skandal ötesi olduğunu savunan Kaplan, parlamentoda olan iki ismi dahi yasak kapsamına alan anlayışın ancak diktatörlüklerde olabileceğini savundu. Kaplan "Bunun adının demokrasi değil totaliter rejimdir. Bunun adı artık hukuk mumuk yoktur." dedi.

Alınan kararın Mehmet Haberal ile kıyaslanmasına karşı çıkan Hasip Kaplan "Benim milletvekili arkadaşlarım YSK kararı ile milletvekili olamıyorsa Başbakan'ın da milletvekili olmaması gerekiyor. O da terör suçundan MGM tarafından mahkum olmuştur. Kesinleşmiş hükmü vardır ve cezaevinde yatmıştır" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com